Haus & Luft HL-OP-20 - test oczyszczacza powietrza

Marek Kowalski
Haus & Luft HL-OP-20 - test oczyszczacza powietrza

Świadomość zanieczyszczenia powietrza w Polsce wśród konsumentów rośnie. I to jest dobra wiadomość. Dobrą jest też to, że sezon grzewczy, najbardziej obciążający nasze płuca, jest już za nami. Ale - jak to sezon - przyjdzie następny i raczej nie ma co liczyć na gwałtowne polepszenie jakości powietrza. Można się jednak do tego przygotować we własnym zakresie zakupując domowy oczyszczacz powietrza. Mieliśmy okazję przyjrzeć się urządzeniu o nazwie Haus & Luft HL-OP-20. To nowa marka sprzętu wprowadzona na polski rynek przez firmę MPM agd S.A. z podwarszawskiego Milanówka. 

0
 • Oczyszczacz Haus & Luft HL-OP-20 - pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości i funkcje oczyszczacza
 • Sprawdzamy w jaki sposób konserwować urządzenie i jakie są koszty eksploatacji
 • W trakcie korzystania z urządzenia przeprowadzaliśmy pomiary głośności pracy.
 • Podsumowanie - sprzęt estetyczny, przyzwoicie wykonany i funkcjonalny.

Sprawdź cenę MPM HL-OP-20 Haus & Luft to nowa marka sprzętu AGD dostępnego na polskim rynku. Za jej powstaniem stoi dobrze znana rodzimym konsumentom firma MPM agd S.A., która postanowiła wyodrębnić z pozostałych kategorii urządzeń oczyszczacze powietrza i oferować je właśnie pod nową marką Haus & Luft. Niemieckojęzyczna nazwa marki sugeruje zastosowanie podobnego zabiegu co w przypadku produktów znanych pod marką Kruger & Matz, które również są wymysłem polskiej firmy. Niezależnie od pomysłów stojących za nazewnictwem my skupiliśmy się na samym produkcie. Haus & Luft HL-OP-20 to jeden z dwóch aktualnie dostępnych w ofercie producenta modeli oczyszczaczy powietrza. Aktualnie jest to też najlepiej wyposażony sprzęt tej klasy w ofercie marki Haus & Luft. Producent chwali się pięciostopniowym systemem filtracji określanym jako "technologia OxyFrisch". Składa się na niego zestaw filtrów (HEPA13, węglowy, siatkowy), lampa UV oraz jonizator. Zacznijmy tradycyjnie, od zestawu sprzedażowego.

Haus & Luft HL-OP-20 - pierwsze wrażenie, opakowanie i zawartość zestawu.

 HL-OP-20-01

Urządzenie dotarło do nas w estetycznym opakowaniu. Zdjęcie produktu, a także opis przygotowany przez producenta nie pozostawiają wątpliwości z jakim urządzeniem mamy do czynienia.  

HL-OP-20-02

Wewnątrz opakowania głównym elementem zestawu jest oczywiście sam oczyszczacz. Urządzenie jest ładnie wykonane, z dobrej jakości tworzyw sztucznych, jest też dobrze zabezpieczone na czas transportu. Przed pierwszym użyciem należy pozrywać taśmy przytrzymujące frontową część obudowy, pod którą producent umieścił zapakowany zestaw filtrów. 

HL-OP-20-03

Oprócz samego urządzenia wraz z umieszczonym w nim, fabrycznie zapakowanym zestawem filtrów, w pudełku znaleźliśmy jeszcze niewielką instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną oraz pilota zdalnego sterowania. 

HL-OP-20-04

Pilot zdalnego sterowania to najsłabiej wykonany element zestawu. Razi to szczególnie w porównaniu z wykonaniem samego oczyszczacza. W którym zarówno użyte materiały obudowy, jak i wygląd panelu kontrolnego jest znacznie lepszy, niż projekt pilota. Oczywiście nie musimy wcale korzystać z pilota, by sterować urządzeniem. Wszystkie funkcje są dostępne z poziomu panelu kontrolnego właściwego urządzenia.

HL-OP-20-05

W pudełku nie znaleźliśmy potrzebnych do niego baterii (tzw. "małe paluszki" typ AAA), zatem chcąc używać oczyszczacza Haus & Luft z wykorzystaniem rzeczonego pilota należy baterie kupić oddzielnie. 

HL-OP-20-13

Właściwy panel kontrolny urżądzenia jest dość czytelny, choć - niestety - przyciski nie są opisane w naszym języku. Producent zapewne zamierza dystrybuować swój sprzęt również poza granicami Polski. Nie zmienia to faktu, że zamiast słów "Sleep" czy "Speed" można było użyć polskich odpowiedników. Przyciski użyte w panelu są quasi-dotykowe. To znaczy nie wystają one w żadnym razie poza obrys obudowy, ale aby dana funkcja zadziałała, trzeba konkretny przycisk wyraźnie nacisnąć, a nie tylko dotknąć, jak np. ikonki na ekranie smartfonu.

Haus & Luft HL-OP-20 - testy praktyczne, czyli oczyszczamy powietrze

Przygotowanie urządzenia do pracy wymaga zdjęcia przedniej pokrywy obudowy, a następnie wyjęcia zestawu filtrów z fabrycznego opakowania. Potem należy te filtry umieścić w urządzeniu w odpowiedniej kolejności. Czynność ta jest opisana w instrukcji, więc nikt nie powinien mieć problemu z jej wykonaniem. Ponadto wiedząc już jak i gdzie umieszcza się filtry nie powinniśmy mieć problemu z ich późniejszą wymianą, choć jeden szczegół może w tym przeszkodzić, ale o tym za chwilę.

HL-OP-20-06

Zestaw filtrów w opakowaniach fabrycznych umieszczony był w kolejności pokazanej na zdjęciu. Najpierw (najbliżej wewnętrznego wentylatora w obudowie urządzenia) instalujemy filtr węglowy, następnie filtr HEPA13, a na samym wierzchu, filtr siatkowy, który przysłaniamy zdjętą wcześniej pokrywą obudowy urządzenia. Taka kolejność może budzić wątpliwości, gdyż filtr HEPA13, jako ten najbardziej szczelny powinien znajdować się najbliżej wnętrza urządzenia, ale widać producent uznał, że lepiej będzie umieścić tam filtr węglowy odpowiedzialny za neutralizację zapachów (substancji chemicznych w powietrzu). 

HL-OP-20-12
Powietrze zasysane jest w przedniej części urządzenia, tam gdzie instalowaliśmy filtry, następnie po odfiltrowaniu (i ewentualnej jonizacji oraz naświetleniu za pomocą wbudowanej w urządzenie lampy UV) jest ono wypompowywane w górnej części urządzenia. 

HL-OP-20-11

Niewielką, ale jednak, wadą testowanego urządzenia jest integracja przewodu zasilającego z obudową urządzenia. Kabel ten o długości 1,85 metra nie jest odłączalny. Istnieje zatem ryzyko, że jeżeli ktoś z domowników się o niego potknie, może go wyrwać z urządzenia, co będzie wymagało interwencji serwisu. Odłączalny przewód zasilający byłby naszym zdaniem bezpieczniejszy, ale - jak napisaliśmy - nie jest to jakaś dyskwalifikująca urządzenie wada.

HL-OP-20-17

Po podłączeniu urządzenia, oczyszczacz standardowo powinien działać w trybie automatycznym. Sprzęt analizuje w trakcie pracy skład powietrza i jego jakość sygnalizuje odpowiednim kolorem. Widoczna na powyższym zdjęciu niebieska poświata oznacza, że w pomieszczeniu, w którym urządzenie się znajduje, powietrze jest oczyszczone. Zestaw podświetlanych słupków symbolizuje aktualny tryb pracy (w trybie Auto jest on zmienny, w zależności od warunków otoczenia), od najcichszego oznaczonego napisem "LOW" po najgłośniejszy ale i najbardziej wydajny tryb. Najwygodniej jest zostawić urządzenie w trybie Auto, ale można również ręcznie regulować prędkość przyciskiem "Speed", bądź też uaktywnić najcichszy tryb pracy przyciskiem "Sleep". Urządzenie jest wyposażone w funkcję jonizacji i lampę UV, na szczęście ich włączenie nie powoduje, że nasz pokój "zaleje" gryzący zapach ozonu (mieliśmy w naszych testach oczyszczacz, który niemal truł ozonem), tak naprawdę ozonu nie czuć wcale, choć z jonizacji warto korzystać z umiarem, bo nadmiar jonów ujemnych - a takie są generowane przez sprzęt - również nie jest wskazany.

HL-OP-20-16

W razie wykrycia dużego zanieczyszczenia urządzenie natychmiast to sygnalizuje zarówno podświetleniem obszaru panelu zatytułowanego "Clean" jak i odpowiednim kolorem podświetlenia urządzenia. Barwa czerwona oznacza bardzo złą jakość powietrza. W trybie auto (zalecanym) urządzenie w takim przypadku rozpędza się do maksymalnych obrotów by jak najszybciej usunąć zanieczyszczenie. Panel wyposażony jest również w przycisk blokady ustawień, dzięki czemu np. dzieci nie zmienią przypadkowo konfiguracji urządzenia.

Haus & Luft HL-OP-20 - konserwacja urządzenia i koszty eksploatacji

Każdy oczyszczacz powietrza wymaga okresowej konserwacji, która najczęściej sprowadza się do wymiany filtrów. Nie inaczej jest w przypadku testowanego urządzenia. Producent zaleca wymianę filtrów nie dłużej niż co 9 miesięcy. I to nawet w sytuacji, gdy stosowna lampka kontrolna umieszczona na obudowie (na panelu kontrolnym) informująca o konieczności wymiany filtrów się nie zaświeci. My dysponowaliśmy urządzeniem zbyt krótko, by sprzęt poinformował nas, że konieczna jest wymiana filtrów. Warto wiedzieć, że producent zaleca czyszczenie filtrów (na sucho, np. odkurzaczem) nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

HL-OP-20-14
Oprócz tego, w bocznej części obudowy znaleźliśmy plastikową klapkę skrywającą wbudowany w urządzenie czujnik analizujący czystość powietrza. Ten element również należy co jakiś czas oczyścić i można to zrobić zwykłym pędzelkiem, a także higienicznymi wacikami na patyczkach. Absolutnie nie można ani filtrów, ani czujnika myć na mokro.

HL-OP-20-15

Okresowe czyszczenie czujnika powietrza jest o tyle istotne, że jego pomiary determinują tryb pracy urządzenia, szczególnie w najwygodniejszym trybie automatycznym.

HL-OP-20-07

Natomiast sama wymiana filtrów jest o tyle łatwa, że demontaż ścianki przedniej oraz montaż filtrów i tak musi być wykonany przed pierwszym uruchomieniem urządzenia. Zestaw filtrów do testowanego modelu kosztuje ok. 230 zł. 

HL-OP-20-09

Pewnym mankamentem jest umocowanie pierwszego (po zdjęciu pokrywy obudowy) filtra siatkowego. Jest on wpasowywany w plastikowe wnęki z każdej strony komory filtrów. 

HL-OP-20-10

Problem polega na tym, że odpowiednie wpasowanie tego elementu we wspomniane wnęki w obudowie urządzenia wymaga odrobiny zręczności, a trzeba też uważać, bo filtr siatkowy jest dość delikatny, więc dobrze byłoby go nie połamać podczas wymiany.

Haus & Luft HL-OP-20 - pomiary testowe

Oczyszczacz powietrza Haus & Luft HL-OP-20 to urządzenie, które po oczyszczeniu powietrza przechodzi w tryb pracy cichej. Tryb ten można również wywołać ręcznie ustawiając go za pomocą przycisku na obudowie lub poprzez dedykowany przycisk na pilocie zdalnego sterowania. Pomiar głośności pracy tego urządzenia napotkał w naszym przypadku pewne kłopoty, otóż urządzenie pracowało w trybie automatycznym (po oczyszczeniu powietrza) i cichym/nocnym na tyle cicho, że poziom głośności akustycznego nie był wyższy niż szum tła. Oznacza to, że oczyszczacz w najcichszym trybie emituje dźwięk o głośności niższej niż 32 dB. To dobra wiadomość dla osób, które obawiają się czy będą w stanie spać przy uruchomionym oczyszczaczu. 

Urządzenie potrafi też pracować głośniej, w razie mocno zanieczyszczonego powietrza, kiedy sprzęt pracuje na najwyższych obrotach producent deklaruje głośność na poziomie 62 dB, co w zasadzie pokrywa się z naszymi pomiarami.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy oczyszczacza powietrza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Podczas pracy oczyszczacza uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 61,8 dB. W trybie nocnym lub automatycznym (po oczyszczeniu powietrza) sprzęt generuje dźwięk o głośności nie wybijającej się poza szum otoczenia (ok 32 dB w pomieszczeniu, w którym test przebiegał). 

Haus & Luft HL-OP-20 - specyfikacja techniczna

 • Typ: automatyczny oczyszczacz powietrza 
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Regulacja prędkości: tak, 4 poziomy regulacji + tryb automatyczny;
 • Powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie ma zapewnić skuteczną filtrację: do 50 m2;
 • Głośność pracy: maks. wg producenta: 62 dB (w trybie Turbo), zmierzona maks.: 61,8 dB;
 • Wydajność: 481 m3/h (nie mylić z współczynnikiem CADR, który nie jest podawany);
 • Jonizacja: tak (jony ujemne);
 • Zdalne sterowanie: tak, za pomocą dostarczanego pilota w zestawie;
 • Wbudowana lampa UV: tak
 • Filtry: HEPA13 (niezmywalny, wymienny), węglowy (wymienny), siatkowy;
 • Funkcja timera: tak, 2, 4, 8 godzin;

Haus & Luft HL-OP-20 - podsumowanie

Generalnie oczyszczacz Haus & Luft HL-OP-20 to sprzęt, który jest przyzwoicie wykonany, efektywny i dość prosty w obsłudze. Urządzenie jest jednak sporo droższe od innego, popularnego w naszym kraju oczyszczacza chińskiej marki Xiaomi (zapoznaj się z naszym wcześniejszym testem modelu właśnie tej chińskiej marki). Za sprzęt Haus & Luft HL-OP-20 trzeba zapłacić ok. 1500 zł (sprawdź aktualne oferty na to urządzenie). 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.