AEG BSS 4823 – przenośny głośnik z akumulatorem i Bluetooth – test

Magda Spernacka
AEG BSS 4823 – przenośny głośnik z akumulatorem i Bluetooth – test

AEG BSS 4823 to sprzęt nietypowy. Na pierwszy rzut oka przypomina zwykły głośnik aktywny (z wbudowanym wzmacniaczem), stosowany do nagłośnienia konferencji czy wykładów, a także używany przez mobilnych muzyków (gitarzyści takie urządzenie nazywają „piecem”). Ale to tylko pozory, bo sprzęt ma kilka dodatkowych cech, które zdecydowanie wyróżniają go na tle zwykłych głośników aktywnych. Po pierwsze, ma wbudowany akumulator, więc może pracować bez podłączania go do zewnętrznego zasilania. Po drugie, potrafi odtwarzać pliki MP3 zapisane na karcie SD czy nośniku USB. Po trzecie, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth może odtwarzać bezprzewodowo muzykę zapisaną w pamięci np. smartfona. A po czwarte – sprzedawany jest w zestawie z dwoma bezprzewodowymi mikrofonami. 

0

Wstęp

Gdy przedstawiciel AEG przywiózł sprzęt do naszej redakcji, już od progu zawołał: „Zgadnijcie, co to za urządzenie?!”. „Jakiś głośnik estradowy? Chociaż nie spodziewaliśmy się, że AEG ma takie w ofercie...”

„Właśnie, że nie!”- odkrzyknął pan z AEG i nie podłączając głośnika żadnym kablem do gniazdka 230 V nacisnął przycisk, a na panelu przednim zaświeciły się dwie diody. „Ooo, ma wbudowany akumulator?” – zdziwiliśmy się. Ale to nie koniec pokazu. Nasz gość wyciągnął z kieszeni iPhone’a, kliknął coś na ekranie, a po sekundzie z głośnika popłynęła muzyka. Sprzęt okazał się znacznie ciekawszy, niż to się początkowo wydawało.

IMG_9529b

Podeszliśmy do urządzenia. Jest relatywnie nieduże, sięga mniej-więcej do kolan (ma 68 cm wysokości) i przypomina podróżną walizkę-kabinówkę. Podobieństwo potęguje wysuwana teleskopowo rączka oraz kółka od spodu, które ułatwiają przemieszczanie głośnika. Sprzęt jest dość ciężki, waży 17 kg, więc obecność kółek znacznie ułatwia transport.

IMG_9552b

IMG_9540b

AEG BSS 4823 to dwudrożna kolumna głośnikowa. To znaczy, ma dwa głośniki, jeden niskotonowy, a drugi średnio- i wysokotonowy. Na przedniej ściance znalazł się panel sterujący. Po lewej stronie panelu producent umieścił zestaw pięciu pokręteł:

  • Głośność mikrofonu
  • Efekt pogłosu (echo)
  • Poziom tonów niskich (basów)
  • Poziom tonów wysokich (sopranów)
  • Głośność

IMG_9533b

Obok pokręteł znalazło się stereofoniczne wejście dźwięku (dwa gniazda RCA/cinch, osobno dla kanału lewego i prawego), na wypadek, gdyby użytkownik zechciał do głośnika podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku zwykłym kablem (np. odtwarzacz CD/DVD/Blu-ray, odtwarzacz MP3, radiomagnetofon – jeśli ktoś ma takie cudo jeszcze zachomikowane).

Prawa część panelu to wbudowany odtwarzacz MP3. Są przyciski Play/Stop, oraz Następny/Poprzedni utwór. A obok gniazdo USB, a pod nim wejście na karty SD.

Jest też jeden przycisk Input, którym wybieramy źródło dźwięku (urządzenie Bluetooth, wejście RCA, wbudowany odtwarzacz MP3).

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i intuicyjna, więc nawet bez instrukcji obsługi można opanować nad nim kontrolę. Do urządzenia dołączono kabel zasilający (aby móc podładować wbudowany akumulator) oraz cienką instrukcję, chociaż - jak wspomnieliśmy - urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga lektury instrukcji.

IMG_9553b

AEG BSS 4823 cechuje moc RMS 120 W (według danych producenta). Wbudowany akumulator o pojemności 12000 mAh pozwala na nieprzerwaną pracę przez nawet 36 godzin bez podłączania zewnętrznego źródła zasilania.

Akumulator można ładować na dwa sposoby: przyłączając głośnik do gniazda 230 V (odpowiedni kabel jest w zestawie), lub też podłączając zasilacz 12 V (brak w zestawie). Dzięki zasilaczowi 12 V system można podładować np. z gniazdka zapalniczki w samochodzie – nie ma konieczności stosowania inwertera. Akumulator ładuje się ok. 11 godzin.

IMG_9536b

IMG_9537b

Jako ciekawostkę dodamy, że urządzenie może służyć jako "przerośnięty" power bank. Na bocznej ściance umieszczono gniazdo USB (patrz ilustracja powyżej), z pomocą którego można podładować np. akumulator w smartfonie. Sprawdziliśmy – to działa.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.