Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test

Antyczne skrzynki

Dawid Grzyb
Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test

Ancient Audio to polska firma, której filarem jest tak naprawdę tylko jedna osoba. To owoc projektu typu DYI ("Do it Yourself"), który rozwinął się do oficjalnej działalności. Pan Jarek Waszczyszyn to uznany w naszym kraju konstruktor, który zasłynął w świecie audio za sprawą swoich dość specyficznych i drogich produktów o podobno świetnym brzmieniu. Docelowy odbiorca to audiofil o zasobnym portfelu: najtańszy sprzęt grający w ofercie firmy to wydatek rzędu kilku tysięcy euro. Rynek tak drogich urządzeń jest zdecydowanie niszowy, ale skoro marka funkcjonuje na nim od ładnych kilku lat, to znak, że nie brakuje ludzi, którzy są gotowi sporo wydać na domowe audio.

0

Testowane produkty:

Budowa – wnętrze

Ancient Audio Studio Oslo nie mają wbudowanego selektora wejść, czyli elementu, który praktycznie zawsze spotyka się wszędzie tam, gdzie jest kilka wejść do wyboru. Zamiast tego projektant zdecydował się na mikser odtwarzający wszystkie podłączone źródła w tym samym czasie. Ta decyzja była zapewne podyktowana również profesjonalnym przeznaczeniem monitorów Studio Oslo.

Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test (20)

Wewnątrz kolumny matki znaleźliśmy kondensatory WIM-y oraz Jackona, chociaż te drugie zostaną zastąpione w wersji finalnej przez produkty Sanyo. Za potencjometrem głośności stoi dość znany ALPS.

Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test (18)

Sercem całej konstrukcji jest oparty na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym TI TL072 filtr. Jak wiadomo, przetworniki pełnozakresowe to nie są idealne konstrukcje: jedne zapewniają lepsze tony wysokie, a inne – niskie. Ów procesor, pisząc najprościej, jak tylko się da, ma za zadanie wyrównać charakterystykę czasową oraz amplitudową tak, aby dźwięk był odpowiednio zrównoważony na całej rozciągłości pasma.

Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test (19)

Układ TDA8566Q firmy Philips Semiconductor to końcówka mocy, która dostarcza 30 W na kanał i pracuje w klasie AB. Efektem ubocznym takiej konstrukcji jest konieczność użycia zewnętrznego radiatora, ale dzięki niej dźwięk zyskuje na dynamice w porównaniu z rozwiązaniami opartymi na wzmacniaczach klasy D.

Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test (17)

Pan Waszczyszyn zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy nabywcy spróbują wykorzystać zasilacze inne niż te, które będą standardowo dołączone do Studio Oslo. Dlatego zdecydował się na zamontowanie dwóch, chroniących przed odwrotną polaryzacją diod prostowniczych widocznych na zdjęciu poniżej.

Ancient Audio Studio Oslo – niewielkie aktywne kolumny. Test (20)

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.