Epson EH-TW9100 – test projektora do kina domowego

Marzenie kinomaniaka

Paweł Pilarczyk
Epson EH-TW9100 – test projektora do kina domowego

Gdyby zapytać przypadkowo złapaną osobę na ulicy, z jakimi produktami kojarzy jej się firma Epson, pewnie odparłby bez namysłu: „Drukarki”. Faktycznie, to jeden z popularniejszych producentów sprzętu tego typu, zwłaszcza w kategorii konsumenckiej. Jednak Epson jest też wielkim orędownikiem projektorów multimedialnych i jednocześnie twórcą standardu 3LCD. Firma ma w swej ofercie dziesiątki modeli projektorów, od prostych i niedrogich konstrukcji do domu, po profesjonalne maszyny instalacyjne do dużych sal konferencyjnych. Przetestowaliśmy konsumencki projektor Epson EH-TW9100 stworzony z myślą o kinie domowym. To sprzęt nie byle jaki, na co wskazuje choćby jego cena - blisko 12 tysięcy złotych.

1

Pobór mocy i hałas

Epson EH-TW9100 pożera całkiem sporo prądu. Zmierzony przez nas pobór wynosił 240 watów w trybach Kino i Naturalnym oraz aż 300 watów w trybach Dziennym i Dynamicznym. To tyle, ile konsumują stare telewizory plazmowe. Nowoczesne telewizory LCD zadowalają się poborem na poziomie kilkudziesięciu watów. Ale czy 300 watów to dużo w przypadku projektora? Patrząc tak zupełnie obiektywnie, nie. Projektor z założenia pracować będzie tylko przez jakieś dwie godziny, zapewne raz na kilka dni (no chyba że ktoś ma na tyle dużo czasu, by oglądać nowy film co wieczór). Zakładając, że pracować będzie w trybie Kino (czyli pobór mocy na poziomie 240 watów), godzina jego pracy kosztować będzie kilkanaście groszy. Czyli jeden seans filmowy to - zaokrąglając - pół złotego. Nawet jeśli właściciel projektora się uprze i będzie nowy film każdego dnia, powiększy rachunek za prąd najwyżej o kilkanaście złotych w skali miesiąca. 

Więcej za prąd zapłacą pewnie gracze, bo im na ogół dwugodzinny seans nie wystarczy. Zwłaszcza jak uruchomią swoją ulubioną grę na ogromnym ekranie. Można się wciągnąć i zapomnieć na ładnych kilka godzin :-)

xbox

gra2

gra1

Jeszcze pozostaje kwestia hałasu. W trybie Kino czy Naturalnym projektor jest relatywnie cichy, chociaż oczywiście wyraźnie słychać wentylator chłodzący lampę. O ile nie wsłuchujemy się "celowo" w szum wentylatora, nie będzie przeszkadzał w projekcjach filmowych. Gorzej jest za to w trybie Dynamicznym i Dziennym. W tych trybach wentylator wchodzi na wysokie obroty i EH-TW9100 zaczyna wówczas już dość wyraźnie dawać o sobie znać. Szum może być wówczas nawet dla niektórych dokuczliwy.

Waszym zdaniem

szulat00

Nie ma czegoś takiego jak "lumeny ANSI". Lumeny to jednostka fizyczna a norma ANSI określa sposób testowania jasności projektora.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.