Amica VM5011 Solano - sprzątanie za rozsądną cenę

Marek Kowalski
Amica VM5011 Solano - sprzątanie za rozsądną cenę

Odkurzacze workowe to najpopularniejszy rodzaj odkurzaczy na polskim rynku. Klasyczne urządzenia, w których zasysane wraz z zanieczyszczeniami powietrze jest przepuszczane przez worek, w którym owe zanieczyszczenia mają pozostać, to sprzęt który znajduje się w prawie każdym domu. W naszej redakcji mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej jednemu z popularnych modeli, produktowi polskiej firmy Amica. Zapraszamy do naszej recenzji odkurzacza workowego Amica VM5011 Solano.

0

Amica VM5011 Solano to produkt łączący - wydawało by się - sprzeczne priorytety. Niską cenę, funkcjonalność i ponadstandardowe wyposażenie. Co prawda ponad standard dostajemy niewiele, ale nie spotkaliśmy się wcześniej z urządzeniem, które w zestawie zakupowym zawierało by turboszczotkę i jednocześnie kosztowało mniej niż 300 zł. A tak właśnie jest w przypadku testowanego przez nas odkurzacza firmy Amica. Oczywiście nie jest to najtańszy odkurzacz na rynku, ale też cena, za jaką model VM5011 Solano jest dziś dostępny (aktualne ceny znajdą Państwo na końcu niniejszej recenzji w bloczku) wydaje się być naprawdę dobrze dobrana, biorąc pod uwagę możliwości urządzenia. O możliwościach i co ciekawszych z użytkowego punktu rozwiązaniach oczywiście wspominamy, ale zachowajmy stosowaną u nas formę recenzji i zacznijmy tradycyjnie - od wyposażenia zestawu sprzedażowego testowanego modelu odkurzacza.

Amica VM5011 Solano - odkurzacz i dodatki

Amica-VM5011-Solano-01

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, nienaruszonym zębem czasu opakowaniu producenta. Estetycznie wykonane pudełko zawiera podstawowe informacje na temat testowanego urządzenia. Dowiemy się z niego m.in., że zestaw wyposażony jest w specjalną ssawkę ecobrush, ma długie, teleskopowe, metalowe rury. Producent deklaruje również, widocznym na pudełku hasłem "ciche wsparcie" cichą pracę urządzenia. Sprawdzimy to w testach, tymczasem zajrzyjmy do wnętrza. 

Amica-VM5011-Solano-02

Sam odkurzacz jest estetycznie wykonany, dominująca barwa to błyszcząca czerń, bo bokach urządzenia widoczne są dość duże kółka pokryte miękkim tworzywem, dzięki czemu urządzenie podczas pracy nie porysuje nam lakierowanej podłogi, choć wątpliwości może budzić jeszcze jeden element, o którym za chwilę.

Amica-VM5011-Solano-03

Odkurzacz jest wyposażony w dwa filtry: standardowy filtr silnika oraz oczyszczający powietrze opuszczające urządzenie filtr EPA E12. Co prawda na zdjęciu widać, iż na obudowie jest napisane "HEPA 12 Filtration", ale nie jest to już oznaczenie prawidłowe, co wyjaśniliśmy w naszym poradniku dotyczącym różnych typów filtrów EPA, HEPA itp. stosowanych w odkurzaczach. Oczywiście nieprawidłowa nazwa nie przeczy właściwościom zastosowanego w testowanym modelu filtra. Filtr klasy EPA 12 charakteryzuje się skutecznością całkowitą wynoszącą 99,5%, jest przy tym zdolny o wyłapania cząstek o rozmiarze nawet 0,1 µm. Nic zatem dziwnego, że ten przystępny cenowo model charakteryzuje się najwyższą możliwą klasą reemisji kurzu: A. To z kolei oznacza, że może on być bezpiecznie stosowany przez alergików. Zwłaszcza, że mamy tu do czynienia z modelem workowym, co ogranicza możliwość bezpośredniego kontaktu użytkownika z zanieczyszczeniami. 

Ponad kratownicą osłony filtra widoczny jest regulator mocy odkurzacza. W tym modelu moc ustawiana jest nie skokowo, jak w wielu innych modelach, lecz płynnie. Zresztą podobnie jak w innym, testowanym przez nas wcześniej odkurzaczu marki Amica -  jest ona ustawiana płynnie. Natomiast nad wspomnianym pokrętłem regulacji mocy widoczny jest wskaźnik zapełnienia worka odkurzacza - 

Amica-VM5011-Solano-04

Na spodniej stronie urządzenia, oprócz nalepki znamionowej urządzenia znaleźlismy uchwyt na rurę, co pozwala przechowywać zmontowany zestaw w pozycji pionowej, np. w szafie. Pośrodku widoczne jest niewielkie kółeczko osadzone na obracającym się elemencie. To właśnie ta część budziła nasze wątpliwości, niemniej również to małe kółeczko jest otoczone miękkim tworzywem, więc lakier na podłogach powinien być bezpieczny. Jak z manewrowaniem na dywanach? O tym w części poświęconej testom praktycznym. Przejdźmy teraz do akcesoriów.

Amica-VM5011-Solano-09

Podstawowym akcesorium, z którego będziemy korzystać podczas sprzątania opisywanym modelem odkurzacza jest widoczna na zdjęciu szczotka Amica ecobrush. Jest to szczotka uniwersalna, z widocznym po prawej stronie przełącznikiem trybu pracy: odkurzanie podłóg twardych / odkurzanie dywanów. Co ciekawe, mimo takiej samej nazwy, nie jest to taka sama szczotka jak w testowanym przez nas wcześniej innym odkurzaczy tego samego producenta: Amica VM3021 Bagio. Niemniej nie zauważyliśmy istotnych różnic. Może jedynie to, że w przypadku powyższej szczotki Amica ecobrush, bardziej widoczne są kółka ułatwiające przesuwanie szczotki po odkurzanych powierzchniach, ale to jedynie zabieg estetyczny, bo w obu modelach łatwość odkurzania była podobna.

Amica-VM5011-Solano-10

W tej klasie cenowej dodanie do zestawu turboszczotki to ewenement i jednocześnie zaleta wyróżniająca ten model na tle innych odkurzaczy w podobnej cenie. Turboszczotka firmy Amica to dodatek, który na pewno docenią miłośnicy zwierząt domowych. Obrotowy wałek napędzany strumieniem powietrza ułatwia uprzątnięcie i wyczesanie z dywanów takich zanieczyszczeń jak sierść zwierząt domowych, czy włosy.

Amica-VM5011-Solano-11

Kolejne akcesoria to wąska szczoteczka przydatna do sprzątania np. tapicerki meblowej oraz wąska szczelinówka, która jednocześnie...

Amica-VM5011-Solano-12

...po rozłożeniu może funkcjonować jako delikatna szczotka do sprzątania np. kurzu z półek z książkami.

Amica-VM5011-Solano-13

Ostatnim dodatkiem, które znaleźliśmy w pudełku - oczywiście poza takimi niezbędnymi rzeczami jak elastyczny wąż, czy solidna, metalowa rura teleskopowa - była szczotka tzw. "parkietówka". Sprzęt pomocny do szybkiego odkurzenia dużej powierzchni podłóg twardych.

Amica VM5011 Solano - Testy praktyczne, czyli sprzątamy

Warto wspomnieć, że testowany przez nas odkurzacz wyposażony jest w rozwiązania, których nie widać, a które mają istotne znaczenie dla trwałości i użyteczności tego sprzętu. Na przykład opisywany model Amici wyposażony jest w zabezpieczenie chroniące odkurzacz przed przegrzaniem. Oznacza to, że w przypadku nieprawidłowego użytkowania (np. kompletnego zatkania rury odkurzacza, czy w inny sposób zakłócenia prawidłowego przepływu powietrza) wewnątrz odkurzacza automatycznie odblokowywany jest zawór doprowadzający powietrze do silnika, co umożliwia jest efektywniejsze chłodzenie.

Amica-VM5011-Solano-16

Odkurzacz gotowy do pracy, nie pozostało nam nic innego jak zabrać się za porządki. Po włączeniu odkurzacza daje się zaobserwować łagodny rozruch silnika. Wynika to stąd, że model Solano jest wyposażony w elektroniczny moduł, odpowiadający za bardziej łagodny start odkurzacza. Ma to dość istotne znaczenie, jeżeli chodzi o trwałość urządzenia. Ciekawostką jest również wbudowany system chroniący przed włączeniem odkurzacza, gdy w jego komorze nie ma worka. Jest to model workowy, zatem bez worka nie odkurzymy, ale też nie zniszczymy urządzenia w wyniku własnej omyłki (braku worka, niedokładnego zamknięcia pokrywy odkurzacza, czy wadliwego założenia worka).

Amica-VM5011-Solano-14

Sprzątanie za pomocą odkurzacza Amici nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dzięki kółkom w standardowej, uniwersalnej szczotce Amica ecobrush przesuwanie jej po podłożu nie wymaga znacznej siły, ale wyraźnie czuć jak szczotka przysysa się do podłogi. W przypadku sprzątania np. zasłon, można zmniejszyć siłę ssania za pomocą mechanicznego suwaka umieszczonego na uchwycie rur odkurzacza.

Amica-VM5011-Solano-15

Również rozsuwane, teleskopowe rury nie wymagają siły aby je rozłożyć lub zsunąć. Ułatwia to mechaniczna blokada - wystarczy lekko odsunąć ją np. kciukiem i możemy bardzo łatwo rozsunąć teleskopowe rury.

Amica-VM5011-Solano-05

Odkurzacz jest standardowo wyposażony w worek o ulepszonej filtracji Super Dust Bag. Worki tego typu są w stanie skutecznie zatrzymać nie tylko widoczne zanieczyszczenia, ale i cząstki pyłu o rozmiarze 0,3 µm. Tego typu worki można kupić za około 10 zł za sztukę, ale na rynku znajdziemy również tańsze worki, choć raczej o gorszych parametrach filtracyjnych. Worek jest naprawdę pojemny - mieści do 3 litrów zanieczyszczeń, choć trzeba pamiętać, że w miarę jego zapełniania moc ssąca odkurzacza może słabnąć. Nie jest to wada testowanego modelu lecz cecha wszystkich odkurzaczy workowych.

Amica-VM5011-Solano-06

W komorze z workiem znaleźliśmy jeden z filtrów osłaniających silnik urządzenia. Jego wymiana jest bardzo prosta. Nie jest to jeszcze wspomniany wcześniej filtr EPA E12 i wyróżniony na obudowie (niewłaściwym już oznaczeniem, ale zawsze) napisem "HEPA 12".

Amica-VM5011-Solano-07

Wymiana filtra HEPA również jest bardzo prosta. Wystarczy podnieść kratownicę filtra...

Amica-VM5011-Solano-08

...a następnie unieść filtr za wyprofilowany uchwyt. Samego filtra podczas wymiany nie musimy nawet dotykać.

Amica VM5011 - Pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Według danych umieszczonych na etykiecie energetycznej sprzęt podczas pracy emituje dźwięk na poziomie 72 dB. Nie jest to cicho, na pewno nie na tyle, by nie zakłócić drzemki podczas sprzątania, ale z drugiej strony na rynku znajdziemy wiele głośniejszych modeli. 

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza z zamocowaną standardową, uniwersalną ssawką Amica ecobrush spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 76 dB. To głośniej od deklarowanej wartości.

Pobór mocy również mierzyliśmy profesjonalnym sprzętem - miernikiem Voltcraft Energy Logger 4000. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy przy wyłączonym, aczkolwiek podłączonym do prądu odkurzaczu, jak również po ustawieniu mocy maksymalnej, ponieważ odkurzacz wyposażono w płynną regulację mocy a nie skokową, nie mierzyliśmy czegoś takiego jak pobór mocy w poszczególnych "biegach". Sprawdziliśmy trzy stany: podłączony, ale wyłączony. Włączony na minimalnej mocy oraz przy maksymalnej mocy.

 • bieg "0" (odkurzacz podłączony do zasilania, ale nie uruchomiony) - 0 W - w tym trybie odkurzacz nie pobiera energii, głównie dlatego że nie jest on wyposażony w żadne elementy elektroniczne (np. dostępne w niektórych modelach piloty zdalnego sterowania umieszczone w rączce), które pobierały by minimalną moc nawet gdy odkurzacz jest formalnie wyłączony.
 • praca z minimalnym ustawieniem mocy: 397 W - tyle odkurzacz pobierał energii, gdy po włączeniu ustawiliśmy minimalną moc za pomocą pokrętła na obudowie urządzenia
 • praca z mocą maksymalną:  673 W. Tutaj byliśmy nieco zaskoczeni, gdyż oczekiwaliśmy nieco wyższych wskazań. Niemniej przy regulatorze mocy ustawionym na maksimum wykorzystywane przez nas urządzenie pomiarowe pokazało właśnie taką wartość. Jak widać jest ona niższa od nominalnej mocy odkurzacza wynoszącej 800 W. Nie był to żaden problem podczas odkurzania. Niskie zużycie energii (odkurzacz charakteryzuje się klasą energetyczną A) nigdy nie powinno nas martwić.

Amica VM5011 Solano - Dane techniczne

 • typ: uniwersalny odkurzacz workowy 
 • moc: maksymalna 800 W (zmierzona: 673 W)
 • poziom hałasu: 72 dB (zmierzony: 76 dB)
 • typ filtra: filtr EPA E12
 • regulacja mocy ssania: tak, regulacja mocy w obudowie za pomocą pokrętła (płynna) i mechaniczna (w uchwycie)
 • zasięg pracy: 10 m (długość przewodu zasilającego: 7 m; długość rur: 94 cm; długość węża: 150 cm)
 • klasa energetyczna: A
 • szacowane roczne zużycie energii: 28 kWh (przy założeniu 50 odkurzań w roku)
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: C
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A
 • klasa reemisji kurzu: A

Amica VM5011 Solano - podsumowanie

Workowy odkurzacz polskiej marki Amica to udany model. Bardzo skuteczny na podłogach twardych, dzięki turboszczotce dobrze radzi sobie również z sierścią i włosami na dywanie. Owszem, odkurzacz okazał się w pomiarach nieco głośniejszy od deklaracji na etykietce, niemniej nie był to jakiś upiorny zgiełk i raczej nikt nie oczekuje by odkurzacz zachowywał się bezgłośnie, bo takich modeli po prostu nie ma. Długi kabel w połączeniu z teleskopowymi, solidnymi rurami i wężem daje spory zasięg roboczy wynoszący aż 10 metrów. Istotne jest też to, że przy zadbaniu o odpowiedniej jakości worki, alergicy nie powinni się obawiać porządków za pomocą tego odkurzacza. Powietrze opuszczające obudowę tego urządzenia jest należycie przefiltrowane, co pozwoliło przyznać temu modelowi najwyższą możliwą klasę reemisji kurzu. A wszystko to w cenie poniżej 300 zł.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.