Amica Mundo BL3011 - testujemy blender ręczny polskiego producenta

Marek Kowalski
Amica Mundo BL3011 - testujemy blender ręczny polskiego producenta

Blendery ręczne to dość popularny sprzęt kuchenny. Urządzenia tego typu są pomocne w przygotowaniu wszelkiego rodzaju musów, sosów, sałatek i ogólnie do przecierania i mieszania produktów. Możliwości konkretnego blendera ręcznego są zależne jednak od tego, w co dany model jest wyposażony, jakie otrzymujemy razem z nim końcówki, jaką sprzęt ma moc itp. Sprawdziliśmy jak radzi sobie w praktycznych zastosowaniach niewielki ręczny blender Amica Mundo BL3011.

0

Amica Mundo BL3011 to niewielki blender ręczny o mocy maksymalnej 400 W. Urządzenie wyróżnia się niewielkimi gabarytami oraz sprytnie zaprojektowanym stojakiem/schowkiem będącym jednocześnie dużym kubkiem, w którym możemy blendować różne produkty. Jak produkt Amiki spisuje się w praktyce? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszej recenzji.

Amica Mundo BL3011 - opakowanie i zawartość, co otrzymujemy po zakupie?

Amica-Mundo-BL3011-01

Produkt dotarł do naszej redakcji w oryginalnym opakowaniu sprzedażowym. Informacje na nim umieszczone jednoznacznie wskazują z jakim produktem mamy do czynienia. Podkreślona jest obecność stojaka na akcesoria, a także fakt, iż stopa miksująca jest wykonana ze stali nierdzewnej. 

Amica-Mundo-BL3011-02

Oto co znajdowało się wewnątrz opakowania. Pomysł z użyciem kubka i stojaka jako pojemnika na całość jest dobry, efekt psuje nieco kabel - tak przy okazji na zdjęciach produktu w sklepach czy na witrynie producenta, kabla nie ma. Nie dziwimy się dlaczego - z przewodem zestaw wygląda gorzej.

Amica-Mundo-BL3011-03

Główny moduł blendera oraz stopa miksująca umieszczone są na praktycznym stojaku. Sam blender powleczony jest miłym w dotyku tworzywem. Urządzenie dobrze leży w dłoni, a gładka faktura obudowy nie jest śliska, dzięki czemu w trakcie używania sprzętu ryzyko że blender się nam wyślizgnie jest minimalne. Przewód zasilający jest na stałe podłączony do modułu blendera z silnikiem. Na opakowaniu producent podaje, że przewód ma długość 1 metr. W istocie jest nieco dłuższy, ma 120 cm od wylotu przewodu z obudowy blendera do wtyczki zasilającej. 

Amica-Mundo-BL3011-07

Kubek ma pojemność oznaczoną na 600 ml. W rzeczywistości zmieści się w nim więcej, ale oczywiście podczas blendowania nie należy przekraczać pojemności oznaczonej miarką wytłoczoną na kubku, w przeciwnym razie podczas używania blendera mieszana zawartość mogłaby się rozlać. Nie pozostało nam nic innego jak zmontować urządzenie i przystąpić do testów praktycznych.

Amica Mundo BL3011 - testy praktyczne, przygotowania i blendujemy

Amica-Mundo-BL3011-04

Montaż blendera jest bardzo prosty. Wystarczy złączyć ze sobą dwie części, których - dzięki wyprofilowaniu końcówek - nie da się zamontować nieprawidłowo. Nasze wątpliwości wzbudził fakt, że łączenie zostało wykonane ze sztucznego tworzywa. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jednocześnie przeniesienie napędu z silnika na stopę rodzi się pytanie czy z czasem nie ulegnie ono wytarciu. Co prawda w naszych testach nie zaobserwowaliśmy jakichkolwiek negatywnych objawów zużycia, ale odpowiedź na to pytanie wymagałaby znacznie dłuższych testów. Stylizowane na błyszczący chrom złączenie blendera ze stopą to również tworzywo, a nie metal.

Amica-Mundo-BL3011-09

Po złączeniu stopy z silnikiem blendera należy lekko przekręcić stopę i co blokuje połączenie w bezpiecznej pozycji. Na samej obudowie nie ma co prawda oznaczenia (np. strzałki) wskazującego bezpieczne położenie, ale o tym, że blender jest dobrze zamocowany można się łatwo przekonać po delikatnych przetłoczeniach na obudowie (te z silnika i ze stopy pasują do siebie w przypadku prawidłowego montażu), ponadto urządzenie nie uruchomi się, jeżeli zamocujemy stopę bez odpowiedniego jej przekręcenia.

Amica-Mundo-BL3011-05

Sama stopa blendera wyposażona jest w niezdejmowalne ostrza. Sama stopa jak i noże wykonane są ze stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku testowanego modelu ostrze ma dwa noże - wiele blenderów ręcznych na rynku wyposażanych jest w stopy o większej liczbie nożyków.

Amica-Mundo-BL3011-06

Sterowanie blenderem odbywa się za pomocą przycisku i regulatora umieszczonego w górnej części urządzenia. Regulacja prędkości odbywa się płynnie, nie ma tu "biegów", ani spotykanego w niektórych modelach trybu "Turbo". Pewne zastrzeżenia mamy do uformowania samego włącznika. Naszym zdaniem wygodniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby przycisk włącznika blendera wystawał nieco ponad obrys obudowy. Co istotne, podczas pracy przycisk trzeba cały czas trzymać wciśnięty - nie działa on na zasadzie przełącznika, który wciskamy raz i blender działa. W efekcie podczas dłuższego korzystania z blendera ułożenie kciuka na stale trzymanym, wciśniętym przycisku jest trochę męczące. Inna sprawa, że blenderów ręcznych zazwyczaj używa się znacznie krócej niż blenderów kielichowych. Zaletą tego urządzenia jest jego niewielki ciężar: gotowy do pracy blender waży 500 gram. Mieliśmy do czynienia z blenderami ważącymi o połowę więcej - to robi różnicę.

Amica-Mundo-BL3011-10

W testach próbowaliśmy blendować różne produkty, np. przygotowaliśmy szybkie puree z groszku.

Amica-Mundo-BL3011-11

Oto efekt 20 sekund pracy blendera. Uzyskana groszkowa pasta ma dość jednolitą konsystencję, gdzieniegdzie widać co prawda kawałki poszczególnych ziarenek, ale całość spokojnie można wykorzystać jako pastę.

Amica-Mundo-BL3011-12

Kolejny test, to szybki deser - pulpa z pomarańczy. Owoce wrzucone do kubka, nieco wystawały poza poziom maksymalnej pojemności (600 ml), czy będzie chlapało? Nie. Sprzęt tym razem musiał pracować nieco dłużej, ale po 40 sekundach uzyskaliśmy następujący efekt.

Amica-Mundo-BL3011-14

Blender nie jest sokowirówką, ale uzyskana pulpa pomarańczowa ma płynną konsystencję - przy okazji podpowiemy, że do takich deserów lepiej wykorzystywać pomarańcze bezpestkowe. Urządzenie dobrze poradziło sobie z zadaniem. W uzyskanej pulpie nie pozostał żaden większy kawałek miksowanego owocu.

Blender Mundo BL3011 poradzi sobie również z innymi owocami czy warzywami. Na pewno można go wykorzystać do przygotowania wielu sosów czy past kanapkowych. Urządzenie pokruszy też lód, pod warunkiem że wrzucimy kilka kostek, a nie wypełnimy kubek po brzegi. Podczas pracy sprzęt trochę się nagrzewa, ale nie na tyle by stanowiło to problem z jego utrzymaniem. Obudowa blendera staje się po prostu trochę cieplejsza - w żadnym razie nie parzy. Inaczej jest ze stopą i ostrzami. Po dłuższej, np. minutowej sesji lepiej nie dotykać od razu ostrzy. Chcąc np. przetrzeć stopę i ostrza, poczekajmy kilkanaście sekund. 

Amica Mundo BL3011 - czyszczenie i konserwacja sprzętu

Amica-Mundo-BL3011-08

Podstawkę do akcesoriów, jak i kubek można myć ręcznie oraz w zmywarce. Stopę blendera można jednak myć już tylko ręcznie. Najprawdopodobniej dlatego, że w górnej części jest ona powleczona wspomnianym wcześniej miłym w dotyku i antypoślizgowym tworzywem, które w zmywarce mogłoby ulec uszkodzeniu. Oczywiście samego silnika w żadnym razie nie myjemy pod bieżącą wodą, co najwyżej przecierając wilgotną ściereczką, naturalnie po odłączeniu urządzenia od prądu. Po umyciu i wysuszeniu całość możemy umieścić na podstawce i zapakować do kubka, tak jak to pokazano na powyższej ilustracji. Szkoda, że producent nie pomyślał o schowku na kabel, bo zakładanie kubka na plączący się przewód jest trochę nieporęczne.

Amica Mundo BL3011 - pomiary testowe

Zgodnie z informacją producenta, testowany blender ma moc 400 W. Faktyczny jej pobór jest jednak zależny od tego, z czym urządzeniu przyjdzie się mierzyć w trakcie jego użytkowania, a podana moc to moc maksymalna jakąś urządzenie może uzyskać. Zmierzyliśmy moc podczas kilku sesji, a także jej pobór na biegu jałowym przy ustawieniu minimalnym i maksymalnym. W pomiarach posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F.

 • tryb standby (urządzenie podłączone do prądu, ale wyłączone): 0,1 W;
 • bieg jałowy (praca bez obciążenia), ustawienie mocy na minimum: 42 W;
 • bieg jałowy (praca bez obciążenia), ustawienie mocy na maksimum: 49,5 W;
 • praca pod lekkim obciążeniem, ustawienie mocy maksymalne (materiały miękke, tj. groszek): ok. 210-250 W;
 • praca pod średnim obciążeniem, ustawienie mocy maksymalne (twardsze warzywa i owoce): ok. 250-300 W;
 • kruszenie lodu, ustawienie mocy maksymalne: ok. 340-390 W;

Zmierzyliśmy również głośność urządzenia. Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy blendera) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Pomiarów dokonywaliśmy w odległości ok. 50 cm od stopy pracującego blendera. To mniej więcej odległość w jakiej od urządzenia znajdują się uszy użytkownika sprzętu. Blender uruchomiony na biegu jałowym był stosunkowo cichy. Generował dźwięk o głośności 62,5 - 63,5 dB (w zależności od ustawionej mocy). Oczywiście gdy przyszło do mieszania i kruszenia był znacznie głośniejszy - wtedy hałas dochodził do 85 dB. Pamiętajmy jednak, że z tego typu sprzętu korzystamy krótko, więc nie ma mowy o jakichkolwiek negatywnych skutkach dla słuchu - niemniej gdy w nocy nas najdzie ochota na drinka z kruszonym lodem, to pamiętajmy o śpiących domownikach.

Amica Mundo BL3011 - specyfikacja techniczna

 • Typ: blender ręczny;
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc znamionowa: 400 W;
 • Regulacja prędkości: tak, płynna;
 • Tryb "Turbo": brak;
 • Nasadka rozdrabniająca: tak
 • Nasadka emulgująca: brak
 • Nasadka do bicia piany: brak
 • Wskaźnik bezpiecznego mocowania: brak, ale jego analogiem są wytłoczenia na obudowie urządzenia
 • Przewód zasilający: 120 cm
 • Kubek/Dzbanek w zestawie: tak, pojemność 600 ml;

Amica Mundo BL3011 - podsumowanie

Blender Amica Mundo BL3011 to urządzenie dostępne w umiarkowanej cenie, jak na swoją klasę. W przypadku produktów o średniej i niewielkiej twardości bez większych problemów rozdrabnia je. Ciekawy zamysł projektanta polegający na wykorzystaniu kubka blendera jednocześnie jako pojemnika skrywającego cały zestaw psuje nieco plączący się, nieodłączalny od blendera przewód zasilający. Blender nie ma też żadnych wymiennych akcesoriów, a dołączona stopa ma niewymienne noże i nie można ich zdemontować, co nieco utrudnia, ale nie uniemożliwia ich wyczyszczenia. Pewne zastrzeżenia mamy też do umiejscowienia przycisku włącznika, raz że trzeba cały czas wciskać ten przycisk podczas pracy, a dwa że został on osadzony w sposób trochę niewygodny dla kciuka. To oczywiście nasze zdanie, niemniej jeżeli produkt polskiego producenta Wam się podoba, a próba "trzymania" (można ją przeprowadzić w sklepie) wypadnie dla Was korzystnie, urządzenie powinno spełnić Wasze oczekiwania jako pomoc w przygotowaniu różnych past czy deserów.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.