DVB-T stacjonarne i mobilne - poradnik i testy różnych konfiguracji sprzętowych

Cyfrowa telewizja w każdych warunkach

Krzysztof Pojawa
DVB-T stacjonarne i mobilne - poradnik i testy różnych konfiguracji sprzętowych

23 lipca zostały wyłączone ostatnie nadajniki analogowe. To ostatni moment na decyzje dotyczące wyboru i instalacji sprzętu odpowiedniego do odbioru telewizji cyfrowej. Właściwa antena, telewizor z wbudowanym dekoderem lub dekoder zewnętrzny, podłączany do telewizora starszego typu i instalacja tych elementów w całość zapewniającą najwyższą możliwą jakość obrazu i dźwięku – z naszym poradnikiem i testem kilku zestawów do odbioru telewizji DVB-T będzie to prostsze, niż myślicie.

2

Testowane produkty:

DVB-T dobrze znane

O zaletach cyfrowej telewizji naziemnej i jej przewadze nad telewizją analogową powiedziano i napisano już bardzo wiele. Nie sposób jednak i tym razem nie wspomnieć o kilku najważniejszych cechach sygnału cyfrowego i o tym, co cyfryzacja – czyli zmiana systemu nadawania z analogowego na cyfrowy – daje każdemu telewidzowi.

Poradnik o telewizji

Po pierwsze: ilość nadawanych kanałów, zdecydowanie większa, niż w przypadku sygnału analogowego, w którym występuje prosta zależność – jedna pasmo sygnału, to jeden kanał, czy może lepiej będzie powiedzieć – jedna stacja telewizyjna. Sygnał cyfrowy natomiast charakteryzuje się tym, iż jedno pasmo częstotliwości zawiera cały zestaw kanałów, czyli tzw. multipleks (zwany też skrótowo - MUX). W Polsce wybrano standard kompresji MPEG-4 H.264/AVC.

Choć w teorii liczba kanałów mogłaby być większa, to w praktyce jednak ich ilość jest ograniczona do 7 – 8 na jedno pasmo, gdyż duża ilość kanałów „upchniętych” na pojedynczym multipleksie skutkowałaby już spadkiem jakości obrazu. Odpowiedzialny za to jest parametr zwany „przepływnością”, czyli tzw. bitrate, który określa ilość danych, jaka jest przesyłana w ciągu jednej sekundy. Dla multipleksów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej wynosi on około 25Mbps, przy czym dla utrzymania wysokiej jakości obrazu pojedynczy kanał telewizyjny nadawany w niskiej (takiej, jak zazwyczaj spotykana w przypadku telewizji analogowej) rozdzielczości wymaga przepływności około 2Mbps a kanał w wysokiej rozdzielczości HD – około 8Mbps.

W dalszym ciągu jednak siedem bądź osiem kanałów, mieszczących się na jednym paśmie częstotliwości sygnału cyfrowego to znacznie więcej, niż tylko jeden kanał, jak to miało miejsce do tej pory w przypadku sygnału analogowego.

Cyfrowa telewizja to również lepsza i stabilna jakość obrazu i dźwięku. Przede wszystkim dzięki temu, że poprzez sygnał cyfrowy łatwiejsze jest nadawanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, zwanej HDTV (High Definition TV), oznaczanej też jako 1080 lub 720 z dodatkową literką „p” lub „i”. Jak rozumieć te oznaczenia? Liczba 1080 oznacza ilość linii obrazu w pionie. Łatwo się domyślić, że obraz składający się z większej ilości pojedynczych punktów (pikseli) będzie ostrzejszy, wyraźniejszy i dokładniejszy niż obraz, na który składa się znacznie mniej pikseli. A w przypadku telewizji analogowej nadawanej w standardzie PAL jest to 576 linii w pionie.

Litera umieszczona przy oznaczeniu rozdzielczości jest to natomiast informacja mówiąca o tym, czy obraz nadawany jest metodą z przeplotem czy bez przeplotu, czyli czy pojedyncza klatka zawiera pełny obraz składający się ze wszystkich linii (metoda bez przeplotu, progresywna – stąd literka „p” w oznaczeniu), czy też naprzemiennie wyświetlane są pola zawierające parzyste i nieparzyste linie obrazu (metoda z przeplotem).

Metoda z przeplotem stosowana jest ze względu na możliwość uzyskania wyższej rozdzielczości lub większej płynności ruchu bez zwiększenia ilości przesyłanych danych, odbywa się to jednak kosztem utraty szczegółowości obrazu, zwłaszcza w przypadku szybko poruszających się w pionie obiektów.

Oznaczenie rozdzielczości to często też trzeci element, znów liczba, np. "1080i50". W takim przypadku liczba 50 określa ilość klatek obrazu wyświetlanych w ciągu jednej sekundy a w przypadku obrazu nadawanego metodą z przeplotem – ilość półklatek, czyli na przemian parzystych i nieparzystych linii obrazu.

Oczywiście oglądanie kanałów HD w ich rzeczywistej, wysokiej rozdzielczości to konieczność posiadania odpowiedniego telewizora, właściciele starszego typu odbiorników niestety nie odczują tutaj różnicy w jakości.

Każdy natomiast odczuje różnicę w stabilności obrazu. Sygnał cyfrowy charakteryzuje się dużo niższą wrażliwością na wszelkiego typu zakłócenia. Znajdując się w granicach zasięgu nadajnika powinniśmy otrzymać obraz tej samej jakości niezależnie od tego, czy umieściliśmy antenę w odległości 100 metrów od nadajnika, czy np. 15 kilometrów dalej.

Cyfrowy sygnał telewizji naziemnej to lepsza jakość nie tylko obrazu, ale również dźwięku. Najważniejszą zmianą w tym zakresie w porównaniu z telewizją analogową jest możliwość przesyłania dźwięku wielokanałowego, dzięki czemu – o ile dysponujemy odpowiednim zestawem głośnikowym – możemy uzyskać znany z kin oraz filmów kupowanych na płytach DVD lub Blue-ray dźwięk przestrzenny. Tak samo jednak, jak rzadko można spotkać w nadawanych w Polsce kanałach wysoką rozdzielczość, tak i wielokanałowy dźwięk jest - mówiąc delikatnie - niezbyt często spotykany.

Sygnał cyfrowy to nie tylko dane audio-wideo. To również wiele informacji i danych dodatkowych. Większość nadawców – jeśli nie wszyscy – telewizji naziemnej uzupełnia przesyłany przez siebie sygnał choćby o spis audycji, ich opisy oraz informacje o kategoriach wiekowych, dzięki czemu bezpośrednio z dekodera mamy dostęp do Elektronicznego Przewodnika po Programach (tzw. funkcja EPG), możemy także na ekranie telewizora przeczytać najważniejsze informacje o nadawanej właśnie audycji bądź zabezpieczyć nasze dzieci przed oglądaniem niewłaściwych programów poprzez zablokowanie dostępu do audycji przeznaczonych dla wybranych grup wiekowych.

Niektórzy nadawcy uzupełniają przesyłany sygnał także o dodatkowe ścieżki dźwiękowe, czyli np. dubbing w kilku językach do wyboru oraz o napisy, co pozwala oglądać filmy w oryginalnych wersjach językowych.

Jak widać, różnice pomiędzy telewizją analogową a cyfrową są naprawdę ogromne. I choć są to jak na razie możliwości w dużym stopniu niewykorzystane przez nadawców to jednak potencjał telewizji cyfrowej jest nie do przecenienia.

Waszym zdaniem

kayron00

DVB-T Postęp czy porażka ? Technologicznie HDTV wprowadzane u nas to przeżytek, większość krajów już się przestawia na UHD, Rację bytu miałoby to 10-15 lat temu, dziś jest to takie cieszenie, się jak za komuny, jak komuś udało się kupić Golfa czy trabanta z NRD. Co do jakości na razie też jest średnio. Czy wchodzimy w nową erę, No w sumie tak, teraz zamiast na jednym kanale, Janosika, 4 Pancernych i Bonazę, mamy na 4 naraz, lub po sobie, postęp zaiste godny TVP. Gwarantuję że na święta Bożego Narodzenia, wszystkie części Kewina polecą, jednocześnie na wszystkich kanałach, oj będzie się dział :).

edek09800

Ta! Cyfryzacja wielki postęp, napewno! Ustawiać antenę jak się tylko da i mieć problemy z odbiorem z nadajnika oddalonego o 40km. Coś tu jest nie tak! Na analogu przynajmniej troche przyśnieżyło i się oglądało, a tu? Pikselizacja totalna samochód przejeżdża i obraz przycina. Nadajnik oddalony o 100-120km sciaga bez żadnych ustawień anteny. Czeskie programy odbiera fakt przytnie czasem ale jaka odleglosci...

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.