Amica FK299.2FTZX - test klasycznej lodówki

Marek Kowalski
Amica FK299.2FTZX - test klasycznej lodówki

Amica FK299.2FZTX to klasyczna chłodziarko-zamrażarka z komorą chłodziarki na górze i zamrażalnikiem umieszczonym w dolnej części. To przedstawiciel najczęściej kupowanej w naszym kraju klasy lodówek, to również produkt nowoczesny, a przy tym nie rujnujący budżetu Kowalskiego. Co takiego oferuje ten sprzęt? Odpowiedzi na to i inne pytania nurtujące osoby planujące zakup tego typy urządzenia w tekście. Zapraszamy do lektury recenzji chłodziarko-zamrażarki Amica FK299.2FZTX.

0

Amica FK299.2FZTX - pierwsze wrażenie

Amica-FK299-01

Amica FK299.2FZTX to klasyczna chłodziarkozamrażarka z chłodziarką w górnej części i zamrażalnikiem w dolnej. Już na pierwszy rzut oka model ten wywołuje pozytywne wrażenie. Urządzenie utrzymane w eleganckim metalizowanym kolorze określanym przez producenta jako Inox prezentuje się estetycznie.

Lodówka marki Amica choć jest raczej sprzętem kierowanym do masowego odbiorcy, który nie zawsze może sobie pozwolić na drogie, stylowe urządzenia, to jest na tyle estetycznie wykonana, że z pewnością może być ozdobą kuchni. Warto zaznaczyć, że zabarwiona w kolorze inox frontowa część lodówki została tak opracowana, że nie pozostawiamy na niej odcisków palców. Z drugiej strony jej powierzchnia jest płaska, co ułatwia utrzymanie lodówki w czystości. Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć, że lodówka nie ma rączek w klasycznym pojęciu. Naszym zdaniem to zaleta - nic nie wystaje poza obrys bryły frontowej części lodówki, a dzięki wyprofilowanym wnękom w drzwiczkach, użytkownik sprzętu wciąż ma łatwy dostęp do poszczególnych komór urządzenia.

Lodówka Amiki jest nieco "szczuplejsza" od wielu podobnych lodówek dostępnych na rynku. Testowany przez nas model FK299.2FZTX ma szerokość 54,5 cm, więc z pewnością zmieści się we wnękę, w której klasyczna "sześćdziesiątka" już by się nie zmieściła (wg producenta, minimalna szerokość wnęki dla testowanego modelu lodówki to 59,1 cm). Mimo węższej konstrukcji sprzęt nie odbiera pojemnością od wielu typowych urządzeń tej klasy. Całkowita pojemność produktu Amiki to 250 litrów, z czego chłodziarka ma pojemność 180 litrów, a zamrażarka 70. Skoro o wymiarach mowa, dodamy, że wysokość testowanej lodówki to 180 cm, a jej głębokość: 59 cm. Lodówka jest wyposażona w nóżki o regulowanej wysokości, co ułatwia jej ustawienie w stabilnym położeniu.

Amica FK299.2FZTX jest lodówką wyposażoną w pełny system No Frost, co oznacza, że nie wymaga ona okresowego rozmrażania zarówno zamrażalnika, jak i chłodziarki. A skoro o chłodziarce mowa - od niej zacznijmy.

Amica FK299.2FZTX - chłodziarka

Amica-FK299-03

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się komorze, do której każdy użytkownik lodówki zagląda najczęściej. Chodzi oczywiście o chłodziarkę. Ta w testowanej lodówca Amica FK299.2FZTX wyposażona jest w trzy półki z hartowanego szkła (w zasadzie półki są cztery, ale na jednej znajduje się szuflada, czy też pojemnik Fresh Zone), trzy balkoniki na drzwiach chłodziarki, specjalny pojemnik Vit Control Plus przeznaczoną na warzywa i owoce oraz specjalny pojemnik Fresh Zone, w które lodówka jest w stanie utrzymać nieco niższą temperaturę niż w pozostałej części komory chłodziarki.

Amica-FK299-02

Drzwiczki chłodziarki wyposażone są w trzy balkoniki. Dwa górne przeznaczone są na mniejsze produkty spożywcze. Tylko jeden z balkoników (środkowy) jest regulowany - to znaczy można go ustawić w jednym z dwóch dostępnych ustawień. Trzeci, dolny balkonik jest największy i przeznaczony jest na napoje, butelki itp. 

Amica-FK299-02b

Balkoniki mocowane są na specjalnie wyprofilowanych zaczepach. Wszystkie balkoniki można łatwo wyjąć i oczyścić, co ułatwia utrzymanie całego urządzenia w czystości. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wytłoczenie większej ilości zaczepów na balkoniki, co zwiększało by elastyczność ich ustawień.

Amica-FK299-04

Testowana lodówka Amiki jest urządzeniem sterowanym elektronicznie. Panel kontrolny za pomocą którego użytkownik może ustawiać żądaną temperaturę w komorze chłodziarki znajduje się wewnątrz komory chłodziarki i jest przymocowany do górnej powierzchni (niejako "sufitu") chłodziarki. Do dyspozycji użytkownika są cztery nastawy temperatur (skokowo: 2°C, 4°C, 6°C i 8°C) oraz możliwość włączenia funkcji Fast Cool. Zmiana ustawień następuje cyklicznie co kolejna pozycja panelu po naciśnięciu przycisku Set. Funkcja Fast Cool (szybkie chłodzenie) to rozwiązanie pozwalające szybko schłodzić np. świeżo przyniesione produkty ze sklepu. Tryb Fast Cool wyłączy się automatycznie po maksymalnie trzech godzinach, lub wcześniej gdy komora chłodziarki osiągnie temperaturę 2°C. Można go również w każdej chwili wyłączyć ręcznie ustawiając pożądaną temperaturę chłodziarki za pomocą przycisku Set.

Amica-FK299-05

Lodówka Amiki wyposażona jest również w podwieszaną, drucianą półkę na dwie butelki.

Amica-FK299-06

Cechą wyróżnianą przez producenta jest specjalny pojemnik VitControl Plus. Jest on przeznaczony na owoce i warzywa, które często wymagają nieco innego poziomu wilgotności niż w pozostałej części komory chłodziarki.

Amica-FK299-07

Sterowanie poziomem wilgotności w tym pojemniku jest czysto mechaniczne. Przesuwając widoczny na zdjęciu zielony przełącznik w prawo, otwieramy otwory wentylacyjne, zwiększając obieg powietrza pomiędzy pojemnikiem a resztą chłodziarki co oznacza zwiększenie poziomu wilgotności w pojemniku VitControl Plus. Analogicznie ustawienie przełącznika w skrajnie lewym położeniu powoduje zakrycie otworów wentylacyjnych i zatrzymanie obiegu powietrza w pojemniku, a tym samym nieznaczne zmniejszenie poziomu wilgotności w nim. Owoce wymagają mniejszego poziomu wilgotności, dlatego gdy je przechowujemy należy zamknąć obieg powietrza w pojemniku VitControl Plus. Z warzywami jest z kolei odwrotnie, zachowają świeżość dłużej, gdy otwory wentylacyjne będą maksymalnie otwarte.

Amica-FK299-08

Ponad pojemnikiem VitControl Plus znajduje się jeszcze jeden pojemnik o nazwie FreshZone. Jest to miejsce przeznaczone - w zamyśle projektantów testowanego przez nas urządzenia - na świeże mięso lub ryby, które zamierzamy stosunkowo szybko przyrządzić i nie chcemy ich mrozić. Maksymalna temperatura w pojemniku FreshZone wynosi ok. 3°C, niezależnie od nastawu aktualnej temperatury dla chłodziarki. W przypadku, gdy temperatura w chłodziarce jest ustawiona na minimalną (2°C), w pojemniku FreshZone jest bliska zeru st. Celsjusza.

Amica-FK299-09

Być może niektórzy z Was zwrócili uwagę na jeszcze jeden element kontrolny testowanej przez nas lodówki, widoczny ponad właśnie opisywaną szufladą FreshZone. Element widoczny na zdjęciu to tzw suwak regulacji przepływu powietrza doprowadzanego do komory chłodziarki przez system NoFrost. Ustawienie suwaka w pozycji "MIN" oznacza zmniejszenie ilości doprowadzanego do wnętrza komory chłodziarki chłodnego powietrza, a tym samym minimalny wzrost temperatury w chłodziarce. Analogicznie ustawienie pozycji "MAX" spowoduje nieznaczny spadek temperatury wewnątrz komory chłodziarki.

Amica FK299.2FZTX - zamrażarka

Amica-FK299-11

Komora zamrażarki testowanej lodówki jest zauważalnie mniejsza od komory chłodziarki, co jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku lodówek z dolnym zamrażalnikiem. W modelu marki Amica producent zdecydował się na umieszczenie trzech szuflad w zamrażarce. Łączna pojemność tej komory to 70 litrów.

Amica-FK299-12

Wszystkie szuflady zamrażarki w lodówce Amica FK299.2FZTX są wyjmowalne, dzięki czemu w wyjątkowych przypadkach można przechować w zamrażarce większy gabarytowo ładunek. Trzeba jednak pamiętać, że zdolność zamrażania testowanej lodówki to 3,5 kg na dobę. Oznacza to, że jednorazowe załadowanie zamrażalnika większym (cięższym) ładunkiem oznacza, że w ciągu doby nie uda się tej lodówce zamrozić całości wkładu.

Amica FK299.2FZTX - pomiary testowe

Lodówka marki Amica to sprzęt charakteryzujący się klasą energetyczną A+. Nie jest to szczyt możliwości współczesnej techniki, na rynku mamy już bowiem lodówki klasy A+++. Pamiętajmy jednak, że opisywany tu produkt jest znacznie tańszy od tych najbardziej energooszczędnych lodówek, a przy tym wcale nie zużywa jakichś olbrzymich ilości prądu. Zgodnie ze specyfikacją techniczną (szczegóły niżej) szacowane roczne zużycie energii przez lodówkę Amica FK299.2FZTX wynosi 255 kWh. Przy średniej cenie prądu w Polsce wynoszącej (stan na dzień 22.09.2017) 0,55 zł za 1 kWh oznacza, że roczny koszt energii zużytej przez recenzowany produkt wyniesie ok. 140 zł. 

Gdy dokonaliśmy pomiaru faktycznego zużycia energii przez testowaną lodówkę, okazało się, że uzyskany przez nas wynik nieznacznie odbiega od szacowanych wartości na etykiecie energetycznej. Dobowe średnie zużycie energii przez testowaną lodówkę, pracującą z już ustabilizowaną temperaturą (-18°C / 4°C) w pomieszczeniu o stałej temperaturze wynoszącej 22°C wyniosło 0,716 kWh. Co oznacza, że w ciągu roku testowany model zużyje 261,3 kWh energii. To nieco więcej od szacunków ujętych w karcie produktu, ale też nie na tyle więcej by uznać to za szczególną wadę. Urządzeniem pomiarowym był profesjonalny miernik Voltcraft Energy Logger 4000, dodatkowo monitorowaliśmy temperaturę wewnątrz urządzenia za pomocą kilku sond temperaturowych. Nasz pomiar symulował normalne wykorzystanie lodówki, którą kilka razy dziennie jednak otwieramy by wyjąć lub włożyć jakiś produkt. W przypadku gdyby lodówka była cały czas zamknięta pomiar wykazałby najprawdopodobniej zużycie energii niższe od szacowanego na etykiecie energetycznej, ale taki pomiar byłby z gruntu fałszywy - bo lodówkę jednak co jakiś czas otwieramy.

Kolejny przeprowadzony pomiar to sprawdzenie głośności urządzenia. Lodówka to sprzęt pracujący w trybie ciągłym, oznacza to, że jesteśmy niejako skazani jej słuchać o każdej porze dnia i nocy. Zgodnie z danymi producenta, sprzęt charakteryzuje się poziomem głośności wynoszącym 42 dB. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale też trudno się do niego specjalnie przyczepić.

Aby potwierdzić (bądź obalić) twierdzenie producenta użyliśmy profesjonalnego całkującego miernika poziomu dźwięku Sonopan SON-50. Okazało się że szum pracującej lodówki (pomiar był dokonywany z odległości 1 metra od urządzenia), praktycznie nie przebija się przez szum tła. Szumiąca wentylacja w klimatyzowanym pomieszczeniu testowym, gdzie ustawiona była lodówka generowała 40 dB. Gdy lodówka się załączała maksymalny zarejestrowany przez nas dźwięk (głośność) to 41,7 dB. Minimalnie mniej od deklarowanej wartości. Prosimy jednak pamiętać, że choć głośność lodówki wydaje się być identyczna jak głośność tła (szum wentylatorów/klimatyzacji) to nie oznacza to, że lodówka jest niesłyszalna. Inna charakterystyka brzmieniowa powoduje, że lodówkę będzie słychać. Pamiętajmy, że o percepcji dźwięku decyduje nie tylko ciśnienie akustyczne (głośność), ale również częstotliwość dźwięku i jego charakterystyka (np. przebieg fali akustycznej). W każdym razie choć lodówka była słyszalna, w żadnym razie nie możemy uznać generowanego przez nią dźwięku za uprzykrzający życie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku lodówek NoFrost - a taką jest testowany model - słychać nie tylko szum sprężarki, ale całkiem pokaźny zestaw dźwięków: syczenie, przelewanie się, pękanie (jakby lodu) itp. To stan normalny w tego typu urządzeniach, o czym też informuje producent w załączonej do lodówki instrukcji obsługi. 

Amica FK299.2FZTX - specyfikacja techniczna

 • Typ produktu: chłodziarko-zamrażarka.
 • Liczba drzwi zewn.: 2.
 • Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 180 x 54,5 x 59 cm.
 • Regulacja nóżek: tak
 • Rolki jezdne przód/tył: nie/tak.
 • Liczba balkoników: 3.
 • Liczba półek w chłodziarce: 3.
 • Półki z hartowanego szkła: tak.
 • Półka na butelki: tak.
 • Podstawka na jajka: tak.
 • Klasa energetyczna: A+.
 • Klasa klimatyczna: SN-ST.
 • Sterowanie: elektroniczne.
 • System NoFrost w chłodziarce/zamrażarce: tak/tak.
 • Pojemność całkowita brutto/netto: 252/250 l.
 • Pojemność chłodziarki netto: 180 l.
 • Pojemność zamrażarki netto: 70 l.
 • Zdolność zamrażania: 3,5 kg/24 h.
 • Poziom hałasu (szacowany/zmierzony): 42/41,7 dB.
 • Czas przechowywania w razie braku zasilania: 18,8 godz.
 • Szacowany roczny pobór energii (wg producenta/na podstawie naszych pomiarów): 255/261,3 kWh.
 • Czynnik chłodniczy: R 600 a.

Amica FK299.2FZTX - podsumowanie

Lodówka marki Amica to przyzwoity sprzęt, za atrakcyjną cenę. Urządzenie nie ma tylu funkcji co topowe i najbardziej energooszczędne lodówki na rynku, ale też oferuje coś ponad absolutne minimum jakiego oczekiwalibyśmy od tego typu sprzętu. Mamy tu na myśli obecność dwóch specjalnych szuflad do przechowywania warzyw lub owoców (VitControl Plus  z regulacją wilgotnosci) oraz do mięs i ryb surowych (FreshZone, z niższą temperaturą niż w pozostałej części chłodziarki). Lodówka jest bardzo prosta w obsłudze, a także łatwo ją utrzymać w czystości. Zdejmowalne elementy nie mają ukrytych, trudno dostępnych podczas czyszczenia zakamarków. A wszystko to za przystępną cenę. My znaleźliśmy tę lodówkę w renomowanym sklepie za najniższą cenę: sprawdź cenę!

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.