Amica JSD 4011 - testujemy wyciskarkę soków polskiego producenta

Marek Kowalski
Amica JSD 4011 - testujemy wyciskarkę soków polskiego producenta

Wyciskarka soków to jedno z najzdrowszych urządzeń w kuchni. Dzięki takim urządzeniom możemy dostarczać organizmowi mnóstwo odżywczych składników, nawet w sytuacji, gdy nie przepadamy za owocami i warzywami owe składniki zawierającymi. Nie trzeba nikogo przekonywać, że sok warzywno-owocowy będzie zdrowszy niż popularne, gazowane napoje. Pozostaje tylko kwestia jaki model wyciskarki wybrać. Mieliśmy okazję testować sprzęt marki Amica i uznajemy go za urządzenie godne polecenia.

2

mica JSD 4011 to wolnoobrotowa wyciskarka do warzyw i owoców. Urządzenie należy do grupy wyciskarek wyposażonych w pionowy mechanizm tłoczenia, co automatycznie rzutuje w pewnym stopniu na wzornictwo, wygląd oraz wielkość sprzętu. Wyciskarki z poziomym mechanizmem tłoczenia (patrz nasz test modelu Philips Avance Collection HR1897/30), są zwykle niższe, ale za to dłuższe. W przypadku recenzowanego przez nas produktu marki Amica, mamy do czynienia ze sprzętem wyposażonym w dobrej jakości sito ze stali szlachetnej czy dyszę na sok z blokadą kapania. Producent w swoich materiałach podkreśla też ochronę silnika przed przegrzaniem. Jak wyciskarka Amica JSD 4011 radzi sobie w praktyce? Byliśmy mile zaskoczeni. Zacznijmy jednak tradycyjnie, od wyposażenia zestawu sprzedażowego.

Amica JSD 4011 - opakowanie i akcesoria

Amica-JSD-4011-01

Wyciskarka została dostarczona do naszej redakcji w efektownym "prezentowym" opakowaniu. Taka stylizacja na pewno ułatwia dobór sprzętu na prezent. Zgodnie z informacją na opakowaniu urządzenie ma moc 150 W. To znacznie mniej niż w przypadku sokowirówek szybkoobrotowych, ale też pamiętajmy, że wyciskarki działają na innej zasadzie i podana moc okazuje się być w zupełności wystarczająca.

Amica-JSD-4011-02

Najcięższym i największym elementem zestawu jest trzon silnika wyciskarki z widocznymi w górnej części elementami mocowania głowicy wyciskającej i podajnika produktów.

Amica-JSD-4011-03

W pudełku nie mogło zabraknąć tłoka wyciskarki, sita wykonanego z tworzywa i stali szlachetnej, separatora resztek oraz głowicy, w której pozostałe z wymienionych elementów są osadzone.

Amica-JSD-4011-04

Na samej górze wyciskarki mocowana jest pokrywa z podajnikiem na produkty spożywcze, które będziemy wyciskać. Do zestawu dodano również popychacz.

Amica-JSD-4011-05

Wyciskarka dostarczana jest z dwoma pojemnikami wykonanymi ze sztucznego tworzywa. Dzbanek z miarką jest przeznaczony na wyciśnięty sok, natomiast drugi pojemnik to miejsce na odciśnięte resztki warzyw i owoców. To co od razu rzuca się w oczy to brak dzióbka w dzbanku na sok. Producent zdecydował się w tym przypadku na dwa dzióbki. Nalewając sok do szklanki należy pamiętać o lekkim przechyleniu dzbanka w stronę jednego z dzióbków. 

Amica-JSD-4011-07

Ostatnim elementem zestawu - pomijając dołączoną, polskojęzyczną instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną - jest szczoteczka ułatwiająca czyszczenie elementów urządzenia (głównie stalowego sitka).

Amica-JSD-4011-06

Tak prezentuje się zmontowane i gotowe do pracy urządzenie. Czas przejść do działań praktycznych.

Amica JSD 4011 - wyciskamy soki

Amica-JSD-4011-10

Pierwszym zadaniem z jakim zmierzy się posiadacz recenzowanego urządzenia to przygotowanie sprzętu do pracy. Montaż sokowirówki Amica JSD 4011 jest łatwy choć nie do końca intuicyjny ze względu na oznaczenia na korpusie obudowy urządzenia. Zwróćmy uwagę, że na powyższej ilustracji przedstawiającej prawidłowo zamocowaną głowicę tłoczącą na silniku oznaczenie z kwadratem na głowicy jest przypisane do trójkąta na podpórce umieszczonej na obudowie silnika. Tymczasem kilka osób, którym daliśmy sokowirówkę do złożenia próbowało najpierw tak założyć głowicę by pasowały do siebie oba trójkąty, co jest w tym przypadku błędem.

Amica-JSD-4011-11

Drugi z trójkątów pokrywa się z kolei z trójkątem i dwiema kreskami widocznymi na powierzchni styku głowicy z silnikiem, nieco niżej.

Amica-JSD-4011-08

Zaletą testowanej sokowirówki jest to, że dyszę na sok wyposażono w zatyczkę, dzięki czemu po odsunięciu np. dzbanka ze świeżo wyciśniętym sokiem, resztki płynu nie pochlapią nam blatu.

Amica-JSD-4011-12

Przycisk aktywujący pracę ma trzy nastawy. Przełączenie do pozycji "-" włącza normalny tryb roboczy wyciskarki. Pozycja "O" to wyłączenie urządzenia, a pozycja "R" to tzw. bieg wsteczny. Jest on przydatny w sytuacji gdy wyciskane produkty spożywcze zablokują wał napędowy - od razu zaznaczamy, że podczas naszych testów ani razu nie wystąpiła taka sytuacja, mimo iż soków przyrządziliśmy naprawdę sporo. Przycisk "Reset" wciskamy przed uruchomieniem wspomnianego biegu wstecznego. 

Producent zaleca, by jednorazowa sesja (ciągły czas pracy urządzenia) nie trwała dłużej niż 15 minut, co zapobiegnie ewentualnemu uszkodzeniu silnika. Pomiędzy kolejnymi sesjami należy odczekać co najmniej 30 minut. W przypadku gdy w trybie ciągłym używaliśmy sokowirówki krócej, również przerwy mogą być znacznie krótsze.

Czas na testy praktyczne. Zdecydowaliśmy, że warto sprawdzić, jak urządzenie poradzi sobie podczas przygotowywania soków z różnego rodzaju owoców i warzyw, zarówno tych miękkich i soczystych, jak też twardych czy wręcz suchych liści. W tym celu przygotowaliśmy kilka kilogramów apetycznych pomarańczy, jabłek, dojrzałych truskawek i pomidorów, mięsistych moreli a także chrupiącą rzodkiewkę oraz świeżą kapustę.

Podczas testów chcemy się dowiedzieć, czy ze wszystkich przygotowanych warzyw i owoców przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej Amica JSD 4011 uda nam się uzyskać sok, ile go otrzymamy, jaki będzie stopień jego klarowności, jak długo będzie trwał proces pozyskiwania soku, ile będzie opadów i czy będą one odpowiednio odciśnięte. 

 Amica-JSD-4011-13

Jako pierwszy przygotowaliśmy cieszący się największą popularnością sok ze świeżych pomarańczy.

Amica-JSD-4011-14
Z trzech dużych, dojrzałych owoców, przed obraniem ważących 730 g, otrzymaliśmy pól litra soku i niewielką ilość (120g) bardzo dobrze odciśniętych odpadów. Sok był gęsty i oczywiście nie mógł być klarowny - co wynika z samej natury soku pomaranczowego, ale nie było w nim drobinek miąższu, byl gładki i aksamitny. Wyciśnięcie tej ilości owoców trwało ok. 40 sekund.

Amica-JSD-4011-16
Do przygotowania soku jabłkowego użyliśmy dosyć znanej w Polsce odmiany jabłek Jonagold (pochądzącej z krzyzówki odmian Jonathan i Golden Delicious) o gruboziarnistym , ścisłym i dosyć soczystym miąższu.
Podczas pracy urządzenia słychać była charakterystyczny odgłos miażdżonych owoców, z którymi wyciskarka poradziła sobie bez problemu.
Amica-JSD-4011-17
Po 45 sekundach z trzech średniej wielkosci jabłek o wadze początkowej 512 g otrzymaliśmy prawie 400 ml dosyć mocno spienionego soku jabłkowego i tylko 87 g bardzo suchych wytłoków.

Amica-JSD-4011-15
Warto zauważyć, że podawane przez nas wartości otrzymanego soku i odpadów są orienatcyjne; każdy owoc jest nieco inny a na otrzymaną ilość napoju ma wpływ wiele czynników, jednak już po dwóch testach najpopularniejszych owoców doskonale widać, że testowane urządzenie jest bardzo efektywne - z przetwarzanych owoców pozyskuje maksymalną ilość soku o czym świadczy doskonale odciśnięty, zbity, suchy miąższ odpadowy.

Amica-JSD-4011-18
Skoro z popularnymi owocami urządzenie radzi sobie tak dobrze, sprawdźmy, jaki efekt uzyskamy używając nieco trudniejszych truskawek. Niektóre wyciskarki przecierowe nie nadają się do wytwarzania soku z bardzo mięsistych owoców; podczas przecierania miąższ jest tak dokładnie zmiksowany z sokiem, że w końcowym etapie nie udaje się go rozdzielić i w efekcie otrzymujemy mus.

Wyciskarka wolnoobrotowa Amica typ JSD 4011 ma tylko jedno sito, nie ma więc możliwości regulacji wielkości otworów podczas odsączania. Czy zatem uda nam się uzyskać sok z truskawek?

Amica-JSD-4011-19
Okazało się że i tym razem urządzenie spełniło nasze oczekiwania. Po 30 sekundach pracy wyciskarki z 500 g dojrzałych truskawek otrzymaliśmy 400 ml aksamitnego soku (podkreślamy - wyraźnie o konsystencji soku) i tylko 80 g pulpy truskawkowej, którą nadal można wykorzystać np. zamrażając ją i spożywając jako sorbet.

Amica-JSD-4011-20
Dla potwierdzenia efektów uzyskiwanych po przetworzeniu miękkich, mięsistych produktów w wyciskarce wolnoobrotowej Amica JSD 4011 powtórzyliśmy test, tym razem z użyciem pomidorów.

Amica-JSD-4011-21
Przed obróbką pomidory pokroiliśmy, ale otwór w urządzeniu ma kształt owalu i jest na tyle duży, że z powodzeniem mieszczą się w nim połówki średniej wielkości pomarańczy oraz inne nieduże owoce czy warzywa.
Z trzech niewielkich pomidorów uzyskaliśmy 270 ml średniej gęstości soku pomidorowego i 90 g wilgotnego, nadal pełnego smaku miąższu, nadającego się do dalszego wykorzystania np. jako dodatek do zupy.

Amica-JSD-4011-22
Wyciśnięcie soku z tak mało z natury soczystego warzywa jakim jest twarda, chrupiąca rzodkiewka to nie lada wyzwanie, ale jeśli testowane urządzenie sobie z tym poradzi, będzie to oznaczało ze wszystkich innych podobnie twardych warzyw przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej Amica również uzyskamy zdrowe soki.

Amica-JSD-4011-23
Dwa typowe pęczki (po 10 sztuk każdy) średniej wielkości rzodkiewek w ciągu minuty zostały wyciśnięte, a zaskakująco ciemny, klarowny, mocny w smaku sok oddzielony od prawie suchych wytłoczyn. Uzyskaliśmy 200 ml soku i na oko sporą- przy tej ilości użytego surowca - ale bardzo lekką (93 g) kupkę suchych odpadów.

Amica-JSD-4011-24
Ostatecznym testem potwierdzającym skuteczność i przydatność wyciskarki wolnoobrotowej Amica JSD 4011 będzie to, czy uda nam się przy jej pomocy uzyskać sok z liści kapusty. Ostatnio coraz popularniejsze staje się picie mniej typowych soków, które są pozyskiwane z liści jarmużu (odmiana kapusty), natki pietruszki, szpinaku itp. My w celach testu użyliśmy liści zwykłej, młodej kapusty.

Amica-JSD-4011-25
Testowane urządzenie przy nieco niepokojących odgłosach łamania i skrzypienia wyprodukowało klarowny, mocnej barwy sok o esencjonalnym, pełnym smaku i niewielką ilość zaskakująco suchych wytłoczyn. Warto wspomnieć, że środkowe liście kapusty które początkowo trafiły do wyciskarki dawały sok dużo jaśniejszy, żółtawozielony, dopiero dorzucenie zewnętrznych, ciemniejszych liści spowodowało natychmiastową zmianę zabarwienia otrzymanego soku.

Oczywiście sok z samej kapusty, rzodkiewki itp, poza niewątpliwymi walorami zdrowotnymi nie jest specjalnie smaczny i warto pokusić się o stworzenie kompozycji smakowych zgodnych z własnymi upodobaniami - np. wyżej wymienione zmieszać z sokiem jabłkowym czy doprawić sokiem z cytryny albo przygotować mieszankę soków owocowo-warzywnych. Podpowiemy tylko, że kilka przepisów na soki o zróżnicowanym składzie producent zamieścił w instrukcji obsługi testowanego urządzenia. Nasze testy miały na celu sprawdzenie, czy przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej Amica JSD 4011 da się uzyskać soki z poszczególnych typów owoców i warzyw.

Amica JSD 4011 - czyszczenie i konserwacja

Po zakończonej pracy należy zadbać o oczyszczenie urządzenia. Demontaż poszczególnych elementów jest równie prosty co montaż. Dzbanek i pojemnik na odpadki oraz czerwony separator i popychacz mogą być myte w zmywarce, pozostałe części można myć ręcznie pod bieżącą wodą. Naturalnie nie dotyczy to bloku silnika, który czyścimy wyłącznie zwilżoną ściereczką. Urządzenie czyści się szybko i łatwo. Oprócz czyszczenia wyciskarka nie wymaga żadnych dodatkowych działań konserwacyjnych.

Amica JSD 4011 - specyfikacja techniczna

 • Typ: wyciskarka wolnoobrotowa;
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc znamionowa: 150 W;
 • Regulacja prędkości: brak;
 • Bieg wsteczny (odblokowujący): tak;
 • Stalowe sito: tak
 • Wymienne sito: nie
 • Liczna sitek w zestawie: 1
 • Wskaźnik bezpiecznego mocowania: tak
 • Przewód zasilający: 120 cm
 • Kubek/Dzbanek w zestawie: tak, pojemność miarowana 400 ml (de facto większa, ok. 1 l);

Amica JSD 4011 - podsumowanie

Wyciskarka Amica JSD 4011 to bardzo dobre, doskonale spełniające swoją funkcję, a do tego ładne i estetyczne urządzenie. Niewielkich rozmiarów sprzęt zajmujący mało miejsca w kuchni przyda się podczas codziennego przyrządzania posiłków i na pewno nie będzie kłopotliwy.

Prosta budowa, precyzyjnie wykonane i dokładnie dopasowane części gwarantują szybkie i bezproblemowe składanie i rozkładanie dosłownie kilku elementów urządzenia przeznaczonych do mycia. Samo czyszczenie nie sprawia kłopotów, niczego nie trzeba dodatkowo "wydłubywać" z zakamarków, w zasadzie w większości przypadków wystarczy od razu po użyciu opłukać urządzenie pod strumieniem bieżącej wody.

Sprzęt jest bardzo efektywny. Doskonale sprawdza się podczas pozyskiwania soku nie tylko z najpopularniejszych rodzajów owoców i warzyw. Z jego pomocą bez problemu uzyskamy również sok z twardych warzyw i z pozoru suchych liści, a wytłoki w większości przypadków są nieomal suche.

Sokowirówka Amica JSD 4011 bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Na tyle, że zdecydowaliśmy się na przyznanie temu urządzeniu naszego wyróżnienia.

AGDLAB-Redakcja-polecaWyciskarkę wolnoobrotową Amica JSD 4011

 

 

Waszym zdaniem

biuro00

Wyciskarka Amica - produkt wytrzymał bez usterki 10 miesięcy - nie wiem jak Wam się to podoba? Płacisz za sprzęt, który powinien działać przynajmniej przez dwa lata, a tu niespodzianka. Pękło sitko, zaniosłam do reklamacji, a producent każe mi płacić 41 zł za sitko - choć sprzęt jest na gwarancji. Zadzwoniłam do producenta i dowiedziałam się, że na części mechaniczne nie przysługuje gwarancja (tak jest to zapisane małym druczkiem na gwarancji). Dlatego też chciałam ostrzec wszystkich którzy będą chcieli kupić tą wyciskarkę, aby się najpierw zastanowili czy warto, bo po paru miesiącach używania mogą się psuć kolejne części mechaniczne, a producent umyje od tego ręce. Ja już żałuję, że ją kupiłam, gdyż jest źle pomyślana, zapycha się przy wyciskaniu soku z warzyw zielonych tj sałaty czy jarmuż. Natomiast jeśli przy marchewce pęka sitko to brak mi słów - to przecież jabłko, marchewka czy burak jest najczęstszym warzywem wyciskanym .Z mojego doświadczenia nie polecam a wręcz ostrzegam przed kupieniem tej wyciskarki.

mieteknowak00

Osobiście uważam, że lepiej jest dołożyć trochę grosza i kupić dobry, markowy produkt. Kupiłem w ten sposób wyciskarkę https://terapiasokami.pl/wyciskarka-hurom-hz-alpha. Wyciskarka światowej klasy z renomą. Spisuje się jak na taką markę przystało świetnie. W komplecie mam nawet przystawkę do wyciskania cytrusów oraz dodatkowe sita do przecierów, musów. Obsługa jest banalnie prosta. Czuć jakość materiałów i spasowanie. Jakość soków wyśmienita (mogę regulować gęstość soków). Nawet jest stojaczek na którym umyte elementy można położyć do wyschnięcia. Używam tej wyciskarki już 2 lata beż żadnych problemów. Polecam zatem postawić na jakość i mieć spokój na lata.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.