Wyświetlacz OLED

Wyświetlacz OLED – wyświetlacz zbudowany z organicznych diod elektroluminescencyjnych.

Wyświetlacze OLED są stosunkowo łatwe do wyprodukowania dając przy tym dobre parametry wyświetlanego obrazu. W produkcji wykorzystywana jest warstwa organiczna składająca się z diod w trzech kolorach składających się na 1 piksel. Warstwa ta nakładana jest na płytę bazową przez natryskiwanie.

Pierwszym urządzeniem wyposażonym w ekran OLED był palmtop wyprodukowany przez Sony. Wyświetlacz miał rozdzielczość 480x320 pikseli i wielkość 3,8 cala. Pierwszy telewizor z wyświetlaczem OLED zaprezentowało również Sony – powstał w 2007 roku, miał 11 cali i rozdzielczość 960x540 pikseli.

Najnowsze metody produkcji i materiały pozwalają na uzyskanie giętkich (elastycznych) wyświetlaczy, które mogą wyeliminować problem łatwego uszkadzania wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych.

Ekrany OLED charakteryzują się większym kontrastem i nasyceniem kolorów niż LCD. Wynika to z faktu, ze każdy piksel zamiast przepuszczać światło, sam je emituje. Pozwala to także na uzyskanie pełnych 90 stopni kąta widoczności obrazu.

Wadą wyświetlaczy OLED jest ich krótsza żywotność niż w konkurencyjnych LCD.

Słowniczek - Wyświetlacz OLED

Elastyczny wyświetlacz OLED

Źródła obrazków: Wikipedia