WAV

WAV (ang. wave form audio format) – format zapisu dźwięku cyfrowego w plikach.

WAV jest formatem stworzonym we współpracy IBM i Microsoft na bazie wcześniejszego formatu RIFF. W odróżnieniu od poprzednika format zawiera więcej informacji o strumieniu, np. ilość kanałów i częstotliwość próbkowania, oraz informację o użytym do kompresji kodeku. Format ten powstał głównie z myślą o komputerach PC i rodzinie systemów Windows.

Panuje mylne przeświadczenie, że pliki WAV zawierają strumienie dźwięku zakodowane bezstratnie. Format WAV oferuje możliwość kompresji dźwięku także przy użyciu kodeków korzystających z kompresji stratnej, choć najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym jest bezstratny kodek PCM – strumień o jakości płyty CD zajmuje wtedy około 172 kB na każdą sekundę, ale oferuje najwyższą jakość dźwięku. Plik WAV posiada ograniczenie wielkości wynoszące 4GB.

Z powodu istnienia alternatywnych formatów oferujących bezstratną kompresję (przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości pliku wynikowego), oraz formatów z wysokiej jakości kompresją stratną, format WAV nie jest popularnym formatem w którym zapisywana jest cyfrowa muzyka. Używany jest gównie podczas edycji nagrań aby w trakcie ich montażu nie tracić na jakości.

Do zapisu cyfrowej muzyki najczęściej używany jest format MP3.