Dune HD Base 3D - test wysokiej klasy odtwarzacza filmów

Multimedia 2D i 3D na wielkim ekranie

Krzysztof Opacki
Dune HD Base 3D - test wysokiej klasy odtwarzacza filmów

Odtwarzacze do filmów podłączane do telewizora to segment dla klientów którzy wiedzą czego oczekiwać. Odtwarzacze ostatnio dostępne na rynku można podzielić na dwie grupy - lekkie, często przenośne urządzenia typu SmartTV z systemem Android i urządzenia stacjonarne - zwykle wyposażone w wysokiej jakości komponenty i dostarczane z własnym oprogramowaniem. Takim właśnie, należącym do tej drugiej grupy odtwarzaczem jest Dune HD Base 3D.

0

Testowane produkty:

Testy praktyczne - odtwarzane formaty

Dune HD Base 3D nie przypomina klasycznego odtwarzacza, lecz raczej multimedialny komputer typu HTPC (Home Theater PC). W środku urządzenia zastosowano bardziej wyrafinowaną elektronikę niż znane z tanich smartfonów czy tabletów układy ARM. Testowany przez nas produkt wyposażono w wyspecjalizowany w odtwarzaniu filmów procesor sygnałowy Sigma Designs 8673. Współpracuje on z 512 MB pamięci RAM. Taki tandem sprawnie radzi sobie z każdym materiałem filmowym. Na żadnym z testowych plików, które zostały poprawnie odtworzone nie zaobserwowaliśmy braku płynności, nawet gdy bitrate oscylował w granicach 50 Mbit/s (film 3D ze ścieżką dźwiękową DTS-HD).

Odtwarzacz obsługuje następujące formaty filmów: MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS. Wchodząc mocniej w detale, obsługiwane są kodeki: MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264.

Również w kwestii ścieżek audio towarzyszących filmom zakres poprawnie odtwarzanych formatów przez Dune HD Base 3D jest dość szeroki: AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, FLAC, wielokanałowy FLAC, Ogg/Vorbis.

Dla polskiego użytkownika duże znaczenie ma również to, czy dane urządzenie radzi sobie z odtwarzaniem napisów dialogowych i to tych zarówno zintegrowanych z plikiem wideo, jak i zapisanych w odrębnym pliku. Dune HD Base 3D obsługiwał następujące formaty: SRT (external), SUB (MicroDVD) (external), text (MKV), SSA/ASS (MKV, external), VobSub (MP4, MKV, external SUB/IDX), PGS (Blu-ray, TS, MKV).

Tester nie odnalazł w swojej biblioteczce pliku wideo i filmu, który by na testowanym odtwarzaczu nie działał. Niezależenie od tego w jakim formacie była ścieżka audio i jak egzotyczny był kodek video. Dune HD Base 3D nie miał także problemów z kopiami filmów BD w formacie ISO.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas płynność obrazu - nawet filmy z bitrate przekraczającym 40 Mbit/s działały bardzo płynnie, nawet w trybie 1080p/60 (bez przeplotu, 60 klatek na sekundę). Takiej jakości odtwarzania nie da się uzyskać na tańszych urządzeniach, tzw. donglach USB z Androidem.

Obsługa przy pomocy pilota jest bardzo wygodna, jego przyciski są duże - a ich rozłożenie bardzo intuicyjne. Po jakimś czasie z łatwością możemy naciskać przyciski w ciemno, nie patrząc na pilota w trakcie tej operacji.

Poniżej jeszcze tabelka ze specyfikacją testowanego odtwarzacza:

Waga (bez wyposażenia)0 kg
Dekoder Dolby DigitalTak
Złącze USBTak
Dekoder Dolby TrueHDTak
Obsługa plików OGGTak
Obsługa plików MPEGTak
Obsługa plików JPEGTak
Obsługa plików Xvid Tak
Obsługa plików VOBTak
Technologia Digital Noise ReductionNie
Obsługa napisówTak
Pobór mocy w trybie uśpienia1 W
Wysokość0 cm
Maksymalna pojemność dysku twardego3000 GB
PilotTak
Czytnik kart pamięciTak
Obsługa plików WMATak
Obsługa plików WAVTak
Obsługa plików RMVBNie
Adapter Wi-Fi Tak
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Technologia EPGNie
Pobór mocy maks.25 W
Gwarancja producenta24 miesiące
Liczba gniazd USB 3 szt.
Wyjście audioTak
Złącze Ethernet (LAN)Tak
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików AACTak
Obsługa plików AVITak
Obsługa plików GIFTak
Obsługa plików H.264Tak
Obsługa plików AIFFNie
Technologia Time ShiftNie
Dysk twardybrak / miejsce na instalację dysku 3,5"
Głębokość0 cm
Obsługa kontenerów MKVTak
Złącze HDMITak
Odtwarzanie płyt BDNie
Obsługa plików FLACTak
Obsługa plików WMVNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa plików MOVNie
Obsługa plików FLVNie
Technologia DVB-TNie
Kolorczarny
Szerokość0 cm

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.