simlock

simlock, SIM-lock – blokada telefonu komórkowego, uniemożliwiająca wykorzystanie innych kart SIM.

Simlock jest blokadą, zakładaną najczęściej na życzenie operatora, która uniemożliwia skorzystanie w telefonie komórkowym z określonych kart SIM. Blokada taka zakładana jest przez producenta telefonu komórkowego i przez niego może być zdjęta. Simlock umożliwia założenie różnego rodzaju blokad, z których najpopularniejszą jest blokada MNC w połączeniu z blokadą MCC, czyli na kod kraju i kod sieci. W przypadku takiej blokady, telefon komórkowy będzie działał jedynie z określoną siecią telefonii komórkowej działającą w określonym kraju.

Słowniczek - Karta SIM

Karta SIM

Simlock może zostać zdjęty przez producenta telefonu, jednak najczęściej dopiero po wygaśnięciu umowy z operatorem, a dodatkowo odpłatnie. Możliwe jest również zdjęcie blokady przez serwisy specjalizujące się w takich operacjach. Najczęściej zdjęcie blokady polega na wpisaniu w telefonie kodu NCK, który generowany jest na podstawie numeru IMEI i kodu MCC.

Blokada simlock nie dotyczy jedynie telefonów komórkowych. Może być zakładana na różnych urządzeniach posiadających dostęp do sieci komórkowej i gniazdo na kartę sim, np. modemach usb, smartfonach, czy tabletach.

Źródła obrazków: Wikipedia