microSD

microSD (ang. micro Secure Digital) – rodzaj kart pamięci.

microSD jest pomniejszoną kartą SD. Wraz z rozwojem kart SD i technologii, udało się zmniejszyć wielkość karty w wyniku czego powstał rozmiar miniSD, który następnie zmniejszono jeszcze raz do formatu microSD.

Słowniczek - Karta pamięci

Karta SD, miniSD i mcroSD

Karta microSD jest najmniejszą wśród wszystkich kart SD i ma wymiary 11 x 15 x 1 mm. Jest ponad dwukrotnie mniejsza i cieńsza od karty SD> Wraz ze zmniejszeniem rozmiaru karty, zmniejszeniu uległa również wielkość pinów, oraz usunięty został przełącznik blokady zapisu na karcie. Kartę microSD nadal można umieścić w złączu SD z wykorzystaniem pasywnego adaptera – karty elektrycznie są zgodne, adapter łączy jedynie odpowiednie piny karty miniSD i adaptera SD.

Karty microSD są najpopularniejszym formatem kart SD dzięki ich małym wymiarom. Zastosowanie znalazły w telefonach komórkowych, urządzeniach do nawigacji satelitarnej, aparatach cyfrowych, odtwarzaczach MP3 i wielu innych urządzeniach przenośnych.

Klasy karty (od 2 do 10), a co za tym idzie prędkości zapisu (od 2 do 10 MB/s), oraz format plików (FAT 16) są identyczne jak w przypadku większych kart SD i microSD.

Źródła obrazków: Wikipedia