Xvid

Xvid – zbiór kodeków wideo, używanych do kompresji materiałów audio-wideo.

Xvid jest darmową alternatywną dla płatnego kodeka DivX. Jest wolnym oprogramowaniem dystrybuowanym na licencji GNU. W przeciwieństwie do DivX-a może być zatem wykorzystywany bez opłat i używany na wszystkich platformach, na których jego kod źródłowy da się skompilować. Xvid używa podobnych technik kompresji do używanych w kodeku MPEG-4, stara się być darmową alternatywą wysokiej jakości płatnych kodeków. Pierwsza wersja Xvid-a powstała na bazie DivX, jednak później przebudowano całość na nowo.

Słowniczek - Xvid

Logo projektu Xvid

Przez swą darmowość i otwarto źródłowość Xvid był swego czasu szeroko wykorzystywany do kompresji i udostępniania w Internecie nielegalnych kopii filmów. Filmy zgrywane najczęściej z płyt DVD-Video, lub Blu-Ray miały zmniejszają rozdzielczość i kompresowane były za pomocą Xvid, a następnie rozpowszechniane. Obecnie Xvid nie jest już tak popularnym kodekiem.

Do odtwarzania na komputerze plików ze strumieniami zakodowanymi przy pomocy Xvid, potrzebny jest zestaw kodeków. Kodeki Xvid zawarte są także w większych pakietach jak K-Lite Codec Pack. Wśród kompatybilnych odtwarzaczy możemy wymienić Windows Media Player, Media Player Classic Home Cinema, czy VLC Media Player.

Źródła obrazków: Wikipedia