Żarówka LED

Żarówka LED, lampa LED – źródło światła zbudowane z diod elektroluminescencyjnych (link) i wykonane tak, aby mogły zastąpić tradycyjne żarówki, świetlówki i halogeny.

Słowniczek - Żarówka LED

Żarówki LED ze złączem E27 (po lewej) i GU10 (po prawej)

Żarówki diodowe często są montowane w obudowach ze złączami E14 i E27 – są to dwa najpopularniejsze wielkości gwintów stosowanych w żarówkach. Innym rodzajem często używanego złącza jest GU10 – złącze często wykorzystywane do montowania żarówek halogenowych. Oczywiście żarówki diodowe wykonywane są także z praktycznie każdym istniejącym złączem.

Aby możliwe było zasilenie żarówek złożonych z wielu diod LED napięciem przemiennym 230V (napięciem sieciowym), konieczne jest zastosowanie specjalnych przetwornic impulsowych (są one zintegrowane w obudowie żarówki) w celu zamiany napięcia na napięcie stałe rzędu kilku woltów (w zależności od wykorzystanych diod LED).

Żarówki led mogą emitować różne rodzaje światła białego – od tak zwanego ciepłego (lekko pomarańczowego), przez neutralne do zimnego (lekko niebieskiego). Użyte diody LED mogą być wykonane w różnych technologiach – klasyczne (okrągłe) lub SMD (montaż powierzchniowy).

W przypadku żarówek niskonapięciowych zasilanych napięciem stałym (np. z instalacji elektrycznej samochodu) nie jest konieczne stosowanie przetwornic –do ograniczenia prądy wystarczy odpowiednio dobrany rezystor.

Największą zaletą żarówek LED jest ich wysoka sprawność, czyli także energooszczędność. Wadą jest stosunkowo wysoka cena.