Husqvarna Automower 450X – recenzja robota koszącego

Bajery, gadżety i świecidełka - raj dla geeka!

Paweł Pilarczyk
Husqvarna Automower 450X – recenzja robota koszącego

Husqvarna Automower 450X to kolejny robot koszący, który trafił do nas do testów. To jednocześnie kolejna kosiarka automatyczna przeznaczona dla najbardziej wymagających. I w porównaniu do ostatnio przez nas opisywanych robotów Robomow RS635 czy Ambrogio L250 Elite, oferująca wiele funkcji niedostępnych u konkurencji. Husqvarna naszpikowała swojego robota mnóstwem gadżetów. Wszystkie na pewno robią wrażenie. Czy są użyteczne i przydadzą się w codziennym użytkowaniu? Przekonajmy się.

0

Podsumowanie

Husqvarna Automower 450X to jeden z najbardziej zaawansowanych robotów koszących, którego przetestowaliśmy. Wbudowany moduł GPS umożliwia precyzyjne śledzenie robokosiarki na mapie. Moduł GSM pozwala na komunikację z nim przez internet niezależnie od tego, gdzie znajduje się sam robot, a także jego właściciel. A jeśli nie mam dostępu do smartfona, Automower może mu nawet wysłać SMS-a z informacją o swoim stanie. Dzięki wbudowanym czujnikom ultradźwiękowym robot zwalnia, zanim dotknie przeszkody na swej drodze (pień drzewa, ogrodzenie itp.). Elektrycznie regulowana wysokość koszenia ułatwia eksploatację, bo nie trzeba ani kręcić specjalnymi pokrętłami na obudowie robota, ani przewracać go na plecy i zmieniać położenie noża przy pomocy specjalnych narzędzi. 

Automower Connect dla smartfonów z Androidem i iOS to najładniejsza aplikacja sterująca robotem koszącym, jaką widzieliśmy. Oferuje też najwięcej funkcji, chociaż zabrakło nam ręcznego sterowania robotem.

W zasadzie jedyne, do czego nie czujemy się do końca przekonani, to system koszenia, oparty na małych żyletkach. Ma on szereg zalet - cienkie żyletki idealnie przycinają źdźbła trawy, więc ograniczają efekt szarpania końcówek. Zamocowane są w taki sposób, że po natrafieniu na twardy przedmiot chowają się - więc są znacznie bezpieczniejsze. Gdyby jakimś cudem ktoś włożył stopę pod kosiarkę, to najwyżej może zostać skaleczony, ale na pewno urządzenie nie utnie palca, co jest możliwe w przypadku robokosiarek wyposażonych w duże i silne noże tnące (jak Robomow czy Ambrogio). Wszystkie testowane przez nas roboty z takim systemem koszenia (Husqvarna, Gardena Sileno, a także Honda Miimo) są też wyjątkowo ciche.

Z drugiej strony szerokość koszenia jest naprawdę bardzo niewielka, wynosi jedynie 24 cm, czyli mniej niż u konkurencyjnego Ambrogio (29 cm), a wręcz przeszło dwukrotnie mniej niż w Robomow z serii RS (56 cm). Automower musi się zatem sporo napracować, żeby skosić ten sam areał. Na szczęście nadrabia to szeregiem zaawansowanych funkcji, którymi wspomaga się podczas koszenia - mapuje skoszony obszar dzięki modułowi GPS, a także wykrywa gęstszą trawę i uruchamia tam funkcję koszenia spiralnego (tego nie potrafi np. Robomow).

Husqvarna Automower 450X to najdroższy robot spośród tych, które testowaliśmy do tej pory. Sugerowana cena detaliczna to 15499 zł - do tego dochodzi jeszcze koszt zestawu instalacyjnego (na który składa się przewód obwodowy i kołki mocujące) - to kolejne kilkaset złotych. Usprawiedliwieniem wysokiej ceny jest jednak ogromny areał - opisywany robot potrafi skosić 5000 m2 trawnika, o połowę więcej niż tańsze Robomow RS635 czy Ambrogio L250 Elite.

Kto powinien wybrać Husqvarna Automower 450X? Na pewno to najlepszy robot koszący dla fanów technologicznych gadżetów. Takiego nagromadzenia "ficzerów" nie ma w żadnej innej robokosiarce. Do pełni szczęścia zabrakło nam już tylko kolorowego, dotykowego ekranu, jak w najnowszych robotach Ambrogio.

Automower to jednocześnie robot wymagający więcej opieki, na przykład częstej wymiany nożyków tnących (co kilka tygodni). Dlatego np. wszystkie osoby, które nie zamierzają "bawić" się robotem koszącym, powinny wybrać inną kosiarkę automatyczną - chociażby prostego w obsłudze Robomow, który dodatkowo ma silne noże i potnie w drobny mak szyszki czy gałązki, które znajdą się na trawie.

Jeśli obserwowanie robota podczas pracy sprawia nam frajdę, lubimy dłubać w jego ustawieniach, nie przeraża nas ilość funkcji w aplikacji Automower Connect, to na pewno Husqvarna Automower 450X będzie świetnym wyborem.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.