Sterowanie smartfonem
Robot Honda Miimo HRM3000 został wyposażony w moduł Bluetooth, więc urządzeniem można sterować z poziomu smartfona. To także preferowana opcja programowania robota, bo z poziomu wbudowanego wyświetlacza programowanie nie jest jakoś super wygodne.
Oczywiście najpierw należy zainstalować na telefonie dedykowaną aplikację (Honda Mii-monitor) i „sparować” smartfon z robotem. Aplikacja została skonfigurowana tak, że działa tylko wówczas, gdy znajdujemy się w niewielkiej odległości od robota (kilka metrów).
Sama aplikacja oferuje mnóstwo możliwości konfiguracji urządzenia – możemy zaprogramować czas jego pracy, a nawet tryby koszenia - losowy, "kierunkowy" (czyli porusza się wtedy w równoległych pasach) czy spiralny. Sposób koszenia możemy ustawić dla różnych stref trawnika – większe zaleca się kosić w trybie „losowym”, ale np. małe strefy lepiej kosić w trybie „równoległym”.
Z poziomu aplikacji możemy ustawić nawet wysokość koszenia (w zakresie 20-60 mm) – HRM3000 reguluje ustawienie noża elektronicznie (ma dedykowany silniczek, który obniża lub podnosi nóż). To rzadka umiejętność w robotach koszących – z urządzeń, które do tej pory przetestowaliśmy, jedynie Husqvarna Automower 450X potrafiła też elektronicznie regulować wysokość cięcia.
Ciekawą funkcją, której też nie spotkaliśmy w żadnym innym robocie, jest ustawienie intensywności koszenia w zależności od położenia geograficznego, z dokładnością do poszczególnych miesięcy. Polska leży w północnej części Europy, więc dla Polski robot ustawia najwyższą intensywność koszenia (100% na miesiące letnie (maj-sierpień), a w miesiące wiosenne lub jesienne obniża ją do 60-70%, zaś w miesiącach zimowych (grudzień-styczeń) redukuje całkowicie do zera.
Poniżej zamieszczamy zrzuty ekranowe z Mii-monitor. Warto dokładnie im się przyjrzeć, bo przedstawiają dostępną funkcjonalność robota i samej aplikacji.