kodek GSM

Kodek GSM – system kodowania (kompresji) cyfrowego dźwięku w sieciach GSM.

Kodek GSM jest używany po zarejestrowaniu dźwięku przez mikrofon a przed jego przesłaniem przez sieć. Służy do kompresji i dekompresji dźwięku tak, aby jego transmisja pochłaniała jak najmniej zasobów stacji bazowej. Dzięki niemu potrzeba niewielkiego strumienia danych do przesłania dźwięku. Sam kodek ma niskie wymagania sprzętowe i zapewnia dźwięk przyzwoitej jakości. Zalety kodeka GSM spowodowały, że został on zaadoptowany również na potrzeby VoIP.

Kodowany dźwięk jest próbkowany z częstotliwością 8 kHz i rozdzielczością 13 bitów. Próbki łączone są w paczki po 160 i kodowane z użyciem kodeka GSM. Najgorszą jakość dźwięki ale i najmniejszy strumień zapewnia kodek Half Rate (HR), który za pomocą algorytmu VSELP koduje każdą paczkę próbek w 112 bitach (strumień danych osiąga prędkość 5,6 kbit/s). Kodek Full Rate (FR) korzysta z algorytmu RPE-LTP i podwaja wielkość strumienia w stosunku do HR. Enhanced Full Rate (EFR) dzięki wykorzystaniu algorytmu ACELP produkuje strumień o szybkości 12,2 kbit/s (244 bitów na paczkę próbek) i choć strumień jest mniejszy niż w przypadku FR, jakość dźwięku jest lepsza. Dwa ostatnie kodeki to Adaptive Multi Rate (AMR) i Adaptive Multi Rate WideBand również wykorzystujące ACELP, ale potrafiące dobrać szybkość strumienia od 4,75 do 23,85 kbit/s.

Rodzaj użytego kodeka wymusza stacja bazowa. Starsze stacje bazowe mogą nie wspierać nowszych kodeków, może się też okazać, ze stacja bazowa jest mocno obciążona i wymusza mniejsze szybkości strumieni z dźwiękiem aby obsłużyć wszystkie połączenia.