Amica VM 3021 Bagio - bezworkowe, tanie sprzątanie

Marek Kowalski
Amica VM 3021 Bagio - bezworkowe, tanie sprzątanie

Amica VM 3021 Bagio to najpopularniejszy z oferowanych na polskim rynku blisko pięciuset odkurzaczy bezworkowych (dane na podstawie serwisu Skąpiec.pl). Zatem oczywiste, że i my zainteresowaliśmy się bliżej tym popularnym produktem. Odkurzacz jest dość dobrze oceniany przez konsumentów, a przy tym - co w naszym kraju ma duże znaczenie - jest to urządzenie atrakcyjnie wycenione. Czy zatem czeka nas skuteczne sprzątanie bez pustoszenia portfela zarówno przy zakupie (niska cena) jak i podczas eksploatacji (nie trzeba kupować worków)? Przekonajmy się czy bezworkowe sprzątanie jest skuteczne i tanie.

1

Amica VM 3021 Bagio jest produktem cieszącym się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Algorytmy pozycjonujące wykorzystywane w popularnej porównywarce cenowej Skąpiec.pl zestawiają ten model w absolutnie ścisłej czołówce wśród najpopularniejszych odkurzaczy bezworkowych jakie dostępne są w naszym kraju. Trudno się dziwić, że model ten jest wybierany przez Polaków i piszemy to z pełną świadomością, gdyż znamy już całkowicie możliwości rzeczonego urządzenia. Polskiemu producentowi sprzętu AGD udało się pogodzić dwa - wydawałoby się sprzeczne ze sobą - kryteria: przyzwoitą funkcjonalność i skuteczność sprzętu za bardzo umiarkowaną, czy wręcz - napiszmy to bez ogródek - bardzo korzystną cenę. Dość napisać, że model Bagio VM 3021 to jeden z najtańszych odkurzaczy bezworkowych dostępnych na naszym rynku. Nic tylko kupować? Jeżeli podstawowym kryterium wyboru sprzętu AGD do naszego domu jest ograniczony budżet, a jednocześnie chcielibyśmy dysponować sprzętem o przyzwoitych parametrach, to Amica Bagio VM 3021 jest urządzeniem, nad którym warto się zastanowić. Fakt, że mamy tu do czynienia z urządzeniem bezworkowym również wpływa na koszty eksploatacji - podczas używania tego odkurzacza nie musimy ponosić kosztu zakupu worków, jednak - jak w przypadku wszystkich modeli wyposażonych w wymienne filtry EPA/HEPA (testowany model był wyposażony w filtr EPA E12; więcej informacji na temat filtrów znajdziecie w naszym poradniku dot. filtrów EPA i HEPA). Tymczasem zacznijmy tradycyjnie, od wyposażenia zestawu sprzedażowego testowanego modelu odkurzacza.

Amica VM 3201 Bagio - odkurzacz i dodatki

Amica-Bagio-VM-3021-01 

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, nienaruszonym zębem czasu opakowaniu producenta. Estetycznie wykonane pudełko zawiera podstawowe informacje na temat testowanego urządzenia. Dowiemy się z niego m.in., że zestaw wyposażony jest w specjalną ssawkę ecobrush, ma długie, teleskopowe rury oraz gwarantuje czystość bez użycia worka, co jest oczywistą cechą modeli bezworkowych. Zajrzyjmy do wnętrza. 

Amica-Bagio-VM-3021-06

Korpus odkurzacza jest przyzwoicie i estetycznie wykonany. W zasadzie cała obudowa składa się z różnie barwionych tworzyw sztucznych, ale nie mamy tutaj większych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są dość dobrze spasowane, wystająca rączka nie pozostawia najmniejszych wątpliwości co do tego w jaki sposób najwygodniej przenosić urządzenie z miejsca na miejsce, a charakterystyczne, duże kółka pozwalają na łatwe ominięcie przeszkód, a ponadto dzięki elastycznemu i dość miękkiemu brzegowi możemy być pewni, że nie zarysują nam np. lakierowanej, drewnianej podłogi. W przedniej części odkurzacza znajduje się wlot rury odkurzacza, natomiast z tyłu umieszczono mocowanie na rurę ze szczotką, co pozwala nam schować cały zestaw np. do szafy bez konieczności jego rozkładania na części.

Amica-Bagio-VM-3021-02

Wśród akcesoriów dołączonych do testowanego przez nas modelu znaleźliśmy m.in.: dwie końcówki do sprzątania trudniej dostępnych miejsc: wąską szczotkę do odkurzania np. tapicerki meblowej oraz rozkładaną szczelinówkę. Jak rozkładaną? To wyjaśnia kolejne zdjęcie:

Amica-Bagio-VM-3021-03

Tutaj widoczna jest już szczelinówka (po prawej) po zmianie "konfiguracji". Przydatny dodatek, zwłaszcza w odkurzaczu za tę cenę. To oczywiście nie wszystko. Oto, co jeszcze znaleźliśmy wewnątrz fabrycznego opakowania.

Amica-Bagio-VM-3021-04

Szeroka szczotka, tzw. "parkietówka", będzie przydatnym dodatkiem podczas odkurzania podłóg twardych o dużej powierzchni.

Amica-Bagio-VM-3021-05

Na powyższym zdjęciu widać natomiast wspomnianą szczotkę Amica ecobrush, z której podczas domowych porządków będziemy używać zapewne najczęściej. Jest to szczotka uniwersalna, z widocznym po prawej stronie przełącznikiem trybu pracy: odkurzanie podłóg twardych / odkurzanie dywanów.

Uzupełnieniem zestawu jest jeszcze oczywiście elastyczny wąż odkurzacza o długości aż 150 cm, oraz dość masywna, ale i bardzo solidna teleskopowa rura metalowa o długości maksymalnej 94 cm, co w połączeniu z pięciometrowym kablem (schowanym w obudowie odkurzacza wyposażonego w automatyczną zwijarkę sprężynową) daje nam zasięg roboczy urządzenia wynoszący ok. 8 metrów. W sam raz do kilkunastometrowych pomieszczeń w naszych mieszkaniach.

Montaż poszczególnych elementów nie sprawia żadnych problemów, ale też nie ma tu - jak w dużo droższych modelach - specjalnych wypustek, czy łączników ułatwiających dopasowanie i podłączanie poszczególnych akcesoriów. Niemniej nie jest to jakaś specjalna wada. Jeżeli używaliśmy kiedykolwiek odkurzacza, to i model Bagio nie będzie miał przed nami tajemnic ;-) Czas na sprzątanie.  

Amica VM 3201 Bagio - Testy praktyczne, czyli sprzątamy

Odkurzacz wyposażono w jeden z najmocniejszych obecnie dostępnych silników stosowanych w odkurzaczach, o mocy maksymalnej wynoszącej aż 1600 W. W rzeczy samej automatycznie rzutuje to na stosunkowo niską klasę energetyczną urządzenia (klasa D), ale z drugiej strony w tej klasie cenowej mamy do czynienia z całkiem skutecznym modelem. Amica VM 3201 Bagio charakteryzuje się najwyższą możliwą klasą skuteczności na podłogach twardych, czyli A. Dodatkowym ułatwieniem w czyszczeniu tego typu powierzchni jest załączona szeroka szczotka parkietówka. Na dywanach odkurzacz radzi sobie nieco gorzej (klasa D), ale nie znaczy to, że nie jest skuteczny. Trzeba po prostu "pomachać" nim nieco częściej niż modelem wyższej klasy (ale też zazwyczaj znacznie droższym). Biorąc pod uwagę, że szczotka ecobrush, której używaliśmy na powierzchniach dywanowych i wykładzinach została tak opracowana, by nie stawiać zbyt dużego oporu nawet przy maksymalnej mocy, nie doszukujemy się tu jakichś szczególnych wad. Owszem, klasa skuteczności mogłaby być nieco wyższa niż D, ale z drugiej strony znamy modele kosztujące więcej, a charakteryzujące się jeszcze gorszymi parametrami na powierzchniach dywanowych.

Amica-Bagio-VM-3021-11

Pracą testowanego odkurzacza sterujemy za pośrednictwem okrągłego regulatora umieszczonego w centralnej części panelu sterowniczego na obudowie urządzenia. Po lewej stronie tego panelu znajduje się włącznik/wyłącznik odkurzacza, natomiast po prawej przycisk zwijacza przewodu elektrycznego. Regulacja mocy odbywa się płynnie. Warto też zwrócić uwagę na to, że odkurzacz jest modelem cyklonicznym (jak zresztą większość obecnie dostępnych na rynku odkurzaczy bezworkowych) co oznacza, że moc ssania nie będzie słabnąć w miarę zapełniania się pojemnika na kurz, co jest wadą większości modeli workowych. A propos pojemnika...

Amica-Bagio-VM-3021-07

Wyjmowanie pojemnika jest bardzo łatwe - wystarczy lekko odgiąć ruchomy element, na którym umieszczono jednocześnie logo modelu oraz moc nominalną urządzenia. Po odgięciu pojemnik można łatwo wyjąć, a następnie opróżnić. Pojemnik ma objętość 2 litry, co powinno w zupełności wystarczyć do odkurzenia całego przeciętnego mieszkania bez konieczności robienia przerw na jego opróżnianie.

Amica-Bagio-VM-3021-08

Warta podkreślenia jest dobra filtracja powietrza w testowanym modelu. Odkurzacz jest wyposażony w widoczny na zdjęciu, duży filtr silnika, nie dopuszczający do zabrudzenia żywotnych mechanizmów urządzenia i separujący nieczystości w taki sposób, by trafiały one w odpowiednie i przeznaczone dla nich miejsce, tj. do wspomnianego wcześniej pojemnika na kurz.

Amica-Bagio-VM-3021-10

Z kolei w tylnej części urządzenia umieszczono filtr przeciwcząsteczkowy klasy EPA E12 (ponownie odsyłamy do naszego poradnika lepiej objaśniającego różne klasy filtrów i ich parametry) 

Amica VM 3201 Bagio - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Według danych umieszczonych na etykiecie energetycznej sprzęt podczas pracy emituje dźwięk na poziomie 74 dB. Nie jest to wartość, która nakazywała by nam określać testowane urządzenie jako szczególnie ciche, ale warto zauważyć, że na tle wielu innych modeli bezworkowych z cyklonicznym obiegiem powietrza sprzęt firmy Amica pracuje z umiarkowaną głośnością, choć trzeba przyznać, że w naszych pomiarach uzyskaliśmy nieco wyższy wynik

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza z zamocowaną standardową, uniwersalną ssawką Amica ecobrusz spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 76,6 dB. To nieco głośniej od deklarowanej wartości, ale też nie na tyle, by dyskwalifikowało to testowany egzemplarz.

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy przy wyłączonym, aczkolwiek podłączonym do prądu odkurzaczu, jak również po ustawieniu mocy maksymalnej, ponieważ odkurzacz wyposażono w płynną regulację mocy a nie skokową, nie mierzyliśmy czegoś takiego jak pobór mocy w poszczególnych "biegach".

 • bieg "0" (odkurzacz podłączony do zasilania, ale nie uruchomiony) - 0 W - w tym trybie odkurzacz nie pobiera energii, głównie dlatego że nie jest on wyposażony w żadne elementy elektroniczne (np. dostępne w niektórych modelach piloty zdalnego sterowania umieszczone w rączce), które pobierały by minimalną moc nawet gdy odkurzacz jest formalnie wyłączony.
 • praca z mocą maksymalną:  1202 W. Tutaj byliśmy nieco zaskoczeni, gdyż oczekiwaliśmy nieco wyższych wskazań. Niemniej przy regulatorze mocy ustawionym na maksimum wykorzystywane przez nas urządzenie pomiarowe pokazało właśnie taką wartość - zauważalnie niższą od nominalnych 1600 W.

Za pomocą regulatora mocy umieszczonego na obudowie odkurzacza można oczywiście uzyskać niższe wartości, minimalną wartość jaką udało nam się odczytać podczas pracy odkurzacza z najniższym możliwym ustawieniem było 170 W.

Amica VM 3201 Bagio - Dane techniczne

 • typ: uniwersalny odkurzacz bezworkowy 
 • moc: maksymalna 1600 W
 • poziom hałasu: 74 dB
 • typ filtra: filtr EPA E12
 • regulacja mocy ssania: tak, regulacja mocy w obudowie i mechaniczna (w uchwycie węża)
 • zasięg pracy: 9 m (długość przewodu zasilającego: 5 m; długość rur: 94 cm; długość węża: 150 cm)
 • klasa energetyczna: D
 • szacowane roczne zużycie energii: 42 kWh (przy założeniu 50 odkurzań w roku)
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: D
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A
 • klasa reemisji kurzu: B

Amica VM 3201 Bagio - podsumowanie

Podsumowując, dostępny w cenie poniżej 250 zł odkurzacz polskiego producenta jest produktem udanym i godnym polecenia. W tej cenie nie jest łatwo znaleźć model dysponujący prawie najwyższą klasą reemisji kurzu (B), co jest zasługą dobrze zaprojektowanego systemu filtrowania powietrza. Całość wygląda estetycznie, a sam sprzęt jest funkcjonalny. Jedyne do czego możemy się przyczepić, to nieznacznie głośniejsza praca od wartości nominalnych wykazanych na etykiecie energetycznej oraz nieco niższa moc od nominalnej, przy ustawieniu pracy odkurzacza na najwyższych obrotach. 

Waszym zdaniem

jankasperek00

Jakie tanie sprzątanie?? po miesiącu wymiana filtrów cena 70 zł. i tak co miesiąc, a wieć tanie?? takiej głupiej opini dawno nie czytałem. Kto to napisał nazwisko .

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.