Xbox 360

Konsola do gier – urządzenie budową przypominające komputer, którego architektura została przystosowana do uruchamiania gier konsolowych.

Konsole do gier powstały, aby zapewnić łatwy i prosty sposób korzystania z gier bez potrzeby posiadania komputera i skomplikowanej konfiguracji. Komputery budowane są z różnych podzespołów i uruchamianie gier niejednokrotnie wiąże się z koniecznością aktualizacji sterowników do sprzętu, ustawienia parametrów samej gry tak, aby zapewniona była płynna rozgrywka, itp. Sama konfiguracja na komputerze PC potrafi zająć sporo czasu, a czasami wiąże się także z różnymi problemami, z którymi użytkownik nie zawsze jest w stanie sam sobie poradzić.

Zaletą konsol do gier jest fakt, ze każda gra przeznaczona na daną konsolę uruchomi się w niej bez problemów i zapewni płynną rozgrywkę bez żmudnego procesu konfiguracji. Zazwyczaj gra nie musi być nawet instalowana – wystarczy włożyć do konsoli nośnik z grą i można od razu przystąpić do grania.

Konsole do gier posiadają własny system operacyjny, który w obecnych generacjach konsol może być aktualizowany w prosty sposób po podłączeniu konsoli do sieci komputerowej z dostępem do Internetu.

Na rynku istnieje wiele różnych konsol, z których najpopularniejszymi są Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii. Wśród małych konsol przenośnych popularne są PlayStation Vita i Nintendo 3DS.

Konsole stacjonarne podłącza się zazwyczaj do telewizora. Do konsol dołączane są gamepady służące do sterowania, ale spotykany jest cały szerek urządzeń dodatkowych jak Microsoft Kinect, PlayStation Move, czy nawet pistolety, gitary (do gier muzycznych), maty i inne.

Słowniczek - konsola do gier

Konsola Xbox 360.

Źródła obrazków: Wikipedia