Bosch ProPer>>formPlus Allergy BGL45500 - testujemy odkurzacz klasy AAAA

Marek Kowalski
Bosch ProPer>>formPlus Allergy BGL45500 - testujemy odkurzacz klasy AAAA

Odkurzacz Bosch GL45500 ProPer>>formPlus Allergy to klasyczny odkurzacz workowy. Sprzęt doskonale znanego nam typu. Z teleskopową rurą, wężem i ssawką. Coś go jednak wyróżnia. Każdy klasyczny odkurzacz sprzedawany na terenie UE, musi być oznaczony etykietą energetyczną informującą o skuteczności, energooszczędności czy ilości reemitowanego kurzu. Recenzowany sprzęt marki Bosch to odkurzacz mający najwyższą klasę A w każdej czterech kategorii klasyfikowanych na wspomnianej etykiecie. Oto sprzęt klasy AAAA

0

Odkurzacz Bosch ProPer>>formPlus Allergy BGL45500 to jeden z najlepszych odkurzaczy aktualnie dostępnych w ofercie niemieckiej marki Bosch. Sprzęt wyróżnia się najwyższymi ocenami we wszystkich kategoriach klasyfikowanych na etykiecie energetycznej odkurzaczy. Jest to sprzęt energooszczędny (klasa A). Skuteczny zarówno na podłogach twardych (klasa A), jak i dywanach (klasa A), a także bardzo szczelny i świetnie filtrujący przepływające przez niego powietrze (reemisja kurzu: klasa, tak - domyślacie się - A). Skoro sprzęt jest tak klasyfikowany, to pewno ideał, nie? Nie, ideałów nie ma, ale zacznijmy od początku.

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - odkurzacz i dodatki

Bosch-GL-45-01

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, aczkolwiek nieco już podniszczonym pudełku. Egzemplarz dostarczony do nas nie był nowym produktem, lecz odkurzaczem pochodzącym z showroomu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. - polskiego oddziału firmy będącej właścicielem marki Bosch. Chcemy jednak podkreślić, że właśnie pudełko było najbardziej zużytym elementem zestawu. Zarówno odkurzacz, jak i dołączone do niego akcesoria były w pełni sprawne i nie wyglądały na używane w stopniu większym, niż wymaga się od sprzętu wystawionego w pokazowym salonie danej marki. Zajrzyjmy do wnętrza pudełka.

Bosch-GL-45-06

Oczywiście podstawowym elementem zestawu jest właściwy odkurzacz. Model Bosch GL45500 ProPer>>form Allergy to urządzenie wykonane zgodnie z powszechnie uznanym wzornictwem dla tego typu sprzętu. Już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa solidnych rozmiarów panel wentylacyjnych stanowiący jednocześnie osłonę filtra. W końcu mamy na uwadze, że ten sprzęt to klasa A reemisji kurzu. Oznacza to, że co kurz wchłonięty w tym sprzęcie ma w nim pozostać, a wypuszczane na zewnątrz powietrze ma być niemal sterylne. Co otrzymaliśmy oprócz korpusu urządzenia?

Bosch-GL-45-02

Standardowym wyposażeniem zestawu jest uniwersalna ssawka Bosch silentClean Premium. Jest ona przeznaczona zarówno na podłogi twarde, jak i dywany - stosowny przełącznik chowający/wysuwający szczotki zamocowane w ssawce zamocowany jest na wierzchniej części jej obudowy.

Bosch-GL-45-03

Standardowa ssawka dodawana do recenzowanego odkurzacza jest dość duża, przylega do podłoża sporą powierzchnią, co wpływa zarówno na docisk wywołany zasysanym przez nią strumieniem powietrza, jak i skuteczność sprzątania. Ssawkę wyposażono w aż dwie pary kółek mających ułatwić prowadzenie jej po sprzątanej powierzchni. 

Bosch-GL-45-04

Kolejnym akcesorium dołączonym do testowanego modelu jest dwufunkcyjna szczotka pełniąca rolę szczelinówki...

Bosch-GL-45-05

...lub szczoteczki do sprzątania np. tapicerki, czy innych tego typu powierzchni. To wszystko. Co prawda na opakowaniu widnieje jeszcze informacja o szerokiej szczotce/ssawce do parkietów, ale "parkietówka" jest dostępna wyłącznie jako opcja i nie jest standardowo dodawana do zestawu sprzedażowego.

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - testy praktyczne, czyli sprzątamy

Bosch-GL-45-12

Odkurzacz Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy przygotowany do sprzątania. Nic nam zatem nie pozostało jak zabrać się za porządki.

Bosch-GL-45-11

Zaletą odkurzacza jest wygodne mocowanie akcesoriów. Na przykład mocowanie węża polega po prostu na wciśnięciu go w otwór korpusu, zapadki blokujące zaskoczą same, dzięki czemu wąż nie będzie się wysuwał w trakcie sprzątania. Połączenie węża z korpusem jest obrotowe (360°). Niezależnie od tego jak ustawimy się w trakcie porządków, nie musimy przekręcać korpusu, przekręci się sam wąż. Takie rozwiązanie ułatwia manewrowanie. Odpięcie węża jest bardzo łatwe, absolutnie nie należy go wyszarpywać, wystarczy nacisnąć po obu stronach mocowania na wężu przyciski zwalniające blokadę i wtedy wystarczy go naprawdę lekko wyciągnąć. 

 Bosch-GL-45-14

Również pozostałe elementy zestawu łatwo sie montuje i demontuje. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu końcówek węża, rur teleskopowych czy ssawki nie da się poszczególnych elementów założyć nieprawidłowo.

Bosch-GL-45-07

Skoro wspomnieliśmy o manewrowaniu, nie można pominąć kółek w korpusie. Jest ich aż trzy, są one zamocowane w obrotowych modułach, dzięki temu manewrowanie odkurzaczem na podłodze czy dywanach nie nastręcza żadnych trudności. Mieliśmy obawy czy kółka nie okażą się np. za małe i czy urządzenie nie będzie się blokować np. o kable leżące na podłodze. Nic z tych rzeczy. W dolnej części korpusu jest też wyprofilowany uchwyt na ssawkę i wąż, co pozwala przechowywać sprzęt w postaci pionowej.

Bosch-GL-45-08

Analogiczny uchwyt znajduje się również w tylnej części odkurzacza, co z kolei umożliwia przechowywanie gotowego do pracy zestawu w pozycji poziomej. Posługiwanie się tym odkurzaczem jest proste. Duży włącznik pozwala łatwo uruchomić sprzęt, a suwak umożliwia płynną regulację mocy. Niebieski prostokąt widoczny na zdjęciu do duża kontrolka napełnienia worka (lub zapchania węża/ssawki). Gdy worek jest pełen lub coś innego blokuje przepływ powietrza kontrolka zapala się na czerwono.

Odkurzacz Boscha jest istotnie bardzo skuteczny na powierzchni każdego typu. Mimo relatywnie niewielkiej mocy, zwłaszcza w stosunku do ponad 2 kilowatowych maszyn dostępnych na rynku jeszcze kilka lat temu, siła ssania generowana przez ten sprzęt jest tak duża, że - paradoksalnie - przesunięcie ssawki na krótkowłosej wykładzinie wymaga zauważalnej siły. Niemniej dzięki takiej sile nie musimy specjalnie długo odkurzać - w wielu miejscach wystarczy pojedynczy przejazd szczotką by skutecznie wciągnąć zanieczyszczenia do bardzo pojemnego, pięciolitrowego worka.

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - konserwacja urządzenia

Bosch-GL-45-09

Konserwacja urządzenia jest prosta. Zgromadzonych zanieczyszczeń pozbywamy się po prostu wyrzucając worek. Ma on pojemność aż 5 litrów, co gwarantuje, że posłuży on nam dość długo.

Bosch-GL-45-10

Co więcej, worek ten jest tak skonstruowany, by zminimalizować utratę siły ssania w miarę jego napełniania się. Sam worek pełni również dodatkową rolę filtracyjną, dzięki czemu testowany model nadaje się do wykorzystania przez alergików. Wymiana worka jest prosta, dzięki odpowiednio zaprojektowanym wsuwkom. Ceny worków Bosch BBZ41FGALL przeznaczonych do testowanego odkurzacza znajdziecie w poniższym bloczku:

Bosch-GL-45-13

Również filtry w testowanym modelu są wymienne. Producent zaleca ich wymianę co 12 miesięcy, chyba że uznamy filtr za mocno zanieczyszczony wcześniej. Wbudowany w odkurzacz filtr HEPA H13 jest filtrem zmywalnym - co oznacza, że można go czyścić pod bieżącą wodą. Trzeba jedynie poczekać by całkowicie wysechł przed ponownym jego zamocowaniu w odkurzaczu. Ceny filtra Bosch BBZ11BF przeznaczonego do recenzowanego modelu odkurzacza znajdziecie w poniższym bloczku

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Według danych umieszczonych na etykiecie energetycznej sprzęt podczas pracy emituje dźwięk na poziomie 75 dB. Nie jest to szczególnie cicho, ale sprzęt Boscha mile nas zaskoczył.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza z zamocowaną standardową, uniwersalną ssawką spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie zaledwie 67,6 dB - to duże ciszej od wartości deklarowanej na etykiecie energetycznej.

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy przy wyłączonym, aczkolwiek podłączonym do prądu odkurzaczu, jak również po ustawieniu kolejnych poziomów mocy. Testowany odkurzacz nominalnie dysponuje mocą 750 W. W istocie podczas pracy pobór mocy wahał się od ok. 250 W do 906 W, zależnie od ustawień suwaka regulacyjnego umieszczonego na korpusie obudowy.

Możliwość ustawienia niższej mocy to także zaleta, gdyż mniejsza moc pozwala komfortowo odkurzyć delikatniejsze tkaniny, np. zwisające zasłony, bez ryzyka ich wciągnięcia do ssawki. 

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - dane techniczne

 • typ: uniwersalny odkurzacz workowy 
 • moc znamionowa: 750 W
 • moc maksymalna (zmierzona): 906 W
 • pojemność worka: 5 l
 • typ worka: Bosch BBZ41FGALL
 • poziom hałasu: wg etykiety energetycznej: 75 dB (zmierzony: 67,6 dB)
 • typ filtra: filtr HEPA H13
 • regulacja mocy ssania: tak, regulacja mocy za pomocą suwakowego manipulatora na korpusie odkurzacza
 • zasięg pracy: 10 m (długość przewodu - 7 m)
 • klasa energetyczna: A
 • szacowane roczne zużycie energii: 28 kWh (przy założeniu 50 odkurzań w roku)
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: A
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A
 • klasa reemisji kurzu: A

Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy - podsumowanie

Odkurzacz Bosch BGL45500 ProPer>>formPlus Allergy jest sprzętem cichym, energooszczędnym i skutecznym. Podczas porządków ssawka uniwersalna tak mocno przysysa się do podłoża, że aż trudno ją oderwać. Odkurzacz jest bardzo skuteczny, ale na niektórych rodzajach podłóg odkurza się nim ciężko, po prostu przesunięcie uniwersalnej ssawki wymaga sporej siły. Spodziewaliśmy się, że przy aż dwóch parach kółek zamocowanych na spodniej stronie ssawki będzie trochę lżej. Nie ma problemu natomiast w przypadku podłóg twardych z twardym włosiem czy nieco dłuższych dywanów. Tutaj sprzęt Boscha jest sprzętem, dla którego trudno znaleźć konkurenta. Jednakowoż przyczepilibyśmy się jeszcze do niewielkiego zestawu akcesoriów. Odkurzacz do najtańszych nie należy, dlatego też - choć jest urządzeniem bijącym na głowę tańsze modele w kwestii skuteczności, niektórym ustępuje pod względem wyposażenia. Niemniej jest to sprzęt godny polecenia.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.