Dyson V6 Total Clean - totalne sprzątanie bez kabli

Marek Kowalski
Dyson V6 Total Clean - totalne sprzątanie bez kabli

Dyson V6 Total Clean to odkurzacz bezprzewodowy promowany przez brytyjską markę jako najmocniejszy odkurzacz bezprzewodowy świata. Sprzątanie nie jest czynnością wzbudzającą uśmiech na twarzy. Efekty tej działalności - owszem, ucieszą niejednego, ale sam proces doprowadzania własnego lokum do odpowiedniego poziomu czystości jest cokolwiek żmudny. Z tym większym zainteresowaniem przyjrzeliśmy się urządzeniu, które ma uczynić sprzątanie szybszym, wygodniejszym i bezpiecznym dla alergików. Czy obracający się z niebywałą prędkością 110 tysięcy obrotów na minutę silnik najnowszego Dysona V6 Total Clean wymiecie z domu cały kurz? Przekonajmy się.

0

Odkurzacze akumulatorowe, określane też bezprzewodowymi to urządzenia traktowane przez wiele osób po macoszemu. Błędnie sądzi się, że są to urządzenia przeznaczone do sprzątania bardzo niewielkich powierzchni, czy wręcz okazjonalnego usunięcia porcji kurzu i brudu z jakiegoś konkretnego miejsca, np. siedzeń w samochodzie. Przecież "prawdziwy odkurzacz" powinien być głośny, supermocny, zasilany z gniazdka, duży, ciężki, bo tylko taki da radę, prawda? Nieprawda.

4U6C8751

Odkurzacz Dyson V6 Total Clean to kompaktowe, lekkie urządzenie o modułowej konstrukcji pozwalającej wykorzystywać ten sprzęt zarówno jako standardowy odkurzacz do sprzątania powierzchni mieszkalnych, jak też przenośny sprzęt pozwalający uporać się z kurzem i brudem np. wewnątrz samochodu. Już na pierwszy rzut oka, po zmontowaniu odkurzacza (notabene bardzo prosta operacja) widać, że Dyson V6 Total Clean wyraźnie różni się od wielu innych odkurzaczy bezprzewodowych, których cechą charakterystyczną jest pękata część środkowa zawierająca silnik odkurzacza. 

dyson-engine

W przypadku testowanego modelu Dyson V6 Total Clean, silnik umieszczono w miejscu absolutnie niespotykanym w przypadku innych odkurzaczy bezprzewodowych. Jest on na tyle mały, że mieści się w walcowatym module nad rączką. Jeżeli w tym momencie wydymacie policzki myśląc przecież to zabawka, niemożliwe żeby coś tak małego pozwalało uprzątnąć kurz równie dobrze jak klasyczny odkurzacz, to raczej się wstrzymajcie z pochopną oceną. Zajmujemy się nowoczesnym sprzętem AGD i RTV już od kilku dobrych lat i nauczyliśmy się, że bezkrytyczne szafowanie słowem niemożliwe może okazać się dużym błędem.

Tajemnica skuteczności silnika tego odkurzacza polega na jego prędkości obrotowej. Turbina opatentowanego rozwiązania opracowanego przez inżynierów Dysona kręci się z prędkością aż 110 tysięcy obr./min, dzięki czemu mimo niewielkich gabarytów uzyskano siłę ciągu w zupełności wystarczającą - mieliśmy okazję się o tym przekonać - do uprzątnięcia zarówno najdrobniejszych pyłków i kurzu po nieco większe nieczystości, jak np. rozsypana na podłodze czy dywanie kawa lub płatki śniadaniowe. Zanim jednak przejdziemy do testów praktycznych i uwag eksploatacyjnych dotyczących nowego sprzętu marki Dyson, zacznijmy od tego, co otrzymuje potencjalny nabywca Dysona V6 Total Clean.

Wyposażenie zestawu Dyson V6 Total Clean

dyson-boxOdkurzacz trafił do naszej redakcji zapakowany w oryginalne, estetyczne kartonowe pudełko. Całość okazała się zaskakująco lekka - 4,99 kg jak na odkurzacz z kompletem dodatkowych akcesoriów trudno uznać za dużą wagę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia ze sprzętem promowanym przez producenta jako urządzenie do odkurzania praktycznie wszystkiego. Sam odkurzacz zmontowany z jedną elektroszczotką do odkurzania powierzchni płaskich waży ok. 2,3 kg.

 4U6C8747

Wewnątrz opakowania znaleźliśmy oczywiście moduł główny odkurzacza z pojemnikiem na kurz i mocowanym za silnikiem przeciwalergicznym i - co warte odnotowania - zmywalnym filtrem HEPA (na zdjęciu to ten niebieski element). Oczywiście nie mogło zabraknąć rury odkurzacza wykonanej z wyjątkowo lekkich stopów.

4U6C8739

W górnej części odkurzacza widoczny jest jeszcze główny filtr cyklonowy (również oznaczony na niebiesko). Podstawowymi akcesoriami dostarczanymi z odkurzaczem są trzy elektroszczotki.

4U6C8713

Pierwsza z elektroszczotek to tzw. elektroszczotka Soft roller. Jest ona przeznaczona do sprzątania powierzchni płaskich - wszelkiego typu podłóg: ceramicznych, drewnianych, laminowanych, paneli itp. Widoczny na zdjęciu czerwono-niebieski wałek pokryty jest miękką nylonową tkaniną z rzędami włosia z włókien węglowych, dzięki czemu równie dobrze radzi sobie z pyłem i kurzem, jak i większymi zabrudzeniami jak np. ziarna kawy czy płatki śniadaniowe. 

4U6C8731

Druga z elektroszczotek nazwana przez producenta Direct-Drive to wałek ze sztywnym nylonowym włosiem i włóknami węglowymi. Ta z kolei elektroszczotka przeznaczona jest do powierzchni miękkich - wszelkich wykładzin, dywanów, wycieraczek itp.

4U6C8714

Ostatnia elektroszczotka w zestawie, nieco mniejsza od poprzednich (zdjęcie nie oddaje skali - znacznie lepiej widać różnicę na załączonym filmie) przeznaczona jest do zbierania większych zabrudzeń takich jak np. sierść zwierząt, czy zabrudzeń z mebli lub samochodowej tapicerki.

4U6C8715

4U6C8717

Oprócz wymienionych elektroszczotek do zestawu dołączono także akcesoria pasywne (bez elementów zasilanych elektrycznie), jak widoczna na powyższym zdjęciu rozkładana szczotka ułatwiająca uprzątnięcie trudniej dostępnych miejsc oraz końcówka pozwalająca na oczyszczenie np. krawędzi, narożników sufitów itp.

4U6C8718

Kolejnym elementem wyposażenia była tzw. stacja dokująca - plastikowy panel mocowany do ściany, na którym można łatwo zawiesić odkurzacz i akcesoria.

4U6C8716

Ostatnim elementem wyposażenia jest ładowarka do akumulatora odkurzacza. Czas na testy praktyczne.

Testy praktyczne

4U6C8729

Dużą zaletą urządzenia jest łatwość montażu i demontażu poszczególnych akcesoriów. Dzięki precyzyjnej i przemyślanej konstrukcji nie da się ich niewłaściwie zamocować, a prawidłowe umocowanie jest sygnalizowane charakterystycznym kliknięciem. Aby zdemontować elektroszczotkę wystarczy nacisnąć widoczny na zdjęciu szary przycisk, zwalniana jest blokada i elektroszczotkę możemy łatwo wyjąć. Przemyślane i proste w użyciu rozwiązanie.

Po zmontowaniu odkurzacza przystąpiliśmy do - jakżeby inaczej - sprzątania. To co od razu zwróciło naszą uwagę to fakt, że odkurzacz jest świetnie wyważony, bardzo dobrze leży w dłoni i łatwo się nim manewruje. Najcięższy (choć wciąż lekki) element – silnik – podczas pracy znajduje się blisko ręki użytkownika, dzięki temu podniesienie urządzenia np. celem uprzątnięcia kurzu z sufitu i wyższych półek nie powinno nikomu sprawić problemu. Od razu zwróciliśmy też uwagę na pewną wadę urządzenia - rura dostarczana razem z odkurzaczem nie jest rurą teleskopową, jej długość jest niezmienna. W przypadku gdy zamierzamy np. sprzątnąć pajęczynę ze standardowego sufitu zawieszonego 2,5 metra nad podłogą problemu nie będzie, ale jeżeli mamy w domu znacznie wyżej zawieszony strop - może to być problem.

4U6C8741

Samo sprzątanie jest bardzo wygodne, jak już wspomnieliśmy manewrowanie odkurzaczem jest łatwe i nie wymaga szczególnej siły, oczywiście odkurzacz sam nie jedzie, ale odkurza się łatwo. W przeciwieństwie do wielu modeli odkurzaczy nie ma tu włącznika. Aby sprzątać trzeba cały czas trzymać wciśnięty przycisk zasilania. Czy to problem? Niekoniecznie, bo nie jest to sprzęt, którym odkurza się długo. Po pierwsze dlatego, że akumulator wbudowany w testowane urządzenie wytrzyma - zgodnie ze specyfikacją - co najwyżej 20 minut (ale czas zależy też od rodzaju szczotki, z której korzystamy), po drugie - znacznie ważniejsze - na dobrą sprawę w większości mieszkań dłuższa praca nie jest potrzebna.  Na powyższym zdjęciu widać również czerwony przełącznik zwalniający blokadę pojemnika na brud, co ułatwia jego czyszczenie. 

W praktyce sprzątanie przy naładowanych w pełni akumulatorach z wykorzystaniem elektroszczotek, które podobnie jak silnik główny odkurzacza, wymagają zasilania trwa nieco ponad kwadrans. Podczas testów spróbowaliśmy Dysonem V6 Total Clean odkurzyć apartament o powierzchni 55 metrów kwadratowych, wyposażony - jak typowe mieszkanie - we wszelkie rodzaje powierzchni - panele w salonie, terakota w łazience i kuchni, dywan w salonie. Energii prawie wystarczyło - podkreślamy - prawie. Na jednym ładowaniu zabrakło prądu na jeden niewielki dywanik (ok. 1,5 m2). Możemy zatem śmiało zakładać, że w przypadku jakiegokolwiek lokum o mniejszej powierzchni naładowany akumulator Dysona V6 Total Clean w zupełności wystarczy na uprzątnięcie całego mieszkania. W przypadku osób dysponujących większym metrażem już tak dobrze nie będzie, trudno wyobrazić sobie, by odkurzanie dzielić na kilka sesji co kilka godzin (ładowanie akumulatora trwa ok 3-3,5 godziny).

Skoro mowa o sprzątaniu, zmierzyliśmy również poziom głośności odkurzacza zamykając uruchomione urządzenie w specjalnej komorze akustycznej, w której następnie za pomocą profesjonalnego całkującego miernika poziomu dźwięku Sonopan Son-50 zmierzyliśmy na ile głośny jest odkurzacz Dyson V6 Total Clean. Cóż, jak przystało na urządzenie cyklonowe, do najcichszych nie należy - uzyskaliśmy rezultat 72 dB.

4U6C8740

W tylnej części filtra HEPA umieszczonego za silnikiem widoczny jest przycisk MAX uaktywniający tryb maksymalnej mocy odkurzacza, co ma ułatwić pozbycie się szczególnie uciążliwych zabrudzeń. Przydał się w wyczyszczeniu dywanika czworonożnego pupila. Z trybu tego należy jednak korzystać oszczędnie, gdyż skraca on żywotność akumulatora do zaledwie sześciu minut pracy urządzenia podczas jednej sesji. Jest on przydatny w sporadycznych momentach walki z brudem, ale używanie go stale nie ma sensu i naraża użytkownika na ryzyko przegrzania urządzenia (wtedy, dzięki wbudowanym zabezpieczeniom sprzęt automatycznie się wyłączy). Skoro zachaczyliśmy o filtr HEPA, warto zaznaczyć, że Dyson V6 Total Clean to sprzęt, który powinien pomóc także alergikom. Oprócz głównego filtra cyklonowego, wylotowy filtr HEPA blokuje cząstki o wielkości większej niż 0,3 mikrona. Oznacza to, że w powietrzu opuszczającym odkurzacz nie ma pyłków, zarodników pleśni i innych alergenów.

4U6C8742

Wspomniany wcześniej przełącznik blokady pojemnika na brud ułatwia jego czyszczenie. Wystarczy po prostu umieścić odkurzacz nad koszem na śmieci, następnie zwalniamy blokadę i zgromadzony w trakcie sprzątania brud ląduje w koszu. W razie szczególnie opornych nieczystości można łatwo zdjąć cały pojemnik i wyczyścić np. załączoną do zestawu szczotką (pokazujemy to na załączonym niżej filmie)

4U6C8733

Nie tylko pojemnik na brud łatwo możemy oczyścić. W testowanym modelu oba filtry - cyklonowy oraz HEPA - są filtrami zmywalnymi. Producent zaleca ich czyszczenie co najmniej raz w miesiącu. Trzeba tylko pamiętać że przed ponownym użyciem filtr powinien wysychać przynajmniej dobę. Skoro mowa o czynnościach konserwacyjnych warto dodać, że również wszystkie elektroszczotki dołączane do zestawu mogą być demontowane i czyszczone - oczywiście już bez użycia wody ze względu na obecność silniczka wewnątrz nich. W przypadku elektroszczotki Soft roller (tej od płaskich powierzchni) można jednak zdjąć tekstylną otulinę wałka i umyć, pamiętając o tym, by później porządnie wyschła (zalecane, by schła dobę).

Stan akumulatora jest sygnalizowany za pomocą diody umieszczonej na obudowie odkurzacza (pokazujemy to na filmie). 

Wideo

Poniższy film pozwala jeszcze lepiej przekonać się jak w praktyce wygląda korzystanie z testowanego sprzętu.

0
1
 

Podsumowanie

4U6C8744

Podsumowując Dyson V6 Total Clean na pierwszy rzut oka wygląda trochę jak zabawka, ale już kilka minut obcowania z tym sprzętem wystarczy, by stwierdzić, że mamy tu do czynienia z efektywnym, dobrze wyważonym odkurzaczem bezprzewodowym. Przemyślana konstrukcja umożliwia stosowanie sprzętu zarówno do odkurzania w domu, jak i np. w samochodzie. Łatwość czyszczenia czy podwójna filtracja powietrza spełniająca normy przeciwalergiczne to dodatkowa zaleta. Niestety, dostrzegliśmy też kilka mankamentów - brak możliwości przedłużenia rury odkurzacza, stosunkowo krótki czas pracy na zasilaniu bateryjnym - co prawda w zupełności wystarczający do uprzątnięcia przeciętnego M-2, ale gdy lokum większe... No i wreszcie cena urządzenia jest jak na polskie warunki dość wysoka. Rozumiemy, że sprzęt innowacyjny, ale będą mogli pozwolić sobie na niego jedynie lepiej zarabiający mieszkańcy naszego kraju. W sklepie producenta urządzenie kosztuje 2099 zł. Najniższa znaleziona przez nas cena to 1844 zł.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.