Windows

Windows (z ang. okna) – rodzina najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego firmy Microsoft.

Pierwszy system z rodziny Windows w wersji 1.0 został wydany w 1985 roku jako nakładka na system MS-DOS. Będący środowiskiem graficznym Windows szybko zdobył uznanie rynku i zdominował go następnie wśród systemów operacyjnych.

Słowniczek - Windows

Wersje systemu Windows

Pierwszą wersją, która zdobyła duże uznanie wśród użytkowników, była wersja 3.0 wydana w 1990 roku. Kolejnym dużym krokiem była wersja 3.11, która bardziej zintegrowała usługi sieciowe. Windows 95 i Windows 98 wprowadziły wiele usprawnień do systemu w tym bardziej rzeczywistą wielozadaniowość.

Pierwszą kliencką wersją systemu Windows będącą pełnoprawnym systemem operacyjnym (nie wymagającą MS-DOS do uruchomienia) był Windows XP który stał się za razem najbardziej popularnym i nadal szeroko wykorzystywanym systemem operacyjnym. Do tej pory używany jest na znacznej ilości komputerów szczególnie wśród firm.

Kolejnym udanym systemem z rodziny Windows jest Windows 7, który nadal zyskuje na popularności. Wprowadził on kolejny szereg usprawnień. Najmłodszym z oferowanych przez Microsoft systemów operacyjnych jest Windows 8, którego zadaniem jest w głównej mierze przeniesienie także na urządzenia mobilne (do tej pory systemy Windows mogły być uruchamiane jedynie na komputerach PC) z ekranami dotykowymi.

Równolegle do klienckich wersji systemów Microsoft rozwija wersje serwerowe i do zadań specjalnych.

Źródła obrazków: Wikipedia