Amica KF 5011 - test stylowego czajnika elektrycznego

Jakub Kornacki
Amica KF 5011 - test stylowego czajnika elektrycznego

Amica KF 5011 to sprzęt, który stanowi obecnie jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchennego. Jest to czajnik elektryczny z najnowszej serii urządzeń AGD Amica IN. Produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów prezentuje się stylowo i nowocześnie. Z łatwością wkomponuje się w każdego rodzaju wnętrze kuchenne. Zapraszamy do naszej recenzji czajnika elektrycznego Amica KF 5011.

0

Seria Amica IN

Seria produktów Amica IN, testowany czajnik Amica KF 5011 jest jej częścią, ale można go nabyć jako odrębny produkt (fot. Amica)

Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy bądź herbaty. Co prawda zagotować wodę można nawet w zwykłym garnku, jednakże w praktycznie każdej kuchni znajduje się czajnik, bez względu na to czy jest to czajnik elektryczny czy tradycyjny. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo urządzeń tego typu, a wybór odpowiedniego z nich uzależniony jest bardzo często od budżetu, pożądanej funkcjonalności czy wyglądu urządzenia. Amica KF 5011 należy do najnowszej linii czajników elektrycznych i jest częścią linii wzorniczej sprzętu AGD znanej pod nazwą Amica IN.

Amica-KF-5011-01

Czajnik Amica KF 5011 trafił do naszej redakcji w eleganckim czarnym opakowaniu sprzedażowym. Na kartonie umieszczonych zostało kilka najważniejszych cech produktu, które informują użytkownika o całkowitej pojemności, długości przewodu czy obecności w urządzeniu filtra zatrzymującego osady. Producent umieścił również informacje o napięciu, całkowitej mocy oraz wadze urządzenia.

Amica-KF-5011-02

Wewnątrz opakowania znalazły się: czajnik elektryczny oraz obrotowa, 360-stopniowa podstawka z kontrolerem typu strix oraz karta gwarancyjna i instrukcja obsługi. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze zapakowane, owinięte folią ochronną i zabezpieczone styropianową wkładką

Amica KF 5011 - pierwsze wrażenie

Amica-KF-5011-03

Czajnik Amica KF 5011 prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. To wszystko za sprawą połączenia dwóch kolorów – czerni oraz szlachetnej stali nierdzewnej. Wszystkie czarne elementy zostały wykonane z tworzywa sztucznego bardzo dobrej jakości, natomiast pozostałe – ze szlifowanej stali nierdzewnej. Takie połączenie powoduje, że czajnik będzie się dobrze prezentował w dowolnie zaaranżowanej kuchni.

Amica-KF-5011-09

Naszą uwagę zwróciła szeroka pokrywa czajnika, którą można otworzyć praktycznie pod kątem prostym. Otwiera się ją za pomocą dużego, srebrnego przycisku, który został umieszczony na samej górze szerokiej, solidnej plastikowej rączki.

Amica-KF-5011-04

Bezpośrednio przed rączką, na obudowie korpusu czajnika znajduje się miarka. Całkowita pojemność czajnika wynosi 1,7 litra, natomiast minimalna ilość wody potrzebnej do zagotowania wynosi 0,6 litra.

Amica-KF-5011-05

Pod rączką umieszczono włącznik zasilania płaskiej płyty grzejnej czajnika. W trakcie pracy urządzenia jest on podświetlony intensywnym, niebieskim światłem generowanym przez diodę LED zamocowaną w urządzeniu.

Amica-KF-5011-08

Producent zastosował specjalny filtr zatrzymujący osady. Został on umieszczony w szerokim, wyprofilowanym lejku. Filtr ten w każdej chwili można łatwo wyjąć i wyczyścić.

Amica-KF-5011-10

W skład zestawu wchodzi również obrotowa (360°) podstawa z kontrolerem zasilającym typu strix. Na jej spodniej stronie znajduje się schowek na przewód sieciowy, który można zwinąć gdy czajnik nie jest używany. Całkowita długość przewodu zasilającego wynosi 75 cm. Podstawa jest wyposażona w gumowe nóżki, dzięki czemu w trakcie korzystania z czajnika i podstawy, elementy nie będą przesuwać się przypadkowo po kuchennym blacie.

Amica-KF-5011-07

Wnętrze czajnika zostało wykonane ze stali nierdzewnej. Element grzewczy tego urządzenia jest całkowicie płaski i został zintegrowany z podstawą.

Amica KF 5011 - testy praktyczne

Po dokładnym obejrzeniu czajnika, a także zapoznaniu się z jego parametrami technicznymi postanowiliśmy przejść do testów praktycznych.

Amica-KF-5011-11

W instrukcji obsługi znajduje się informacja o czynnościach, które należy wykonać przed pierwszym użyciem czajnika. Producent podpowiada, abyśmy przepłukali dokładnie wnętrze czajnika, a następnie kilkukrotnie zagotowali w nim wodę. Ważne jest, aby w każdym cyklu gotowania używać czystej, zimnej wody. Zaznaczono, aby napełnić cały dzbanek – wlać do niego 1,7 litra wody.

Amica-KF-5011-12

Producent zapewnia, że zagotowanie wody nie powinno trwać dłużej niż 5 minut. Postanowiliśmy to sprawdzić. Zagotowanie pełnego czajnika wody trwało dokładnie 4 minuty 37 sekund. Urządzenie nie potrzebuje więc długiego okresu czasu do zagotowania pełnego dzbanka wody. Zagotowanie minimalnej wskazanej przez producenta ilości wody (0,6 litra) trwało 2 minuty 6 sekund. Zagotowanie litra wody o temperaturze pokojowej trwało 2 minuty i 58 sekund.

Warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Przycisk automatycznie otwiera szeroką pokrywę czajnika do pewnego poziomu. Można ją następnie otworzyć szerzej, prawie pod kątem prostym do płaszczyzny otworu czajnika. Takie rozwiązanie pozwala bardzo łatwo i szybko (pod silnym strumieniem wody) napełnić czajnik bez ryzyka rozchlapania wody.

Amica-KF-5011-06

Plastikowa rączka została solidnie i ergonomicznie wykonana. Czajnik jest dobrze wyważony i bez względu na to, jaką ilość wody w nim gotujemy, chwyt jest pewny. Szerokie ujście lejka umożliwia szybkie napełnianie szklanek wrzątkiem. Lejek został wyprofilowany w taki sposób, że pomimo mocnego przechylenia czajnika i napełniania silnym strumieniem wody, nie rozpryskuje się ona dookoła, a jest kierowana bezpośrednio do naczynia, w którym chcemy ją umieścić. Nie ma też ryzyka, że pokrywka czajnika otworzy się po mocnym przechyleniu urządzenia.

Amica-KF-5011-11a

O stanie pracy urządzenia informuje podświetlany włącznik. Po zagotowaniu wody urządzenie automatycznie się wyłącza.

W instrukcji obsługi znajdziemy również informację o tym, że jeżeli czajnik zacznie wyłączać się przed zagotowaniem wody, wówczas konieczne będzie jego odwapnianie. Należy do tego użyć standardowych środków do usuwania kamienia, a następnie kilkukrotnie przegotować w nim wodę zmieszaną z tymi środkami. Czajnik Amica KF 5011 wyposażono w automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa. Samodzielnie wyłączy on element grzewczy w przypadku niewłaściwego użytkowania lub w przypadku uruchomienia czajnika bez wody.

Amica KF 5011 - dane techniczne

 • Typ urządzenia: czajnik elektryczny;
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc: 1850 - 2200 W;
 • Waga: 0,9 kg;
 • Wysokość: 22 cm;
 • Szerokość (wraz z rączką): 21 cm;
 • Pojemność czajnika: 1,7 l;
 • Średnica dzbanka: ok. 15 cm;
 • Materiał obudowy: stal nierdzewna
 • Filtr zatrzymujący osady: tak
 • Płaski element grzejny: tak
 • Długość przewodu zasilającego: 75 cm;
 • Schowek na przewód zasilający: tak
 • Regulacja temperatury: brak;

Amica KF 5011 - podsumowanie

Amica KF 5011 to stylowe i funkcjonalne urządzenie. Do jego najważniejszych zalet należy zaliczyć ciekawe wzornictwo, które z pewnością wkomponuje się w każdego rodzaju wykończenie wnętrza kuchennego. Warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania, szeroki, wygodny uchwyt, czy dużą pokrywę otwierającą się szeroko, praktycznie pod kątem prostym. Kolejne zalety to odpowiednio wyprofilowany lejek umożliwiający szybkie nalewanie zagotowanej wody, czy obrotowa podstawa oraz takie umiejscowienie miarki, że czajnik jest dostosowany zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych. Istotną zaletą jest też zastosowanie zabezpieczeń przed uruchomieniem bez wody.

Największa "wada" produktu wynika w zasadzie z jego stylizacji. Chodzi o pozostające na obudowie ślady palców. Ogólnie urządzenie prezentuje się bardzo elegancko, ale efekt psują właśnie te ślady. Oczywiście da się je wyczyścić, ale nie każdemu w smak będzie częste czyszczenie obudowy czajnika. Ponadto przewód zasilający mógłby być trochę dłuższy.

Czajnik Amica KF 5011 to dość proste urządzenie, które nie posiada dodatkowych funkcji, takich jak np. regulowana temperatura podgrzewania wody. Z tego powodu sądzimy, że jest on stosunkowo drogi w porównaniu do innych tego typu sprzętów AGD dostępnych na rynku. Jego najniższa znaleziona przez nas cena wynosi 113 zł. Za porównywalną kwotę można nabyć model wyposażony właśnie w regulację temperatury podgrzania wody.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.