Amica Dream Wash AWD83LCiBT - test suszarki z pompą ciepła

Testujemy suszarkę klasy A+++

Marek Kowalski
Amica Dream Wash AWD83LCiBT - test suszarki z pompą ciepła

Suszenie ubrania w upał to pozornie najprostsza rzecz - nomen omen - pod słońcem. Istotnie, gorące lato sprzyja szybkiemu wysuszeniu pranej odzieży. Jednak - po pierwsze - pogoda nie zawsze bywa tak łaskawa, a - po drugie - nie mamy praktycznie żadnej kontroli nad procesem suszenia. Co nam może dać taką kontrolę bez względu na panującą za oknem aurę? Odpowiedni sprzęt - suszarka bębnowa do odzieży. Mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej jednemu z najnowszych produktów w tej kategorii, zapraszamy do lektury recenzji suszarki bębnowej Amica Dream Wash AWD83LCiBT.

1
 • Suszarka Amica Dream Wash AWD83LCiBT; pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości suszarki, sprawdzając wybrane programy w praktyce
 • Weryfikujemy zapewnienia producenta o skuteczności funkcji SteamTouch
 • Podsumowanie - sprzęt wykazał się znaczną przewagą zalet nad drobnymi wadami.

Suszarka Amica AWD83LCiBT z serii Dream Wash to jedno z najnowszych urządzeń tego typu, jakie zostało wprowadzone do oferty polskiego producenta sprzętu AGD. Suszarka polskiej marki to suszarka kondensacyjna wyposażona również w oszczędzającą energię pompę ciepła, dzięki czemu producentowi udało się uzyskać urządzenie sygnowane najwyższą obecnie klasą energetyczną A+++. 

Amica Dream Wash AWD83LCiBT-01

Oto bohaterka naszego testu - suszarka kondensacyjna z pompą ciepła Amica Dream Wash AWD83LCiBT.

Z ciekawszych funkcji wymienianych przez producenta naszą uwagę przykuły: wspomniana pompa ciepła (HeatPump), szybkie programy suszenia (możliwość zakończenia pełnego programu suszenia po zaledwie 58 minutach), specjalne programy suszenia przeznaczone dla odzieży sportowej (program Fitness) i wyczynowej (program Outdoor), funkcja SteamTouch, która ma pozbawić suszoną odzież zbędnych zagnieceń czy pełnić rolę szybkiej metody odświeżenia raz włożonych czy użytych, ale jeszcze nie zabrudzonych ubrań, czy wreszcie wyjątkowa duża pojemność suszarki. Pojemność bębna testowanego modelu to aż 8 kg. Pozwala to łatwo wysuszyć pełny komplet odzieży świeżo uprany nawet w dużej pralce.

Amica Dream Wash AWD83LCiBT - pierwsze wrażenie

Amica Dream Wash AWD83LCiBT-03W zestawie z urządzeniem otrzymujemy dodatkowe, przydatne akcesoria, np. koszyk na buty, pluszaki itp.

Suszarka z serii Dream Wash jest pod względem wzornictwa wyraźnie dopasowana do pralek polskiej marki z tej samej serii Dream Wash (zainteresowanych odsyłam do wcześniejszego testu wspomnianej pralki Amica Dream Wash). Charakterystyczne, czarne drzwiczki bębna zarówno suszarki jak i wcześniej testowanej przez nas pralki powodują, że oba te urządzenia ustawione obok siebie będą się świetnie prezentować w naszych domach. Zresztą nie tylko forma obu urządzeń jest podobna. Oba produkty są również przemyślane pod względem funkcjonalnym. Wspomniana pralka mieści do 8 kg prania, dokładnie tyle samo jest w stanie jednorazowo wysuszyć testowana przez nas suszarka bębnowa polskiej marki Amica. Ponadto oba urządzenia dysponują programami o podobnym czasie trwania, czego najlepszym przykładem jest dostępny na obu urządzeniach (pralce i suszarce) program "Codzienne '58". Jak łatwo się domyślić nazwa programu odnosi się do czasu trwania cyklu, a nie identyczności działania. Program ten uruchomiony w pralce pierze odzież w niecałą godzinę, a po jej wyjęciu z pralki i umieszczeniu w suszarce po kolejnych 58 minutach mamy w pełni gotową do spakowania/włożenia na siebie/powieszenia w szafie suchą odzież.

szuflada32

Suszarka Amica wyposażona jest w system automatycznego czyszczenia filtra, co bardzo upraszcza jej eksploatację. Dokładniej rzecz biorąc, dzięki funkcji Autoczyszczenie jesteśmy uwolnieni od żmudnego i niewygodnego czyszczenia filtra po każdym cyklu czyszczenia, co niestety jest koniecznością w starszych urządzeniach tego typu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie zwolnieni z zabiegów konserwacyjnych. Testowane urządzenie jest wyposażone w dwa filtry - jeden z nich istotnie czyści się automatycznie, o drugi musimy zadbać sami.

Amica Dream Wash AWD83LCiBT - testy praktyczne, czyli suszymy

Suszarka Amica Dream Wash AWD83LCiBT to urządzenie, które wydało nam się dobrze znane. Wynika to z wspomnianego, zbliżonego wzornictwa zarówno pralek, jak i suszarek Amica z serii Dream Wash. Układ poszczególnych kontrolek, pozycja wyświetlacza LCD, umiejscowienie pokrętła, oznaczenia programów, czy wreszcie szuflada, która w przypadku suszarki przeznaczona jest oczywiście nie na detergent, lecz na zbiornik wody gromadzonej w wyniku suszenia odzieży. Skoro mowa o zbiorniku wody, to użytkownik nie musi polegać tylko na nim. Posiadacz suszarki Amica ma wybór, czy woda ma gromadzić się we wspomnianym pojemniku, czy też sam ją wyleje, albo podłączy wąż odpływowy, który jest dołączany do każdej suszarki (ten w testowanym produkcie ma długość 1,5 metra).

Wszystko to jest bardzo podobne do wcześniej testowanej przez nas pralki, dzięki czemu nie mieliśmy żadnych problemów z obsługą urządzenia. Niemniej nawet osoby, które pierwszy raz zetkną się z programatorem opisywanej tu suszarki nie powinny mieć problemów z obsługą sprzętu. W razie jakichkolwiek kłopotów pomocna jest dobrze przygotowana, oczywiście polskojęzyczna instrukcja obsługi wyjaśniająca wszelkie wątpliwości związane z użytkowaniem urządzenia.

 

Suszarka marki Amica pozwala skorzystać z dużej liczby, bo aż z szesnastu wbudowanych w urządzenie programów (plus dodatkowo ośmiu). Liczba ta nie jest przypadkowa dla urządzeń serii Dream Wash, bo dokładnie tyle samo programów ma pralka - choć oczywiście te w pralce mają inne zadanie niż te w testowanym tu sprzęcie. 

Amica Dream Wash AWD83LCiBT-02

programy

Zainteresował nas szczególnie program o nazwie Codzienne 58' jak sama nazwa wskazuje z założenia ma być wykorzystywany każdego dnia do szybkich i skutecznych, trwających relatywnie krótki okres czasu (niecałą godzinę) cykli suszenia różnego typu ubrań. Nasze zainteresowanie wynikało jednak nie tylko z krótkiego czasu suszenia, co jest zaletą w przypadku tego urządzenia, ale również z tego, że program o takiej samej nazwie był dostępny również w testowanej przez nas wcześniej pralce z tej samej serii Dream Wash. Oznacza to, że mając i pralkę i suszarkę - zestaw pozwalający szybko uzyskać czyste i suche pranie - możemy łatwo zaplanować pranie i suszenie, wiedząc ile potrwa każdy z cykli.

Korzystanie z suszarki jest bardzo proste, po umieszczeniu odzieży w bębnie, wybieramy po prostu interesujący nas program i uruchamiamy urządzenie. Po zakończeniu działania danego programu wyjmujemy z bębna suche pranie. Czy suszarka pozwala uzyskać różne stopnie wysuszenia odzieży w zależności od naszych potrzeb? Jak najbardziej tak - mamy możliwość uzyskania suchości zupełnej, jak i bardzo lekko wilgotnej odzieży, którą możemy chcieć szybko przeprasować. 

Skoro mowa o prasowaniu, to kolejna niezbyt pasjonująca czynność, którą każda dbająca o odzież osoba co jakiś czas musi wykonać. Suszarka marki Amica to urządzenie oferujące funkcję SteamTouch. Rozwiązanie to polega na tym, że w procesie suszenia urządzenie wykorzystuje parę wodną. Po co? Zalet takiego podejścia jest kilka. Przede wszystkim para wodna ma działanie dezynfekujące, a przy tym jest całkowicie obojętna chemicznie, co ma duże znaczenie dla osób ze skłonnościami do uczuleń i alergii. Po drugie użycie funkcji SteamTouch niweluje w znacznym stopniu zagniecenia w suszonej odzieży.

Czy - tak jak twierdzi producent - suszarka jest w stanie całkowicie uwolnić nas od prasowania? No cóż, to zależy od tego, jaką odzież uznajemy za uprasowaną. Jednak trzymając wysokie standardy musimy napisać, że suszarka znacząco zmniejsza zagniecenia, ale bynajmniej nie likwiduje ich całkowicie. Oczywiście w przypadku bawełnianych bluzeczek, czy innej lżejszej odzieży z bawełny prasowanie możemy sobie darować (ostateczna decyzja i tak zawsze należy do Was). Niemniej w przypadku eleganckich, wizytowych ubrań, albo płóciennych lub lnianych zestawów, bez prasowania się nie obejdzie. Natomiast pościele, prześcieradła - z nimi dobrze sobie radziła już sama pralka Amica ze SteamTouch i nie wymagały one prasowania. Po wysuszeniu ich w testowanej suszarce jest jeszcze lepiej.

szuflada

Zaletą funkcji SteamTouch jest też to, że dzięki temu suszarka może się świetnie sprawdzać jako odświeżacz do odzieży, która jeszcze prania nie wymaga, ale też warto byłoby ją trochę "ulepszyć". Dobrym pomysłem jest np. wrzucenie do suszarki ręcznika po kąpieli. Zostanie on nie tylko wysuszony, ale przede wszystkim zdezynfekowany i odświeżony - posłuży znacznie dłużej zanim faktycznie będzie wymagał prania. Scenariuszy, kiedy użycie funkcji odświeżania parowego i SteamTouch przyniesie użytkownikowi wiele korzyści jest mnóstwo.

W przypadku suszenia wełnianych ubrań warto skorzystać z dedykowanego takiemu rodzajowi odzieży programu Wełna odświeżanie. Nadaje się on doskonale do np. wełnianych sweterków, które długo leżały w szafie - ot pewnie będziemy po takie sięgać, gdy minie lato, upały przejdą do przeszłości i zaczną się chłodniejsze dni. Podczas działania tego programu odzież wełniana jest suszona inaczej niż podczas zwykłych programów suszenia. Wełniane włókna się nie plączą, nie mechacą, no i najważniejsze - wełniany sweterek wyjęty z suszarki ma ten sam rozmiar jak w momencie kiedy go tam włożyliśmy. 

Testowany produkt umożliwia również suszenie odzieży zimnym i ciepłym powietrzem, co również pozwala optymalnie dopasować sposób suszenia do rodzaju tkanin umieszczanych w urządzeniu. Ponadto dzięki programom "Gotowe za" mamy możliwość samodzielnego ustawienia ile czasu chcemy/możemy poświęcić na suszenie. Wreszcie olbrzymią zaletą testowanego urządzenia jest cichy silnik - pracujące urządzenie w żadnym razie nie jest uciążliwe dla domowników.

Amica Dream Wash AWD83LCiBT - dane techniczne

 • typ: suszarka bębnowa;
 • pojemność bębna suszarki: 8 kg;
 • szerokość okna: 48 cm;
 • średnica otworu załadunkowego: 37,5 cm
 • liczba programów: 16 (można też aktywować funkcję SteamTouch);
 • czy można modyfikować programy dopasowując je do własnych potrzeb: tak;
 • wyświetlacz: LED;
 • klasa efektywności energetycznej: A+++;
 • klasa skuteczności suszenia: B;
 • ważone roczne zużycie energii: 177 kWh;
 • poziom hałasu podczas suszenia: 66 dB(A);
 • wysokość: 84,5 cm;
 • szerokość: 59,5 cm;
 • Głębokość: 64 cm;

Amica Dream Wash AWD83LCiBT - podsumowanie

Amica Dream Wash AWD83LCiBT-04

Suszarka bębnowa Amica Dream Wash AWD83LCiBT wykonana jest z solidnych materiałów, staranne wykończenia i łączenia elementów sprawiają dobre wrażenie i sugerują jej długą pracę, nie bez znaczenia jest też design urządzenia zgodny z pralkami marki Amica z serii Dream Wash, dzięki czemu osoby decydujące się na oba urządzenia uzyskują sprzęt pasujący do siebie zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie (taka sama pojemność bębnów). Kwestia wyglądu to oczywiście rzecz gustu, testowane urządzenie zdecydowanie wyróżnia się dużym pokrętłem i ciemną, praktycznie czarną szybką w drzwiczkach. Co ciekawe w suszarce Amica pokrętło programatora jest srebrne, a nie czarne jak w pralce z tej samej serii.

Suszarka bębnowa Amica Dream Wash AWD83LCiBT ma 16 programów suszenia, co również jest pewnym podobieństwem do wcześniej testowanej przez nas pralki Amica z serii Dream Wash, która również dysponowała taką samą liczbą programów. Oczywiście inna jest rola programów suszenia, ale warto zauważyć, że istotne jest tu zgranie czasowe programów. Czyli np. program codzienny jest obecny zarówno w pralce, jak i w suszarce, co pozwala łatwo zgrać cykle prania z cyklami suszenia (program ten w obu urządzeniach trwa tyle samo: 58 minut). Maksymalny załadunek suszarki wynosi aż 8 kg. Programy jak i funkcje suszarki można personalizować, w zależności od naszych potrzeb, ilości suszonej odzieży, czy godziny, na którą chcemy, aby odzież była wysuszona (np. w trakcie tańszej taryfy na prąd).

Zdecydowanie największą zaletą suszarki Amica jest funkcja SteamTouch - zachwalaliśmy ją już przy pralce polskiego producenta, ale tak naprawdę w tym urządzeniu dopiero docenić to rozwiązanie mogą użytkownicy, którzy - pisząc wprost - nie cierpią prasować ubrań.

Amica Dream Wash AWD83LCiBT to suszarka ekonomiczna, prosta w użytkowaniu, dzięki automatycznym ustawieniom pozwala oszczędzać energię i czas, a oferowany duży wybór programów powoduje, że właściwie użytkowana nie niszczy ubrań.

Waszym zdaniem

waldemarsponiewierany00

Pierwsza zepsuła się po 3 tygodniach, nie do naprawienia została wymieniona na nową. Druga zepsuła się po tygodniu i jest w trakcie procesu reklamacji. Żadnych dodatkowych akcesoriów nie ma - mają być dodatkowo płatne na jesieni.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.