Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 - test najcichszego odkurzacza na świecie

Marek Kowalski
Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 - test najcichszego odkurzacza na świecie

Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ot typowy odkurzacz jakich wiele w naszych domach. Różnicę można jednak odczuć po włączeniu tego sprzętu. Wydaje się, że urządzenie pracuje z mocą stanowiącą ułamek mocy "zwykłego" odkurzacza. Słowo klucz: wydaje się. W rzeczywistości za swoisty dysonans poznawczy podczas pierwszego sprzątania tym urządzeniem odpowiada jego głośność. Wydaje się niemożliwe, by tak cicho pracujący odkurzacz dobrze sprzątał, prawda? Nieprawda. Zapraszamy na test antyalergicznego modelu USALLER58 z najnowszej serii Electrolux UltraSilencer Zen.

0

Podczas prezentacji nowej serii odkurzaczy szwedzkiej marki Electrolux przedstawiciele producenta podkreślali bardzo cichą pracę najnowszych produktów ułatwiających sprzątanie naszych mieszkań i domów. Zgodnie ze specyfikacją techniczną odkurzacze z nowej serii Electrolux UltraSilencer Zen, w tym testowany przez nas, przeznaczony głównie dla alergików model USALLER58 generują dźwięk nie przekraczający 58 dB. To zauważalnie mniej niż w przypadku wielu odkurzaczy, które do czasu pojawienia się serii UltraSilencer Zen były uznawane za ciche. Pamiętajmy, że decybele są względną miarą logarytmiczną, a nie liniową. Oznacza to, że urządzenie emitujące dźwięk o głośności 61 dB ("tylko" 3 dB głośniej niż - nominalnie - testowany model) jest de facto o 100% głośniejsze od prezentowanego tu Electroluxa USALLER58. Czy faktycznie testowany odkurzacz jest tak cichy? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części naszego testu. Zacznijmy tradycyjnie - od wyposażenia.

Odkurzacz i dodatki

electrolux00

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, nieco zmaltretowanym pudełku, widać że sprzęt gościł już na niejednym pokazie. Niespecjalnie nam to przeszkadzało, byle tylko urządzenie spełniło pokładane w nim oczekiwania - skuteczne i ciche sprzątanie. Na kolorowym opakowaniu najważniejsza z przekazywanych informacji podkreśla właśnie główną zdaniem producenta zaletę sprzętu - cichą pracę.

electrolux12

Wizualnie testowany przez nas model Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 nie powala, ale z drugiej strony od tego typu sprzętu oczekujemy przede wszystkim wygody i efektywności, a w tym konkretnym przypadku również - obiecywanej przez producenta - cichej pracy. Odkurzacz jest wykonany solidnie, tworzywa użyte w obudowie są dobrej jakości, wszystko jest odpowiednio spasowane, urządzenie nie trzeszczy, nic się podejrzanie nie ugina itp. Na zdjęciu widoczny jest charakterystyczny panel kontrolny, na którym oprócz przycisku włącznika/wyłącznika oraz zwijacza kabla umieszczono na lustrzanej podkładce przyciski + i - za pomocą których regulujemy moc roboczą urządzenia. Kabel zamocowany w testowanym odkurzaczu jest bardzo długi. Promień pracy urządzenia to aż 12 metrów, co oznacza, że nie będziemy musieli często przepinać urządzenia do innego gniazdka podczas odkurzania własnego lokum.

electrolux06

Oprócz samego odkurzacza w zestawie otrzymujemy szereg akcesoriów. Najczęściej używana będzie najprawdopodobniej uniwersalna ssawka AeroPro Silent (widoczna na powyższym zdjęciu) przeznaczona do odkurzania podłóg bezszczelinowych (linoleum, parkiet), a także - po przełączeniu szczotek (przełącznik jest widoczny na zdjęciu) - wykładzin dywanowych i dywanów. Użycie zwrotu silent (z jęz. ang. cichy) nie jest przypadkowe. Przedstawiciele firmy Electrolux podczas prezentacji odkurzacza podkreślali, że ssawka jest tak skonstruowana by zminimalizować szum przepływającego przez nią powietrza. Istotnie, w trakcie odkurzania, gdy ssawka przylega do sprzątanego podłoża szum przepływającego powietrza jest zauważalnie cichszy.

electrolux01

Ssawka AeroPro 3 w 1 pomoże w odkurzaniu np. regałów z książkami, zasłon, mebli tapicerowanych i wszelkich zakamarków. To akcesorium można przymocować do rury odkurzacza z obu stron, Z jednej strony mamy okrągłą szczotkę z długim włosiem, z drugiej wąską ssawkę np. do zagłębień w sofach i kanapach, którą dodatkowo można rozłożyć zyskując szczotkę do np. zasłon. Na zdjęciu na ssawkę zamocowany jest dodatkowo zacisk do akcesoriów pozwalający przymocować je do rury teleskopowej, co ułatwia przechowywanie odkurzacza wraz z dodatkami.

electrolux02

Kolejny element zestawu to tzw. turboszczotka AeroPro Mini przeznaczona np. do odkurzania mocno zabrudzonych wykładzin czy zasłon, można ją także wykorzystać do sprzątania zabrudzonych mebli czy tapicerki samochodowej. Czemu turboszczotka? Otóż wewnątrz tego elementu znajduje się obrotowy wałek ze sztywnym nylonowym włosiem, co ma ułatwić uporanie się z trudno usuwalnymi zanieczyszczeniami, np. sierścią zwierząt domowych na wykładzinie.

electrolux03

W testowanym modelu USALLER58 jeszcze jednym dodatkiem była ssawka AeroPro Parketto. Jak nazwa sugeruje jest to akcesorium zalecane do sprzątania parkietów (ale raczej ze szczelinami, w przypadku podłóg bezszczelinowych lepiej zastosować uniwersalną ssawkę AeroPro Silent) czy kafelków. 

electrolux07

Tak prezentuje się zmontowany i gotowy do pracy odkurzacz Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 z zamocowaną uniwersalną ssawką AeroPro Silent. Warto podkreślić łatwość montażu i demontażu poszczególnych akcesoriów. Złącza elementów zestawu są tak wyprofilowane, że nie sposób ich założyć w sposób nieprawidłowy, na dodatek o właściwym zamocowaniu np. konkretnej ssawki czy zamocowaniu rączki do rury teleskopowej powiadamia nas charakterystyczne kliknięcie (widać to na naszym nagraniu wideo zamieszczonym na końcu artykułu). Cóż, skoro sprzęt zmontowany, to nie pozostało nam nic innego jak zabrać się za porządki. :)

Testy praktyczne, czyli sprzątamy. Po cichu.

Włączenie odkurzacza i... zaskoczenie. Co prawda spodziewaliśmy się, że urządzenie będzie ciche, zdając sobie jednocześnie sprawę, że nie ma możliwości, aby było całkowicie bezgłośne. Niemniej inżynierom Electrloluksa udała się nie lada sztuka. Konstrukcję odkurzacza opracowano w taki sposób by zminimalizować głośność silnika odkurzacza. Naszym zdaniem to zadanie udało się specjalistom szwedzkiej marki fenomenalnie. Po włączeniu urządzenia tak naprawdę nie słychać silnika urządzenia (tego charakterystycznego, jakże dobrze nam znanego wycia ;-) ), słychać jedynie szum przepływającego przez urządzenie powietrza: zasysanego od strony ssawki, a następnie wydmuchiwanego po wielokrotnym przefiltrowaniu wewnątrz urządzenia. Jego głośność zależy od ustawionego trybu pracy - odkurzacz Elektroluksa oferuje pięć trybów mocy. W zasadzie sprzęt ten pracuje z głośnością porównywalną np. do wentylatorów, oczyszczaczy powietrza czy biurowej klimatyzacji. Żeby nie pozostać gołosłownym dokonaliśmy kilku pomiarów ciśnienia akustycznego, zanim jednak do nich przejdziemy jeszcze kilka słów o praktycznych walorach testowanego sprzętu, czyli co zaobserwowaliśmy podczas odkurzania.

electrolux10

O bardzo długim kablu (promień działania 12 metrów) już wspominaliśmy, zaletą są również kółka - są na tyle duże, że bez problemu pokonują typowe dla mieszkań przeszkody, progi drzwi itp.

electrolux09

Również przenoszenie odkurzacza jest bardzo łatwe. Pozornie na obudowie nie widać rączki, ale jest ona sprytnie ukryta - uchwyt znajduje się bezpośrednio nad blokiem filtra Allergy Plus w tylnej części urządzenia. Przeciwalergiczny filtr Allegry Plus charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem skuteczności. Zatrzymuje on aż 99,95% zanieczyszczeń w przepływającym przez urządzenie powietrzu. Drobne pyłki, odchody roztoczy, zarodniki pleśni i inne silne alergeny są przez niego skutecznie zatrzymywane.

electrolux08

Kształt wylotu powietrza nie jest przypadkowy, większy obszar dla wydmuchiwanego powietrza oznacza cichsze wydmuchiwanie, ponadto dokładniejszą filtrację.

electrolux04

Gdy zechcemy sobie zrobić przerwę w sprzątaniu możemy łatwo zaczepić teleskop o wyprofilowany uchwyt z boku obudowy odkurzacza.

electrolux05

Na pochwałę zasługuje rączka testowanego modelu. Łatwość montażu i łączenia poszczególnych elementów już zachwalaliśmy, tutaj chcemy dodać jeszcze wygodne operowanie odkurzaczem podczas pracy, w czym pomaga wyprofilowanie wylotu węża z rączki - jest on umieszczony w lekko ruchomej koncówce zamocowanej w rączce, dzięki czemu nawet w przypadku intensywnego manewrowania szansa, że wąż się złamie, ukręci czy w inny sposób uszkodzi jest naszym zdaniem praktycznie żadna.

electrolux11

Na spodniej stronie odkurzacza widoczna jest tabliczka znamionowa, obrotowe kółko ułatwiające manewrowanie urządzeniem oraz jeszcze jeden uchwyt na akcesoria, co ułatwia przechowyanie sprzętu gdy nie odkurzamy.

Idealne sprzątanie? Nie do końca - nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie mogli się do niczego przyczepić, zacznijmy jednak od zalet. Przede wszystkim pochwalić należy dużą moc ssania testowanego odkurzacza. W żadnym razie nie należy sugerować się mocą pobieraną z sieci energetycznej - pomiary w dalszej części. W każdym razie mamy tu do czynienia z jednym z bardziej energooszczędnych odkurzaczy dostępnych na rynku.

Wciąż wiele osób wiąże siłę odkurzacza z mocą pobieraną z gniazdka. To błąd, o skuteczności sprzątania za pomocą odkurzacza decyduje strumień zasysanego powietrza (czyli wspomniana moc ssania), a nie moc wbudowanego w sprzęt silnika. Z kolei o tym na ile efektywny będzie strumień zasysanego powietrza decyduje tor jego przepływu wewnątrz urządzenia. Musimy przyznać, że w przypadku tego urządzenia nikt nie powinien mieć zastrzeżeń, że odkurzacz "słabo ciągnie".

Przy maksymalnej mocy (5 poziom) ssawka AeroPro Silent potrawi tak mocno przywrzeć do podłoża, że odkurzanie staje się wręcz męczące (dlatego m.in. producent w instrukcji zaleca stosowanie mniejszych mocy, różnych stopni w zależności od rodzaju sprzątanej powierzchni). Z drugiej jednak strony niektórzy z naszych testerów (zmuszaliśmy do sprzątania jak najwięcej osób w redakcjach naszych serwisów technologicznych chcąc zebrać odpowiednią ilość opinii, cóż, nie będziemy lubiani. Trudno ;-) ) narzekali, że odkurzacz np. na wykładzinie ciężko chodzi, tzn. nie tyle odkurzacz, co ssawka wymaga znacznej siły by przesunąć ją po wykładzinie (najpowszechniej występujący typ powierzchni w naszej redakcji). Nie zmienia to jednak faktu, że odkurzacz na wszelkiego typu powierzchniach radzi sobie bardzo dobrze, o ile tylko zastosujemy odpowiedni rodzaj akcesoriów.

Są pomiary, są wyniki

Jak pamiętamy, testowany model reklamowany jest jako odkurzacz, który podczas pracy generuje hałas nie większy niż 58 dB. Zweryfikowaliśmy tę informację dokonując pomiarów za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50.  Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza w najsłabszym, pierwszym trybie spowodowało wzrost mierzonej wartości do zaledwie 50,1 dB. Tak, odkurzacz już działał, a w pomieszczeniu mieliśmy dźwięk, który w żadnym razie nie był hałasem, raczej szumem nakładającym się na szum pracującej klimatyzacji. Gdy wkręciliśmy sprzęt na maksymalne obroty (piąty "bieg"), miernik Sonopan SON-50 pokazał wartość 59,9 dB - głośniejszej pracy z odkurzacza Electroluxa nie dało się wyciskać.

Ale zaraz, uważni Czytelnicy z pewnością dostrzegą, że niemal 60 dB to jednak nie 58 dB deklarowane przez producenta. Od razu wyjaśniamy - nie oznacza to że wartość podawana przez producenta jest fałszywa. Wręcz zakładamy, że te informacje są jak najbardziej rzetelne. Należy pamiętać, że pomiary testowe wykonywane przez producentów odkurzaczy są wykonywane w ściśle ustalonych warunkach testowych zgodnych z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji UE nr 665/2013. My nie mogliśmy odtworzyć identycznych warunków testowych - pomiar dokonywany był w warunkach praktycznych przy działaniu również innych urządzeń (choćby klimatyzacji), stąd też pewne różnice w uzyskanych rezultatach - nie fałszują one jednak ogólnego obrazu sytuacji. Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 jest - jak na odkurzacz - naprawdę wyjątkowo cichym urządzeniem. W trakcie sprzątania bez przeszkód można prowadzić normalną rozmowę bez podnoszenia głosu, a łagodny szum powietrza emitowany przez urządzenie nie powinien przeszkodzić pozostałym domownikom i dzieciom np. w popołudniowej drzemce. 

A jak wygląda kwestia zużycia energii? Tutaj również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy w każdym z pięciu "biegów" testowanego odkurzacza za pomocą miernika Voltcraft Energy Logger 4000. Oto wyniki:

 • bieg "0" (odkurzacz podłączony do zasilania, ale nie uruchomiony) - 0,4 W
 • bieg "1" - 219 W
 • bieg "2" - 367 W
 • bieg "3" - 474 W
 • bieg "4" - 560 W
 • bieg "5" - 650 W

Maksymalna pobierana moc rzędu 650 W to dowód, że naprawdę nie trzeba używać energożernego potwora o mocy >2000 W (zresztą takich już w Polsce i w UE nie kupimy), by móc skutecznie posprzątać. Skutecznie. I cicho.

Dane techniczne

 • typ: tradycyjny odkurzacz uniwersalny 
 • wymiary: 40,2 cm x 30,8 cm x 26,6 cm
 • waga: 8,64 kg
 • moc wejściowa: 650 W
 • poziom hałasu: 58 dB
 • typ filtra: filtr silnika, zmywalny filtr Allergy Plus
 • rodzaj worka: antyalergiczny s-bag
 • regulacja mocy ssania: tak (panel z przyciskami)
 • zasięg pracy: 12 m
 • klasa energetyczna: A
 • szacowane roczne zużycie energii: 25,5 kWh
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: C
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A
 • klasa reemisji kurzu: A

Podsumowanie

Podsumowując Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 to odkurzacz zdecydowanie godny polecenia. Zauważalnie cichszy od innych modeli tego typu dostępnych na rynku, wyposażony w szereg udogodnień i rozwiązań skutecznie pomagających w neutralizacji alergenów w naszych mieszkaniach i domach takich jak specjalne, antyalergiczne worki s-bag czy zmywalny filtr przeciwalergiczny Allergy Plus o dużej powierzchni filtrującej. Sugerowana cena producenta za model USALLER58 to 999 zł. Na pewno nie jest to najtańszy odkurzacz, ale gdy weźmiemy pod uwagę możliwości sprzętu i zalety, możemy tylko powiedzieć: warto. Na koniec zapraszamy do krótkiego materiału wideo, na którym prezentujemy testowany model - nie wszystko da się pokazać na zdjęciach :) 

 

0
1
 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.