iPod

iPod – rodzina przenośnych odtwarzaczy muzycznych.

Odtwarzacze iPod zostały zaprojektowane przez firmę Apple. Na rynku występuje wiele wersji tych odtwarzaczy, charakteryzujących się różnymi parametrami. Niektóre wersje służą jedynie do odtwarzania muzyki i nie posiadają wyświetlacza, inne funkcjonalnością przypominają palmtopa.

Słownik - iPod

Od lewej: iPod shuffle, iPod nano, iPod classic i iPod touch

iPody mogą być wyposażone w pamięć flash od 2 do 64 GB lub dysk twardy o pojemności do 160 GB. Mogą być wyposażone w ekran monochromatyczny lub kolorowy o różnych rozmiarach, a niektóre wersje w ogóle mogą go nie posiadać. Czas pracy na baterii wynosi od 3 do 40 godzin w zależności od modelu.

Wśród formatów audio, urządzenia iPod zdolne są odtwarzać pliki AAC, MP3, Apple Lossless, WAV, AIFF i Audible. iPody od wersji photo mogą również wyświetlać obrazy w formatach JPEG, BMP, GIF, TIFF i PNG. Urządzenia od wersji video wzwyż dodatkowo umożliwiają odtwarzanie plików wideo w formatach MP4 (również z wykorzystaniem H.264). Odtwarzanie plików w innych formatach możliwe jest dopiero po uprzedniej konwersji do jednego z obsługiwanych przez wybraną wersję iPoda formatów.

Odtwarzacze iPod są jednymi z bardziej popularnych odtwarzaczy na runku (dominują na rynku amerykańskim).

Źródła obrazków: Wikipedia