Epson EH-TW9100 – test projektora do kina domowego

Marzenie kinomaniaka

Paweł Pilarczyk
Epson EH-TW9100 – test projektora do kina domowego

Gdyby zapytać przypadkowo złapaną osobę na ulicy, z jakimi produktami kojarzy jej się firma Epson, pewnie odparłby bez namysłu: „Drukarki”. Faktycznie, to jeden z popularniejszych producentów sprzętu tego typu, zwłaszcza w kategorii konsumenckiej. Jednak Epson jest też wielkim orędownikiem projektorów multimedialnych i jednocześnie twórcą standardu 3LCD. Firma ma w swej ofercie dziesiątki modeli projektorów, od prostych i niedrogich konstrukcji do domu, po profesjonalne maszyny instalacyjne do dużych sal konferencyjnych. Przetestowaliśmy konsumencki projektor Epson EH-TW9100 stworzony z myślą o kinie domowym. To sprzęt nie byle jaki, na co wskazuje choćby jego cena - blisko 12 tysięcy złotych.

1

Wstęp

Epson EH-TW9100 nie jest najnowszym modelem w ofercie tego producenta. Projektor został po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów IFA w Berlinie we wrześniu 2012 roku. Do sprzedaży trafił na początku 2013 roku. I chociaż w tym roku Epson zdążył już wprowadzić jego następcę (model EH-TW9200), to 9100 wciąż jest jednym z flagowych modeli w ofercie tego producenta. Urządzenia różnią się od siebie tylko kontrastem (340.000:1 w modelu 9100 i 600.000:1 w modelu 9200). Co ciekawe, w sklepach model 9200 kupić można o kilkaset złotych taniej (11.476 kontra 11.900 złotych, patrząc na Ceneo).

Projektory Epsona z serii 9000 to najwyższa półka, jeśli chodzi o parametry czy jakość wyświetlanego obrazu, w kategorii projektorów domowych. Dorównują one projektorom dwu- czy trzykrotnie droższym od takich producentów, jak Sony czy JVC.

„Zaraz, zaraz, ale skąd biorą się tak wysokie ceny tych projektorów, skoro w Media-Markt czy nawet w supermarketach typu Auchan czy Real kupić można projektory do kina domowego za 2 tysiące?” – zapyta pewnie część z Was. No właśnie. Wiele parametrów testowanego Epsona i projektorów 5 czy 6-krotnie tańszych może się wydawać podobna, jak choćby podawana przez producentów jasność w lumenach ANSI. Nie wchodząc jednak na razie w szczegóły techniczne, wystarczy jednak porównać obraz, jaki uzyskujemy z projektora za 2 tysiące i ten, który generuje EH-TW9100. Niebo a ziemia. Ale po kolei.

Pierwszy kontakt

EH-TW9100 pakowany jest w mało reprezentatywny karton w „kartonowym” kolorze. Żadnych kolorowych nadruków, krzykliwych haseł reklamowych. Tylko czarne zdjęcie projektora i model. Ale po samych gabarytach kartonu można się spodziewać sprzętu nieprzeciętnego. Pudło pomieściłoby ze cztery tanie projektory.

Wyciągamy sprzęt ze środka. I faktycznie, EH-TW9100 jest wielki. Ma aż 46,6 cm szerokości, 39,5 cm głębokości, 14 cm wysokości i waży 8,4 kg. Obła, czarna obudowa w kolorze fortepianowej czerni, przypomina swoim kształtem gigantyczną mydelniczkę. Na przedniej ściance centralnie umieszczono wielką soczewkę, schowaną za automatycznie zasuwaną klapką (na silniczek). Po obu bokach soczewki żeberka wentylacji.

IMG_5231b

Tylna ścianka to zestaw złącz, schowany za plastikową klapką (zakłada się ją tylko na czas transportu). Złącz jest dużo, zajmują całą szerokość tylnej ścianki. Mamy dwa wejścia HDMI, wejście D-Sub, złącza component (Y/Pb/Pr), wejście composite (cinch), złącze serwisowe RS-232C oraz złącze "Trigger out", z którego poziomu możemy sterować np. windą (wysuwaną z sufitu "tacką", na której stawia się projektor) czy ekranem.

IMG_5224b

Z wierzchu kilka pokręteł. Jednym ustawia się ostrość (focus), drugim rozmiar wyświetlanego obrazu (zoom), pozostałymi dwoma przesuwa się soczewkę w pionie oraz poziomie (lens shift).

IMG_5211b

Na lewej krawędzi (patrząc na projektor z góry) kilka przycisków: włącznik zasilania i zestaw przycisków, którym obsługujemy menu ekranowe – chociaż zdecydowanie łatwiej użyć w tym celu pilota.

IMG_5240b

Pilot też jest oczywiście w zestawie. 

IMG_5275b

Ponieważ Epson EH-TW9100 to nowoczesny projektor do kina domowego, nie zapomniano o możliwości wyświetlania filmów 3D. W zestawie znalazły się dwie pary okularów. To okulary aktywne (migawkowe), zasilane z wbudowanego akumulatorka. Z projektorem łączą się bezprzewodowo (radiowo).

IMG_5267b

Waszym zdaniem

szulat00

Nie ma czegoś takiego jak "lumeny ANSI". Lumeny to jednostka fizyczna a norma ANSI określa sposób testowania jasności projektora.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.