USB

USB (ang. Uniwersal Serial Bus, uniwersalna magistrala szeregowa) – rodzaj portu komunikacyjnego (potocznie złącza) wykorzystywanego do łączenia różnych urządzeń w celu przesłania pomiędzy nimi danych.

USB powstało jako ujednolicenie różnego rodzaju portów komunikacyjnych (jak równoległe LPR, szeregowe RS-232, myszy i klawiatury PS2, itp.) używanych w komputerach PC. Opracowało je 5 firm: Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC. Złącze to dzięki swojej prostocie, niezawodności i taniej implementacji stało się bardzo popularne i używane jest do dziś.

Port USB używany jest do podłączania do komputera i innych urządzeń szeregu innych urządzeń. Przykładowo za jego pomocą do komputera można przyłączyć myszkę i klawiaturę komputerową, aparat fotograficzny, kamerę internetową, drukarkę, skaner, smartfony, czytniki kart pamięci, karty sieciowe, przenośne dyski twarde i inne. Złącze powszechnie jest używane w innym sprzęcie RTV i AGD. Często stosowane w telewizorach i zestawach kina domowego pozwala na podłączenie przenośnego dysku twardego lub kamery cyfrowej w celu odtworzenia materiałów multimedialnych.

Obecnie szeroko stosowana wersja 2.0 tego interfejsu pozwala na przesyłanie pomiędzy urządzeniami danych z prędkością maksymalnie 480Mb/s. Powoli w coraz większej ilości urządzeń montowany jest interfejs w wersji 3.0 zwiększający tą prędkość do 5Gb/s.

Jedną z zalet USB jest możliwość zasilania przyłączonego urządzenia, dzięki czemu nie jest konieczne, aby urządzenie posiadało własne źródło zasilania.

Popularność tego interfejsu i malejące rozmiary szeregu mobilnych urządzeń spowodowało powstanie mniejszego rozmiaru złącza – mini usb, a następnie micro usb stosowanego obecnie w smartfonach i tabletach.

Słowniczek - USB

Wtyczka USB

Źródła obrazków: Wikipedia