karta SIM

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module), karta moduł identyfikacji abonenta – elektroniczna karta pokryta plastikiem z mikroprocesorem i pamiecią.

Karta SIM jest urządzeniem elektronicznym posiadającym własny mikroprocesor i pamięć. Mikroprocesor odpowiada za komunikację z urządzeniem w którym karta się znajduje, zazwyczaj telefonem komórkowym czy modemem 3G, a pamięć służy do zapisania dodatkowych informacji na PIN czy numery telefonów w książce telefonicznej.

Karta SIM może mieć kilka rozmiarów – od dużego wielkości karty bankomatowej, przez popularny i najczęściej wykorzystywany format mini-SIM, od niedawna stosowany mikro-SIM i nano-SIM który wykorzystywany jest głównie w urządzeniach sprzedawanych razem z kartą.

Słowniczek - Karta SIM

Wielkości kart SIM – od standardowej, przez mini- i mikro- do nano-SIM

Zadaniem karty SIM jest identyfikacja abonenta w telefonie komórkowym i przekazanie informacji o przydzielonym numerze telefonu do aparatu telefonicznego. To dzięki karcie SIM telefon odbiera przesyłane na dany numer telefonu dane, w tym połączenia telefoniczne. Telefon może wykorzystać pamięć karty SIM do zapisania ograniczonej ilości numerów telefonów i nazwisk z książki telefonicznej.

Operatorzy często sprzedają telefony komórkowe i inne urządzenia wraz z kartą sim stosując tzw. simlock blokujący możliwość użycia karty innego operatora.

Źródła obrazków: Wikipedia