xD Picture Card

xD Picture Media (ang extreme Digital Picture Media) – rodzaj kart pamięci.

xD Picture Media jest kartą pamięci stworzoną głównie do przechowywania zdjęć. Powstała w 2002 przy współpracy firm Olympus i Fujifilm. Karta xD ma wymiary 20 x 25 x 1,78 mm i waży 2,8 grama. Ze względu na przeciętne obecnie parametry, karty te nie są często używane, a niektóre formaty nie są już w ogóle produkowane.

Słowniczek - xD

Karta xD

Karty xD mogą mieć pojemność od 16 MB do 2 GB (teoretycznie do 8 GB). Prędkość odczytu i zapisu jest ściśle powiązana z typem karty:
- standardowa – 16 i 32 MB charakteryzują się zapisem z prędkością 1,3 MB/s a odczytem 5 MB/s, od 64 do 512 MB prędkość zapisu wynosi do 3 MB/s
- typ M – od 256 MB do 2 GB – zapis 2,5 MB/s, odczyt 4 MB/s
- typ M+ - 1 lub 2 GB – zapis 3,75 MB/s, odczyt 6 MB/s
- typ H – od 256 MB do 2 GB – zapis 9 MB/s, odczyt 15 MB/s

Karty typu H okazały się być bardzo zawodne i mimo, ze najszybsze, zostały wycofane z rynku i zastąpione kartami typu M+. Podobnie karty typu M zostały zastąpione szybszym typem M+. Zarówno karty typu M jak i H miały zmienianą architekturę, więc nowsze karty mogą nie być prawidłowo odczytywane w starszych czytnikach.

Karty xD są wykorzystywane w aparatach fotograficznych Olympus i Fujifilm, oraz cyfrowych dyktafonach Fujifilm. Są szybsze od starszych kart Memory MS, MMC i SmartMedia, ale przegrywają rywalizację z cała rodziną kart SD.

Źródła obrazków: Wikipedia