GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka

Atak grającej świnki

Dawid Grzyb
GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka

Gry Angry Birds chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta z początku niezależna produkcja szybko rozrosła się do rozmiarów – nie bójmy się użyć tego określenia – kultu. Wyjątkowo zabawne ptaszyska, wystrzeliwane z procy w kierunku ich odwiecznych wrogów – świń, zapewniają uciechę każdemu, niezależnie od wieku. Wiele firm zdaje sobie sprawę ze skali zjawiska Angry Birds i dostarcza miłośnikom gry związane z nią gadżety. Postanowiliśmy rzucić okiem na jeden z nich: połączenie stacji dokującej i głośnika w kształcie... świni.

1

Testowane produkty:

Spis treści
 1. Atak grającej świni

Atak grającej świni

Gry Angry Birds chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta z początku niezależna produkcja szybko rozrosła się do rozmiarów – nie bójmy się użyć tego określenia – kultu. Wyjątkowo zabawne ptaszyska, wystrzeliwane z procy w kierunku ich odwiecznych wrogów – świń, zapewniają uciechę każdemu, niezależnie od wieku. Wiele firm zdaje sobie sprawę ze skali zjawiska Angry Birds i dostarcza miłośnikom gry związane z nią gadżety. Postanowiliśmy rzucić okiem na jeden z nich: połączenie stacji dokującej i głośnika w kształcie... świni.

Produkt został zapakowany w kartonowe pudełko, w istocie całkiem nieźle imitujące niewielką drewnianą skrzynkę. Jest przyozdobione zabawnymi hasłami reklamowymi: „Little pig, big sound”, „Do not feed”, „Warning, open with caution – extreme enjoyment inside” i tak dalej, i tak dalej... Nie zabrakło też informacji o tym, do których urządzeń firmy Apple sprzęt pasuje. Na długiej liście nie znaleźliśmy tylko iPada. Po opakowaniu widać, że sprzęt jest kierowany do najmłodszych; mimo to nie było w naszej redakcji nikogo, kto nie zaśmiałby się na widok grającej głowy zielonego wieprza.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (1)

Wśród dodatków znalazł się nieduży, ale poręczny pilot zdalnego sterowania. Oprócz tych najpotrzebniejszych funkcji, takich jak przewijanie utworów, przeskakiwanie do następnego katalogu i zatrzymanie odtwarzania, nie zabrakło przycisków udostępniających gładkie przejścia pomiędzy utworami oraz zapętlenie wybranego fragmentu. Nie zapomniano też o regulacji głośności oraz całkowitym wyciszeniu.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (3)

Firma, która stoi za modelem Angry Birds Speaker, GEAR4, wyspecjalizowała się w produkcji stacji dokujących do urządzeń Apple'a, chociaż ma w ofercie także np. słuchawki nauszne. Pomysł jest niezły, bo iPody to dobre, uniwersalne źródła, którym udaje się skusić wiele osób. Aby trafić bez przeszkód do jak największej liczby odbiorców, wśród dodatków umieszczono ładowarkę z kilkoma różnymi końcówkami, tak aby nie trzeba było osobno kupować pasującej. Nie zabrakło też krótkiej ulotki informacyjnej z danymi produktu. Jest jeden element, który się nam nie spodobał: przewód zasilacza jest wyjątkowo krótki, co dla niektórych może być problemem.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (2)

A czym w istocie jest ta osobliwa grająca świnka? To nic innego jak zestaw głośnikowy 2.1 (dwa średnio-wysoko-tonowe przetworniki plus subwoofer) o mocy 30 watów, połączony ze stacją dokującą, o końcówce typowej dla produktów oznaczonych logo nadgryzionego jabłka. Obudowę wykonano praktycznie w całości z plastiku, ale jest on odpowiednio solidny, chociaż nie sprawdziliśmy, jak reaguje na kontakt z podłożem, bo nie tolerujemy przemocy wobec zwierząt, nawet tych zaopatrzonych w ciężkie hełmy.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (4)

Konstrukcja produktu, jaka jest, każdy widzi: przezabawna. Głowa grającej wieprzowinki została na stałe przyozdobiona szarym hełmem à la II wojna światowa, dokładnie tak jak w grze. Na jego froncie umieszczono dwa głośniki, co sprawia, że sprzęt gra dość kierunkowo. Z drugiej strony kto by chciał odwracać coś tak zabawnego?

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (5)

Ciekawie rozwiązano kwestię równowagi odrobinę niesymetrycznej kolumny. Plastikowe elementy, imitujące paski od hełmu, zostały tak wyprofilowane, aby tworzyły „nóżki”, jednocześnie pełniąc funkcję ozdobną. Ostateczny efekt jest bardziej niż zadowalający, a my gratulujemy pomysłowości projektantom zestawu, który jest funkcjonalny i nie traci komiksowego charakteru.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (6)

Dwa średnio-wysoko-tonowe głośniki umieszczono za plastikowymi perforacjami, przymocowanymi do hełmu na stałe.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (7)

W nosie świnki umieszczono odbiornik, który umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą pilota. Oczywiście, dziurki nie mogą być zasłonięte. Tutaj nie spodobało nam się jedno: lewa dioda nieustannie świeci, co bardzo widać. Wolelibyśmy coś bardziej dyskretnego.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (8)

Na tyle plastikowego hełmu umieszczono wyjątkowo krótki (mniej więcej 4-centymetrowy) otwór bas-refleksu. Spodziewaliśmy się, że głośnik niskotonowy będzie przystosowany do pracy w obudowie zamkniętej, jednak musi być wentylowany. Otwór ten nie jest atrapą i faktycznie podczas odtwarzania muzyki dmucha zeń powietrze.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (9)

Przetwornik niskotonowy umieszczono na dole obudowy i skierowano go membraną w stronę podłogi. To tzw. konstrukcja down-firing, która w przypadku modelu Angry Birds Speaker jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Głośnik basowy również ukryto za perforowanym, plastikowym elementem.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (10)

Na górze hełmu znalazło się wgłębienie z gniazdem wyjścia liniowego, które umożliwia podłączenie niemal każdego urządzenia ze stajni Apple'a. Wyjątkiem jest iPad – dla niego producent przewidział inne stacje dokujące. Obsługa Angry Birds Speakera jest dziecinnie prosta: należy wybrać na przenośnym odtwarzaczu utwór, „zadokować” go w plastikowej formie, tak aby oparł się tyłem o gumową podkładkę, i już po chwili zielony zestaw zaczyna grać.

GEAR4 Angry Birds Speaker - rzut oka (11)

Z tyłu umieszczono dwa pokrętła: do regulacji głośności oraz basu, wyłącznik, gniazdo zasilania oraz wejście pomocnicze (AUX), które umożliwia podłączenie dowolnego innego źródła, niekoniecznie firmy Apple.

Nie mamy szczególnych zastrzeżeń co do jakości brzmienia. Od takich produktów wymaga się przede wszystkim tego, aby były „fajne”, nie zaś nie wiadomo jak dobrego dźwięku. Ale spora liczba urządzeń Apple'a to dobre źródła, o ile podłączy się je przez wyjście liniowe, na czym korzysta sprzęt, który komunikuje się z nimi w ten sposób. Zestaw 2.1 firmy GEAR4 brzmi nieźle: niskie rejestry są dobrze słyszalne, niespecjalnie dudnią i przyzwoicie wypełniają małe pomieszczenie. Średnie i wysokie tony są dość czyste i nie odstają jakością od basu. I to jest jedna z największych zalet urządzenia: równe odtwarzanie całego pasma (ilość basu można korygować pokrętłem). Owszem, przydałaby się lepsza separacja dźwięku, większa dynamika i moc. Mimo wszystko uważamy, że jak na sprzęt do dziecięcego pokoju, Angry Birds Speaker gra całkiem nieźle, a i dorosłych uszu nie pokaleczy.

Biorąc pod uwagę całokształt, grająca świnka firmy GEAR4 to świnka z klasą. Kosztuje 70 funtów, czyli po dodaniu marży dystrybutora wychodzi 280–290 zł. To niezbyt wygórowana cena, a prezent pod choinkę – jak znalazł.

GEAR4 Angry Birds
Cena: -- zł
Spis treści
 1. Atak grającej świni

Waszym zdaniem

Bobby_00700

gadżet fajny:)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.