iOS

iOS – system operacyjny dla urządzeń mobilnych firmy Apple.

iOS jest systemem operacyjnym, który został zaprezentowany wraz z premierą pierwszego iPhone-a. Poza tymi urządzeniami używany jest także w tabletach iPad i odtwarzaczach muzyki iPod touch (dotykowych). Początkowo nazywał się iPhone OS, ale w 2010 roku nazwa została zmieniona na iOS. Bazuje na systemie Mac OS X 10.5 i na tym samym jądrze Darwin.

Słownik - iOS

Logo systemu operacyjnego iOS

Do chwili obecnej wydanych zostało 6 głównych wersji systemu iOS, numerowanych kolejno od 1 do 6 (z różnymi podwersjami). Najnowszy iOS w wersji 6 dostępny jest między innymi w urządzenia iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod touch 4 oraz wszystkich wersjach iPada (1, 2, Nowy iPad i iPad mini).

Apple udostępnia również bezpłatnie tzw. iPhone SDK będący narzędzie dla programistów do tworzenia własnego oprogramowania na urządzenia z systemem iOS. Publikowanie aplikacji wiąże się jednak z koniecznością opłacenia rocznego abonamentu w wysokości 99$. Aplikacje dostępne są jedynie przez repozytorium App Store.

Sam system iOS składa się z 4 warstw, do których zalicza się jądro systemu jako najniższą warstwę, zestaw rdzennych bibliotek systemowych, warstwę mediów (tu obsługiwana jest grafika i dźwięk), oraz Cocoa Touch będący interfejsem systemu.

Źródła obrazków: Wikipedia