Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - test odkurzacza akumulatorowego typu 2 w 1

Marek Kowalski
Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - test odkurzacza akumulatorowego typu 2 w 1

Electrolux ErgoRapido Animal Care ZB3230P to elegancki odkurzacz kolumnowy z własnym zasilaniem: akumulatorem litowo-jonowym Lithium HD Turbo Power. Tego typu odkurzacze nazywane są również odkurzaczami pionowymi. Urządzenie, które mieliśmy okazję testować w naszej redakcji to sprzęt realizujący w zasadzie dwie funkcje: akumulatorowego odkurzacza kolumnowego oraz odkurzacza ręcznego. Czy ten model skutecznie sprząta? Na ile starcza bateria? Jak długo się ładuje? I ile to kosztuje? W naszej recenzji znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

0
 • Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P i podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Wydajność akumulatora i efektywność sprzątania
 • Pomiary głośności, czasu ładowania i zużycia energii
 • Nasze podsumowanie wyjaśniające dla kogo ten sprzęt będzie dobrym wyborem

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P to przedstawiciel coraz popularniejszej kategorii urządzeń: akumulatorowy odkurzacz kolumnowy, zwany też pionowym, a niekiedy - stojącym. W zasadzie mamy tu do czynienia ze sprzętem dwufunkcyjnym - bo produkt marki Electrolux może działać również jako niewielki, akumulatorowy odkurzacz ręczny. To też tłumaczy promowaną przez producenta frazę, iż mamy do czynienia z urządzeniem typu "2 w 1". Dzięki temu odkurzacz może przydać się zarówno do typowych porządków domowych, kiedy odkurzamy podłogi różnego rodzaju, jak i w sytuacji, gdy musimy odkurzyć np. wnętrze auta czy wyżej położone miejsca: np. kotary, zasłony, półki z książkami itp. Producent sugeruje iż recenzowany tu sprzęt może skutecznie pomóc uprzątnąć nie tylko kurz, ale i zwierzęcą sierść, stąd fraza "animal care" w nazwie. Ponadto Electrolux podkreśla w materiałach promocyjnych dużą wydajność zastosowanego w modelu ZB3230P akumulatora litowo-jonowego Lithium HD Power. Zacznijmy jednak tradycyjnie - od tego, co otrzymujemy w zestawie sprzedażowym.

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - odkurzacz i akcesoria

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-01

Urządzenie dotarło do redakcji w estetycznym, oryginalnym opakowaniu sprzedażowym. Mającym formę prostopadłościennego pudła z rączką umocowaną na środku dłuższej płaszczyzny. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie przenosić urządzenie. Już z opakowania możemy wyczytać, że mamy do czynienia z urządzeniem dwufunkcyjnym: kolumnowym odkurzaczem, który w razie potrzeby możemy zdemontować i używać jako odkurzacz ręczny. Co mamy w pudełku?

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-03

Tak prezentuje się odkurzacz Electrolux Ergorapido Anima Care ZB3230P po złożeniu. Montaż urządzenia jest banalnie prosty i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędziu. W pudełku przechowywany jest w formie złożonej - kolumna odkurzacza składa się z dwóch części, które należy połączyć a następnie przykręcić śrubą. Śruba ma na tyle szeroką głowicę, że choć oczywiście możemy użyć śrubokręta, to również dobrze można posłużyć się do jej przykręcenia choćby monetą. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu kolumny odkurzacza nie da się zamontować nieprawidłowo.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-11

Na powyższym zdjęciu widać miejsce łączenia dwóch części kolumny. Nieco poniżej widoczny jest srebrny przycisk służący do wyjmowania z kolumny odkurzacza ręcznego. Jeżeli użytkownik miałby jakieś wątpliwości co do przeznaczenia przycisku, to rozwiewa je czytelna ilustracja umieszczona na niebieskiej nalepce.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-08

Standardowa ssawka to tak naprawdę turboszczotka, obracająca się podczas pracy urządzenia. Ten element jest na stałe zespolony z kolumną odkurzacza, możliwe jest natomiast wyjęcie samego wałka z włosiem, w celu jego oczyszczenia.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-02

Ponieważ wspomniana wcześniej turboszczotka jest zespolona z kolumną, w zestawie producent dodaje jeszcze jedną turboszczotkę, przeznaczoną do zamocowania w odkurzaczu ręcznym.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-05

W tym przypadku również turboszczotka wyposażona jest w obrotowy wałek z naniesionym na niego spiralnie włosiem. Ma to skutecznie usuwać nie tylko kurz zasysany przez urządzenie, ale również sierść zwierząt domowych. Montaż turboszczotki jest bardzo prosty, po prostu nasadzamy szczotkę na odkurzacz aż do odczucia charakterystycznego zatrzasku. Aby zdjąć szczotkę wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się w jej górnej części (widać go na poprzedniej fotografii, gdzie turboszczotka leży obok odkurzacza ręcznego).

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-04

Ponieważ mamy do czynienia z odkurzaczem akumulatorowym, w zestawie nie mogło zabraknąć stacji ładującej, na której stawiamy kolumnę z odkurzaczem w celu naładowania akumulatora. W kolumnie stacji ładującej widoczne jest jeszcze jedno akcesorium: niewielka szczotka która może pełnić rolę zarówno szczotki szczelinowej jak i np. szczotki do odkurzania książek czy innych delikatniejszych sprzętów. Ponad tą szczotką widoczne są dwa punkty styku ładowania akumulatora, to w tym miejscu nasadzamy kolumnę odkurzacza w celu jego naładowania. Ponownie, dzięki wyprofilowanym elementom ustawienie odkurzacza do ładowania jest bardzo proste. Oczywiście w zestawie jest również ładowarka sieciowa, którą podłączamy do prądu. Kabel ładowarki jest zespolony na stałe ze stacją ładującą.

Podsumowując, na zestaw proponowany przez Electroluxa składają się: dwa odkurzacze, dwie turboszczotki, jedna szczotka dwufunkcyjna oraz stacja ładująca z ładowarką sieciową.

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - testy praktyczne, czyli sprzątamy

Przygotowanie odkurzacza Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P do pierwszego sprzątania musimy zacząć od naładowania akumulatora. Zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją obsługi odkurzacz przed pierwszym sprzątaniem należy naładować do pełna, to oznacza co najmniej 4 godzinną przerwę zanim zabierzemy się za sprzątanie. Tyle bowiem trwało naładowanie akumulatora testowanego odkurzacza. Więcej na temat zużycia energii w części dotyczącej pomiarów testowych. Pewne zastrzeżenia mamy do instrukcji, po pierwsze jej układ jest niepotrzebnie skomplikowany: instrukcja jest wielojęzyczna, a informacje w języku polskim i innych są rozrzucone po całej książeczce. Lepszym rozwiązaniem byłoby zgromadzenie polskojęzycznej treści w jednym miejscu. Po drugie polska treść jest źle przygotowana, oto cytat: "Należy pamiętać, że funkcja BRUSHROLLCLEAN może nieskutecznie nie być w stanie usuwaćnąć grubszych grubsze nici, przewodów przewody lub włókien włókna zaplątanych zaplątane w wałek szczotki." - rozumiemy, że języki polski jest trudny niemniej coś takiego... 

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-13

Przy okazji, skoro we wspomnianym cytacie pojawiła się funkcja "Brushrollclean" wypada wyjaśnić coż to takiego. Otóż zespolona z kolumną odkurzacza turboszczotka wyposażona jest w przycisk (na zdjęciu oznaczony napisem "PRESS"), po którego naciśnięciu do wałka dociskany jest metalowy zgarniacz usuwający nagromadzone na włosiu zanieczyszczenia. Jest to pomocne w przypadku mniejszych zabrudzeń których sama siła ssania nie dała rady wciągnąć do pojemnika na zabrudzenia, ale - jak napisano w instrukcji - dłuższych nitek czy innych elementów, które w trakcie sprzątania nawinęły się wokół wałka szczotki to rozwiązanie nie usunie, trzeba je usunąć ręcznie.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-10
Sterowanie odkurzaczem jest bardzo proste: na rączce kolumny odkurzacza widoczne są dwa przyciski. Pierwszy to włącznik urządzenia, drugi pozwala wybrać jeden z dwóch trybów mocy. Producent na ulotce zawieszonej na nowym produkcie wewnątrz pudełka deklaruje czas pracy do 45 minut. Niestety, nie możemy tego potwierdzić. W przypadku pracy z maksymalną mocą urządzenie było w stanie pracować nieprzerwanie przez 15 minut i 5 sekund zanim się automatycznie wyłączyło. W przypadku wyboru niższej mocy można odkurzacz dłużej (nam udało się przez 36 minut), ale w tym przypadku odkurzanie jest zauważalnie mniej skuteczne - na podłogach twardych jeszcze wystarczy, ale dywany czy wykładziny wymagają jednak większej mocy i w tym przypadku zalecane jest ustawienie maksymalnej siły.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-12

W przypadku gdy z kolumny wyjmiemy odkurzacz ręczny, nie mamy już możliwości sterowania mocą. W trybie odkurzania ręcznego w korpusie urządzenia przewidziano tylko jeden przycisk: włącznik.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-07

Po skończonym sprzątaniu urządzenie trzeba naładować. O fakcie ładowania informują diody widoczne na korpusie odkurzacza. Konserwacja urządzenia nie jest skomplikowana. Pojemnik na kurz można łatwo opróżnić zwalniając blokadę za pomocą dwóch przycisków umieszczonych z boku pojemnika bezpośrednio przy nasadzie na szczotkę w trybie odkurzania ręcznego. Wewnątrz pojemnika na kurz zamocowany jest również moduł filtra, który także można zdemontować by go oczyścić. Instrukcja obsługi w sposób obrazkowy wyjaśnia jak taką czynność wykonać. Zbiornik na nieczystości ma pojemność 0,5 litra.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-06

Zaletą urządzenia jest jego elastyczność. Odkurzacz jest po prostu wygodny w użyciu. W trybie kolumnowym głowica turboszczotki może być odchylana w kilku płaszczyznach co zapewnia łatwe dotarcie do wszelkich zakamarków. Również w trybie ręcznym używanie odkurzacza nie powinno nikomu sprawić kłopotu.

electrolux-ergorapido-animal-care-zb3230p-09

Warto dodać, że turboszczotka zespolona z kolumną odkurzacza wyposażona jest w cztery diody. Może się to wydawać niepotrzebnym bajerem drenującym energię urządzenia. Jednak w praktyce takie doświetlenie trasy przed odkurzaczem pomaga w zlokalizowaniu brudu na odkurzanych powierzchniach, a fakt użycia w tym celu energooszczędnych diod LED nie powinien znacząco wpływać na skrócenie czasu odkurzania. Oświetlenia wyłączyć się nie da. W trakcie odkurzacza stale jesteśmy też informowani o stopniu naładowania akumulatora za pomocą paskowego wyświetlacza - im mniej podświetlonych pasków, tym akumulator bliższy rozładowania. Mimo dużej swobowy i łatwości manewrowania odkurzacz został tak zaprojektowany, że może on stać samodzielnie w pozycji pionowej. Najlepiej, gdy stoi na stacji ładującej - gdyż wtedy zawsze dysponujemy urządzeniem gotowym do pracy. Stacja ładująca nie marnuje energii - pobór prądu odbywa się tylko w trakcie ładowania - w momencie zakończenia ładowania pobór mocy spada do zera mimo dalszego umiejscowienia odkurzacza w stacji ładującej. Odkurzacz można jednak przechowywać w pozycji stojącej również bez stacji ładującej.

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan IM-10. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza w trybie kolumnowym spowodowało, że przy pomiarze dokonywanym w odległości 1 metra od pracującego urządzenia uzyskaliśmy maksymalną głośność na poziomie 71,6 dB. Nie jest to bardzo cicho (dla porównania rekordzista - również przez nas testowany inny model firmy Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 - generował szum o głośności niższej od 60 dB), ale biorąc pod uwagę turboszczotkę, jest to ciszej od wielu innych modeli odkurzaczy. W trybie odkurzacza ręcznego sprzęt generował nieco większy hałas na poziomie 74,4 dB.

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F. Mierzyliśmy ile energii wymaga całkowite naładowanie akumulatora, a także jaką maksymalną moc pobiera moduł ładujący w trakcie tego procesu. Całkowite naładowanie akumulatora zużyło tylko 0,046 kWh, a maksymalny pobór w trakcie ładowania wynosił 16,4 W.

W przypadku odkurzacza akumulatorowego istotnym parametrem warunkującym użyteczność sprzętu jest czas pracy na baterii. W przypadku testowanego urządzenia pracującego z maksymalną mocą uzyskaliśmy czas pracy przez 15 minut i 5 sekund. Z kolei przy wybraniu słabszej mocy odkurzacza, czas pracy wzrósł do 36 minut. Jest to mniej niż obiecywane przez producenta "do 45 minut", ale chcemy wyraźnie podkreślić, że jak na odkurzacz akumulatorowy nie jest to zły wynik. Wykorzystany w tym modelu akumulator jest znacznie wydajniejszy niż w wielu dostępnych na rynku akumulatorowych odkurzaczach kolumnowych wyposażanych w akumulatory Ni-MH. Te bowiem nie tylko działają krócej (nawet poniżej 10 minut), ale też wymagają często znacznie dłuższego, nawet kilkunastogodzinnego ładowania. W naszym przypadku ładowanie do pełna akumulatora odkurzacza Electroluxa trwało za pierwszym razem nieco ponad 4 godziny, natomiast kolejna sesja trwała już krócej (3 godziny 38 minut). 

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - dane techniczne

 • typ: dwufunkcyjny odkurzacz akumulatorowy, działający jako odkurzacz kolumnowy (pionowy) i odkurzacz ręczny
 • moc: brak danych
 • poziom hałasu: zmierzony maks: 74,4 dB)
 • typ filtra: podwójna filtracja (filtr falisty i cykloniczna filtracja)
 • pojemność zbiornika na kurz: 0,5 l
 • regulacja mocy ssania: tak, elektroniczna za pomocą przycisku na kolumnie odkurzacza (w trybie ręcznym brak regulacji)
 • zasięg pracy: nie dotyczy (odkurzacz bez kabla); w praktyce ograniczony czasem pracy (ok. 15 minut przy maksymalnej mocy)
 • klasa energetyczna: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • szacowane roczne zużycie energii: dane nie publikowane dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa reemisji kurzu: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych

Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P - podsumowanie

Odkurzacz akumulatorowy Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P to urządzenie, które będzie dobrze spełniać się w roli dodatkowego odkurzacza w domu, przydatnego do szybkiego uprzątnięcia zabrudzeń o relatywnie niewielkiej powierzchni. Choć czas pracy urządzenia jest dłuższy niż w przypadku wielu innych modeli tego typu (szczególnie tych z akumulatorami Ni-MH) to w naszych testach nie byliśmy w stanie porządnie uprzątnąć 50 metrowego mieszkania na jednym naładowaniu akumulatora. Odkurzacz może się sprawdzić w kawalerkach i mniejszych mieszkaniach, ale nie w kilkupokojowych lokalach - przynajmniej nie jako odkurzacz główny. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, dobrze się nim manewruje dzięki wielu stopniom swobody wychylenia głównej szczotki zamocowanej na kolumnie. W trybie maksymalnej mocy jego skuteczność oceniamy jako dobrą i dotyczy to również zabrudzeń "odzwierzęcych" takich jak włosy, sierść itp - w tym kontekście użycie w nazwie frazy "animal care" ma swoje uzasadnienie w praktyce. W trybie o słabszej mocy zyskujemy co prawda dłuższy czas pracy, ale znacznie niższą skuteczność na dywanach i wykładzinach (choć wciąż wystarczającą do podłóg twardych). Jeżeli tylko będziemy świadomi ograniczeń tego typu urządzenia to sprzęt będzie nam służył dobrze. Urządzenie na polskim rynku oferowane jest ze standardową, dwuletnią gwarancją producenta.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.