Cabletech URZ0193 - test urządzenia typu Android dongle

Smart TV w pigułce

Marek Kowalski
Cabletech URZ0193 - test urządzenia typu Android dongle

Marzysz o Smart TV? Firma Cabletech przekonuje że nie musisz w tym celu kupować nowoczesnego telewizora - wystarczy ich niewielkie urządzenie wyglądem przypominające niewielki klucz USB. Czy Cabletech URZ0193 faktycznie skutecznie zamieni telewizor w nowoczesny Smart TV? Sprawdziliśmy to.

2

Testowane produkty:

Wstęp

Niemal wszyscy producenci telewizorów dostrzegli potencjał internetu, mnogość dostępnych w Sieci treści, daleko wykraczających ilością (bo z jakością to już różnie bywa) poza ofertę programową komercyjnych i państwowych nadawców telewizyjnych. Na rynek trafiają coraz to nowe modele odbiorników o różnych kształtach i rozmiarach, zróżnicowanej stylistyce, ale mające wspólną jedną cechę wyrażaną prostym zwrotem: Smart TV.

"Smart" w języku angielskim znaczy dosłownie "mądry, sprytny". Spryt współczesnych telewizorów sprowadza się głównie do powiększenia doskonale nam znanego do wielu lat zestawu funkcji, polegających przede wszystkim na odbiorze programów telewizyjnych. W modelach Smart TV oprócz tego co jest przesyłane przez nadawców programów telewizyjnych użytkownicy odbiorników mają do dyspozycji praktycznie wszystko, co jest dostępne w internecie. Treści udostępniane w globalnej sieci dostępne są nie tylko poprzez przeglądarkę internetową stanowiącą jedno z podstawowych modułów w każdym telewizorze typu Smart TV, ale również przez wiele dedykowanych aplikacji przeznaczonych do wygodnego odbioru konkretnego serwisu (np. Vimeo, YouTube, Vidster, Iplex, Ipla, Onet VOD i wiele innych).

Zatem skoro Smart TV to tak naprawdę połączenie standardowego, czy też może klasycznego telewizora pełniącego rolę wyłącznie odbiornika stacji telewizyjnych (a także radiowych) z możliwościami internetowymi i multimedialnymi znanymi ze smartfonów i tabletów, czy chcąc uzyskać podobne funkcje na posiadanym przez nas telewizorze "nie-smart-tv" musimy kupować nowy odbiornik? Oczywiście nie. W sukurs tysiącom użytkowników starszych modeli telewizorów, którzy nie chcą pozbywać się jeszcze swoich dobrze działających urządzeń, ale jednocześnie z nutą zazdrości patrzą na posiadaczy nowoczesnych Smart powstała całą gama urządzeń, które umożliwiają uzupełnienie funkcjonalności standardowego telewizora właśnie o możliwości znane z modeli Smart TV. Jednemu z takich urządzeń, niewielkiemu "android dongle" firmy Cabletech, model URZ0193 mieliśmy okazję się dokładnie przyjrzeć w naszej redakcji.

Waszym zdaniem

liceumplus00

ja bym oczekiwał od takiego urządzenia płynnego odtwarzania filmów w fullHD podłączenia dysku zewnętrznego i jakiegoś pilota lub myszki jednocześnie. Internet średnio mnie interesuje ale jak już jest to okej. Moim zdaniem to kiepskie urządzenie gdyż ma zbyt małą moc obliczeniową i nie można podłączyć jednocześnie myszki i dysku

zbigi00

kupiłem to urządzenie i zawiodłem się. Nie chodzi o to, ze nie ma w komplecie pilota, ale po prostu liczyłem na dostęp do TVN Player, który na moim smartfonie z Androidem 4 (Samsung Galaxy SII) działa, a na urządzeniu Cabletech URZ0193 - nie. Prawdę mówiąc działa tylko na tyle, by obejrzeć reklamę, ale żadnego prawdziwego filmu, który następuje po reklamie - nie uda się uruchomić. Urządzenie się zawiesza i nie ma na to rady. Ponadto strony zawierające jakiekolwiek elementy z Flash nie otwierają się prawidłowo. Zainstalowanie Flash Playera niby jest możliwe, Wszystko po instalacji niby OK, ale strony nadal nie działają i pojawia się nadal ten sam komunikat o rzekomym braku Flash playera w systemie. Próbowałem upgrade'ować oprogramowanie, ale na stronie, gdzie to niby jest możliwe link prowadzi do nieistniejącego pliku. Tak więc wszystko wygląda na to jakby wytwórca się wyparł wsparcia dla sprzedanych urządzeń. Liczyłem, że może istnieje jakieś grono entuzjastów znających dobrze Androida poradzi sobie z tym urządzeniem, ale nie natknąłem się w Internecie na żadne informacje tego rodzaju. W każdym razie kto kupi może używać w takim stanie, w jakim je dostanie, ale za bardzo niech nie liczy na coś więcej. A na pewno nie na taką funkcjonalność jaką mają tablety lub telefony z tą samą wersją Androida.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.