WWW

WWW (ang. World Wide Web), Web – ogólnoświatowy system informacyjny.

WWW często mylone jest z ogólnoświatową siecią Internet przez zbieżność nazw (www to w tłumaczeniu ogólnoświatowa sieć), oraz z powodu utożsamiania dostępu do stron internetowych z samą siecią.

Web opiera swoje działanie na otwartych standardach organizacji IETF i W3C. Jest siecią hipertekstową co oznacza, ze informacje nie mają sprecyzowanej struktury i są łączone hyperlinkami z innymi informacjami. Przez informacje rozumiemy najczęściej całe strony internetowe które linkami wskazują na inne strony. Strony internetowe zapisywane są w postaci specjalnie sformatowanego tekstu, opisanego standardami HTML. Umożliwiają umieszczanie na stronach poza samym tekstem także obrazki, oraz różnego rodzaju treści multimedialne jak wideo i dźwięk.

WWW dostępne jest najczęściej przez globalną sieć Internet, choć może być używane także jedynie wewnątrz mniejszych sieci jak np. korporacyjny Intranert.

Dawniej przyjęło się, że adresy stron internetowych zaczynają się od prefiksu www. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tej formy nazewnictwa, np. portal agdlab.pl nie korzysta z tego przedrostka, a jest w pełni dostępny.

Nie sposób zapamiętać adresy internetowe wszystkich istniejących stron, a tym bardziej nie sposób trafić na poszukiwane informacje. W tym celu powstały wyszukiwarki internetowe takie jak Gogole, które indeksują poszczególne strony i pozwalają je przeszukać w poszukiwaniu wpisanych fraz, zwracając linki do stron zawierających szukaną treść.

Słowniczek - WWW

Pierwsze logo www.

Źródła obrazków: Wikipedia