VoIP

VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technika telefonii internetowej.

VoIP jest techniką przesyłania dźwięku przy pomocy łącza internetowego (również przy pomocy innych sieci korzystających z protokołu IP). Dzięki wykorzystaniu protokołu IP technika ta ma wiele zalet nad telefonią tradycyjną (np. komórkową), ale ma także kilka wad.

Słowniczek - VoIP

Telefon VoIP

VoIP umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych (np. poprzez popularny program Skype), ale istnieją także płatne implementacje. Do skorzystania z telefonii internetowej tego typu wystarczy dowolne urządzenie wspierające tą technologię i dostęp do sieci Internet (lub innej sieci IP).

Istnieje wiele implementacji VoIP. Najbardziej powszechne są sieci oparte o oprogramowanie na komputerach PC (np. wspomniany Skype), ale poza nimi występują także dedykowane urządzenia jak bramki VoIP, telefony VoIP, czy rozwiązania oparte o urządzenia mobilne (jak smartfony) i inne multimedialne jak np. telewizory Smart TV. Wiele różnych sieci jest w stanie ze sobą współpracować i umożliwiać łączenie pomiędzy użytkownikami różnych sieci korzystających z różnych urządzeń.

VoIP może korzystać z wielu różnych protokołów z których najpopularniejszy jest SIP. Drugim najpopularniejszym protokołem jest H.323.

Źródła obrazków: Wikipedia