Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego

Norweskie wzmocnienie

Dawid Grzyb
Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego

Zdecydowana większość osób będzie zadowolona ze sprzętu zintegrowanego. Kilka elementów toru audio zamkniętych w jednej obudowie to coś, co warto rozważyć w razie braku gotówki lub miejsca na osobne urządzenia. Jednakże miłośnicy audio najcięższego kalibru nie traktują takich rozwiązań na równi z wieloczęściowymi, kosztownymi zestawami. W nasze ręce trafił wzmacniacz zintegrowany norweskiego Hegla, który możliwościami może zawstydzić niejeden zauważalnie droższy model.

1

Testowane produkty:

Budowa – wnętrze

Do środka modelu H70 wyjątkowo łatwo się dostać. Tak naprawdę wystarczy uporać się z czterema wkrętami, które przytrzymują górną obudowę na miejscu, i voilà! Wnętrze nie jest przesadnie rozbudowane. Uwagę przykuwa duża płytka drukowana, choć to w istocie dwie płytki: na większej zamontowano podzespoły sekcji wzmacniającej (przedwzmacniacz i końcówkę mocy), a na mniejszej – elementy DAC-a.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (15)

Sekcja zasilania składa się z czterech bipolarnych kondensatorów firmy NoVer, które pracują z napięciem 63 V i mają po 10 000 F, oraz toroidalnego transformatora (250 VA). Ma on trzy uzbrojenia wtórne: po jednym przypada na końcówki obydwu kanałów, trzecie zaś, wydzielone, jest przypisane do sekcji przedwzmacniającej. To właśnie transformator waży najwięcej.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (16)

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (17)

Duży radiator, do którego przykręcono tranzystory, jest umieszczony blisko przedniego panelu. Jego żebra mają różną grubość, co ma przeciwdziałać powstawaniu rezonansów. Do jednego z nich został przytwierdzony czujnik ciepła, który odcina zasilanie zestawu, gdy radiator za bardzo się nagrzeje.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (18)

Analogowy potencjometr to produkt firmy ALPS, który zamontowano na osobnym laminacie. Jest połączony z główną płytką drukowaną za pomocą długiej taśmy, zamontowanej tuż za wejściami RCA.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (19)

H70 pracuje w klasie AB, w trybie przeciwsobnym. Jego stopień wzmacniający został w całości oparty na tranzystorach, prądowy zaś składa się z dwóch par układów 2SC5200 oraz 2SA1943, po jednej na kanał. Hegel w swojej najtańszej „integrze” wykorzystał na wejściu sekcji wzmacniającej oparte na tranzystorach układy SE3909 (niebieskie, wielopinowe scalaki, zamontowane powyżej cewek na głównym laminacie). Mają one za zadanie zlikwidować przesłuchy pomiędzy kanałami w wyższych fragmentach pasma, na co uczulone jest ludzkie ucho.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (20)

Kondensatory, które udało się rozpoznać, to produkty Rubycona. Za czerwonymi prostopadłościanami stoi najprawdopodobniej WIMA.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (21)

Za konwersję sygnału z wejścia USB jest odpowiedzialny DAC Burr-Browna, model PCM2704 (obsługuje rozdzielczość do 16 bitów / 48 kHz, przy SNR większym od 98 dB). Odrobię enigmatycznie wygląda transmisja danych za pośrednictwem interfejsu USB. Według Benta Holtera, głównego konstruktora produktów Hegla, przesył asynchroniczny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast zmagać się z wysokim „jitterem”, w H70 zastosowano specjalny bufor, do którego są wczytywane dane. Dopiero potem, po uprzednim potraktowaniu ich precyzyjnym zegarem urządzenia, trafiają do DAC-a.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (22)

AKM AK4115VQ to odbiornik sygnału cyfrowego.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (23)

PCM1754 to kolejny DAC Burr-Browna, tym razem konwertujący sygnał, który zostaje wprowadzony do pozostałych dwóch wejść cyfrowych – współosiowego i optycznego. Jest zdolny obsłużyć sygnał o maksymalnej rozdzielczości 24 bitów / 192 kHz. Odstęp sygnału od szumu to powyżej 106 dB.

Hegel H70 – test nietypowego wzmacniacza stereofonicznego  (24)

Waszym zdaniem

scx450000

Podoba mi się ten stolik na zdjęciach - czy można gdzieś taki kupić?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.