LG 55UH8507 - Ultra HD z wyższej półki

Marek Kowalski
LG 55UH8507 - Ultra HD z wyższej półki

Telewizor LG 55UH8507 to 55-calowy model wyposażony w najlepszą (według producenta) w aktualnej ofercie LG matrycę ciekłokrystaliczną typu IPS Quantum. Egzemplarz, który dotarł do naszej redakcji to prawdziwa "górna półka" spośród modeli oferowanych na polskim rynku przez koreański koncern. Oczywiście jest to telewizor oferujący rozdzielczość 4K / Ultra HD. Co prawda materiałów 4K wciąż jak na lekarstwo (w stosunku do tych dostępnych w niższych rozdzielczościach), ale LG 55UH8507 to nie tylko 4K. W naszym krótkim teście wymieniamy na co jeszcze warto zwrócić uwagę rozważając ewentualny zakup tego właśnie modelu.

3

LG 55UH8507 to zdecydowanie górna półka jeżeli chodzi o telewizory ciekłokrystaliczne, w zasadzie w ofercie koreańskiego producenta seria UH850 jest druga w kolejności za topową (i droższą) serią UH950. Urządzenie, które trafiło do naszej redakcji określane jest przez producenta jako telewizor Super UHD 4K TV, co można przetłumaczyć na język polski jako "to najlepsze co mogliśmy wycisnąć z technologii ciekłokrystalicznej". Seria UH850 dostępna jest w czterech rozmiarach: 49", 55", 60" oraz największy - 65". Łatwo dostrzec z nazwy produktu, że do nas trafił 55-calowy egzemplarz. Producent prezentując ów model wychwala przede wszystkim matrycę IPS Quantum 4K, obsługę techniki polepszania obrazu HDR Super (z obsługą Dolby Vision, choć zgodnie z informacją opublikowaną przez LG Dolby Vision będzie dostępne po aktualizacji oprogramowania telewizora) i najnowszą wersję stosowanego w telewizorach Smart TV koreańskiej marki systemu WebOS 3.0. LG zachwala również system nagłośnieniowy zintegrowany z testowanym modelem, zaprojektowany przez znaną w branży audio firmę Harman Kardon. Brzmi zachęcająco? To najwyższy czas wydobyć to cacko z pudełka.

Pierwszy kontakt i dodatki

lgtv01

LG 55UH8507 to telewizor klasy premium, nie dziwi zatem spora ilość dodatków, które otrzymuje potencjalny nabywca tego modelu. Oprócz samego urządzenia, pilota zdalnego sterowania oraz dołączonej do zestawu podstawy, w pudełku znaleźliśmy jeszcze dwie pary okularów 3D, co oznacza, że osoby zainteresowane oglądaniem zdjęć i filmów 3D będą mogli je oglądać na testowanym telewizorze. Ponieważ mamy do czynienia z produktem firmy LG, tryb 3D jest realizowany pasywnie, a do jego oglądania wystarczą proste okulary polaryzacyjne - biorąc jednak pod uwagę nikłą popularność funkcji 3D w domowych telewizorach, dołączone okulary raczej nie będą często wykorzystywane. Dodatki uzupełniają: wielojęzyczna instrukcja obsługi, oraz zestaw kabli - przejściówek pozwalających łatwo korzystać ze złączy, w które wyposażony jest telewizor.

lgtv05

Dołączony do LG 55UH8507 pilot to najnowsza generacja żyroskopowego, "inteligentnego" pilota Magic Remote. Urządzenie na pierwszy rzut oka może i wygląda jak mocno zaokrąglony zwykły pilot, ale potrafi znacznie więcej. Przede wszystkim sprzęt ten reaguje na ruch, co pozwala przełożyć ruch ręki trzymającej pilota na ruch kursora systemu WebOS 3.0 pod kontrolą którego pracuje wewnętrzne oprogramowanie telewizora. Rozwiązanie dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tym rozwiązaniem może wydawać się nieco niewygodne, ale wystarczy kilka chwil, by przekonać się do tej metody sterowania - przełożenie ruchów pilota na ruch kursora na ekranie odbywa się płynnie i łatwo można "trafić" w kontrolki systemu WebOS 3.0. W górnej części pilota umieszczony jest mikrofon. Testowany telewizor - jak na klasę premium przystało - obsługuje sterowanie i wyszukiwanie głosowe, o którym nieco więcej napisaliśmy w dalszej części tekstu.

Montaż podstawy i złącza

lgtv06

Podstawa telewizora LG 55UH8507 to charakterystyczna, łukowata stopa - znak szczególny ciekłokrystalicznych telewizorów LG zaliczanych do serii premium: LG Super UHD na rok 2016. Jej montaż jest bardzo prosty i - o ile tylko dysponujemy śrubokrętem - nikomu nie sprawi kłopotu, poszczególne elementy podstawy są tak wyprofilowane, że ich nieprawidłowe złożenie jest niemożliwe. Czy telewizor jest ładny? To kwestia gustu - koledzy z bratniej redakcji Komputerswiat.pl "narzekali" na pewne niedociągnięcia stylistyczne metalowej (aluminiowej) ramki okalającej panel (zainteresowanych odsyłam do całego materiału), ale naszym zdaniem urządzenie może się podobać.

lgtv07

Tył telewizora jest cały biały, jest to jakiś pomysł na wyróżniającą się stylistykę, choć w rzeczywistości mało kto będzie miał okazję podziwiać produkt z tej właśnie strony. Po lewej stronie tylnej części urządzenia, nieco poniżej etykiety znamionowej telewizora (poniżej) znajduje się złącze zasilające. Warto zwrócić uwagę na otwór ułatwiający prowadzenie kabli w nakładce montowanej na tylną, pionową część podstawy. Prawie cała podstawa jest metalowa, jednak wspomniana nakładka jest już stylizowanym na metalowy, ale plastikowym elementem. Na miejscu LG, w przypadku produktu premium odżałowalibyśmy już ten kawałek aluminiowej blachy.

lgtv02

Testowany egzemplarz został zmontowany w polskiej fabryce LG.

lgtv04

Przyjrzyjmy się złączom, w jakie wyposażono testowany telewizor. Na powyższej fotografii widoczny jest pionowy (tak, zdjęcie jest poziome, obróciliśmy je dla lepszej czytelności) panel złącz umieszczony w tylnej części po prawej stronie telewizora. Znajdziemy tu slot na kartę CI+, oraz po trzy złącza HDMI i USB. Jeżeli chodzi o USB to jedno ze złącz obsługuje szybki standard transmisji danych USB 3.0, dwa pozostałe działają jedynie w trybie USB 2.0, co naszym zdaniem w przypadku telewizora 4K stanowi mało sensowne rozwiązanie - przepustowość USB 2.0 jest zbyt niska by odtwarzać materiały w rozdzielczości 4K. Próba odtworzenia plików wideo w rozdzielczości 4K powiedzie się jedynie po podłączeniu dysku USB właśnie do szybkiego złącza USB 3.0. USB 2.0 jest dla ultrawysokorozdzielczych materiałów wideo zbyt powolnym interfejsem. Czy naprawdę w telewizorze klasy premium z matrycą 4K było problemem umieszczenie np. trzech złącz USB 3.0 (które zresztą są zgodne "w dół" ze starszymi standardami USB)? 

lgtv03

W innym miejscu tylnej części obudowy telewizora LG znajdziemy złącza antenowe i sygnałowe. Telewizor jest wyposażony zarówno w tuner naziemny (można również podłączyć kablówkę) jak i satelitarny. W tym drugim przypadku obecność slotu na kartę CI+ oraz możliwość bezpośredniego podłączenia zestawu satelitarnego uwalnia użytkownika od konieczności nabycia dodatkowego dekodera. Z drugiej strony testowany telewizor bardzo dobrze radzi sobie z obsługą dekoderów. Już w trakcie pierwszego uruchomienia, podczas konfiguracji wstępnej, kolorowo prowadzonej przez system WebOS 3.0, mamy możliwość wyboru źródła sygnału (bezpośrednio podłączona antena dowolnego typu lub właśnie dekoder). Czytelników, którzy zwrócili uwagę na "nietypowość" złączy komponent i AV uspokajamy - w zestawie dostarczane jest okablowanie ułatwiające podłączenie zewnętrznych urządzeń. Przejdźmy do specyfikacji technicznej testowanego modelu.

LG 55UH8507 - specyfikacja techniczna

Poniżej najważniejsze parametry testowanego telewizora:

 • Panel: IPS Quantum 4K Edge 200 Hz z funkcją lokalnego wygaszania podświetlenia
 • Przekątna ekranu: 55 cali (124 cm)
 • Rozdzielczość natywna panelu: 3840 x 2160 pikseli 
 • Złącza sygnałowe: 3 x HDMI, 1 x DVB-T2/DVB-C, 1 x DVB-S2 (13/18V=700mA Max LNB IN), komponent,  1 x wyjście optyczne audio, 1 x audio out, 1 x AV, CI+ (PCMCIA Card Slot), wyjście słuchawkowe
 • Komunikacja: WiFi (802.11ac), Bluetooth, 1 x LAN
 • USB: łącznie 3 (1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0) 
 • System głośnikowy: 2.2 20W + 20W Sub. (zaprojektowany przez firmę Harman Kardon)
 • Klasa energetyczna: A+
 • Średni pobór mocy: 124 W
 • Roczne zużycie energii: 166 kWh
 • Wymiary z podstawą: 124 x 77,5 x 23,8 cm
 • Wymiary bez podstawy (naścienny montaż VESA 300x300): 124 x 72,1 x 5,1 cm
 • Waga z podstawą/bez podstawy: 21,2 kg / 19,2 kg

Użyteczność, funkcjonalność, interfejs

Telewizor LG jest oczywiście telewizorem typu Smart TV, oznacza to wewnętrzny system operacyjny, aplikacje i szereg usług dodatkowych charakterystycznych dla telewizorów Smart TV. LG 55UH8507 jest urządzeniem działającym pod kontrolą systemu operacyjnego WebOS 3.0. To najnowsze wydanie tego oprogramowania, choć wizualnie niewiele się różni od poprzedniej generacji, to zauważalną od razu zaletą WebOS-a jest płynność działania. Telewizor płynnie reaguje na polecenia użytkownika wydawane za pomoca żyroskopowego "magicznego" pilota.

lgtv11

Ekran "domowy" WebOS-a wyświetlany jest jako nakładka na aktualnie wyświetlane treści. W dolnej części widoczne jest znane z poprzednich wersji systemu menu aplikacji, w górnej części za pomocą okrągłych ikonek można szybko przejść do menu ustawień czy wyboru źródła sygnału, bądź ustawień audio. Użytkownik telewizora ma do swojej dyspozycji nieco ponad 600 MB przestrzeni, w której może zapisywać (instalować) aplikacje systemu WebOS. Porównują tę wartość np. z pojemnościami dysków w komputerach czy choćby pamięci w topowych smartfonach może się to wydawać śmiesznie mało, ale bez obaw - oferta aplikacji w WebOS nie powala i praktycznie nie ma szans na to, byśmy zapełnili całkowicie pamięć telewizora.

lgtv09

Cechą wyróżniającą testowany model jest np. funkcja cyfrowego powiększenia fragmentu obrazu. Użytkownik ma możliwość sterowania powiększanym obszarem (za pomocą żyroskopowego pilota), można również wybrać kształt powiększanego obszaru (na powyższej ilustracji jest to kółko, ale może to być np. kwadrat). Pytaniem otwartym pozostaje jak często telewidz oglądający nadawane w Polsce programy będzie korzystał z tej funkcji. W końcu co ma powiększać? W nadawanym obrazie SD ma widzieć jeszcze większe piksele?

lgtv10

Znacznie bardziej użytecznym, choć wymagającym pewnej zmiany przyzwyczajeń ze strony użytkowników jest możliwość sterowania głosowego. W testowanym modelu działa to bardzo dobrze. Zamiast poszukiwać różnych przycisków na pilocie można przytrzymać przez kilka sekund przycisk wyszukiwania, co inicjuje "nasłuchiwanie" w telewizorze, a następnie wypowiedzieć określone polecenie (np. wyłącz dźwięk, czy zmień program). Oprócz poleceń funkcja rozpoznawania głosu nadaje się do przeszukiwania wszystkich dostępnych telewizorowi zasobów, jeżeli np. zależy nam na odnalezieniu określonego filmu w serwisie YouTube, to właśnie za pomocą interfejsu głosowego najszybciej znajdziemy interesujące nas nagranie i od razu je odtworzymy za pomoca wbudowanej w WebOS-a aplikacji YouTube. Posługiwanie się interfejsem głosowym jest znacznie wygodniejsze, niż wprowadzanie np. wyszukiwanej frazy za pomocą klawiatury ekranowej.

lgtv13

Skoro o sterowaniu mowa, warto wspomnieć o zamocowanym od spodu matrycy panelu z przyciskami, które stanowią ratunek w sytuacji, gdy w "inteligentnym" i "magicznym" pilocie LG wyczerpią się baterie. W innych przypadkach z widocznego na zdjęciu zestawu przycisków sterujących nie będziemy raczej korzystać.

lgtv12

Oprócz testowanego telewizora z kompletnym wyposażeniem, otrzymaliśmy również od firmy LG flashdysk wypełniony materiałami, które mają pokazać potencjał obrazu generowanego przez matrycę LG 55UH8507. Obraz istotnie był naprawdę dobrej jakości, ale paradoksalnie tylko uwypuklił problem związany z drogimi telewizorami 4K klasy premium, z której to grupy przedstawicielem mieliśmy w redakcji do czynienia.

lgtv08

Demonstracyjne materiały wideo dostarczone przez LG świetnie się prezentowały na testowanym telewizorze nawet z takiego kąta. Jeżeli chodzi o szerokość kąta widzenia trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia i tak raczej nikt nie będzie oglądał filmu czy programu TV pod kątem widocznym na fotografii.

Materiały promocyjne wideo, które otrzymaliśmy od producenta to oczywiście nagrania, które zostały specjalnie przygotowane pod kątem płynności (głównie wolne sceny + timelapse 4K) i kolorystyki (pokazanie obsługiwanej przez telewizor funkcji HDR Super zapewniającej większą tonalną rozpiętość barw widocznych na ekranie). Nie uszło naszej uwadze, że filmy prezentowały sceny kojarzące się pozytywnie i działające na podświadomość (wakacje, piękni ludzie, piękne miejsca, smakowite jedzenie), ach LG, lubicie manipulować recenzentem ;-). 

Problem pojawia się, gdy chcemy na takim telewizorze obejrzeć wybrany przez nas film w rozdzielczości 4K. W końcu po to potencjalny nabywca będzie w stanie wysupłać blisko 8 tysięcy złotych (tyle bowiem kosztuje testowane urządzenie) by wykorzystać jego potencjał i napawać oczy (i uszy) efektami ulubionego filmu.

bluedvd-sklep-filmy-4K

No cóż, rozpoczęliśmy poszukiwania materiałów 4K. Powyżej przykładowy efekt naszych poszukiwań - jedna z witryn sklepów sprzedających filmy Blu-ray 4K. Sęk w tym, że filmy są "dostępne inaczej". Jak widać większość z oszałamiającej oferty (raptem sześć sztuk!) to preordery (zapłać i czekaj, kiedyś przyślemy) kosztujące krocie (150 zł i więcej). Na dodatek żeby obejrzeć takie filmy Blu-ray 4K nie wystarczy zwykły odtwarzacz Blu-ray za kilkaset (drobiazg ;-) ) złotych. O nie, trzeba uszczuplić portfel o kolejne 2 tysiące złotych na trudno dostępny w Polsce sprzęt przeznaczony właśnie dla tego typu płyt. 

Niektórzy zwrócą uwagę, że przecież bezpośrednio z poziomu WebOS-a mamy dostęp do np. aplikacji Netflix, a ten operator VOD oferuje dostęp do przesyłanych strumieniowo treści 4K. Ba, przecież nawet w serwisie YouTube są dostępne treści w rozdzielczości 4K. Niestety jakość strumieniowo przesyłanego sygnału 4K, choć wygląda to lepiej niż np. telewizyjna transmisja HD, nijak się ma do jakości jaką reprezentowały kilkuminutowe klipy przygotowane przez LG. Choć dysponujemy w redakcji gigabitowym łączem internetowym (nie ma mowy o opóźnieniach w transmisji danych), to kompresja materiału przesyłanego strumieniowo robi swoje i to niestety widać. Paradoksalnie demonstracyjne filmy LG obnażyły największą słabość wysokiej jakości telewizorów 4K. Brak treści, która sprostała by możliwościom sprzętu.

Pomiary

lgtv14

Wróćmy do naszego telewizora LG. Urządzenie oferuje aż dziewięć wbudowanych trybów wyświetlania obrazu (wszystkie są widoczne na powyższym zdjęciu). Poniżej kilka pomiarów parametrów obrazu w każdym z trybów podczas wyświetlania czarnej i białej planszy. Pomiary wykonano bez modyfikowania domyślnych ustawień dla każdego z trybów.:

 • Standardowy - jasność 354 cd/m2, kontrast 1475:1, temperatura bieli 9690 K, 
 • Eco - jasność 313 cd/m2, kontrast 1422:1, temperatura bieli 9230 K, 
 • Kino - jasność 279 cd/m2, kontrast 1116:1, temperatura bieli 5980 K, 
 • Sport - jasność 357cd/m2, kontrast 1428:1, temperatura bieli 9740 K, 
 • Gra - jasność 331 cd/m2, kontrast 1439:1, temperatura bieli 10 100 K, 
 • Zdjęcie - jasność 361 cd/m2, kontrast 1381:1, temperatura bieli 7420 K, 
 • Wyraźny - jasność 460 cd/m2, kontrast 1437:1, temperatura bieli 9870 K, 
 • Ekspert (jasne pomieszczenie) - jasność 277 cd/m2, kontrast 1065:1, temperatura bieli 5940 K, 
 • Ekspert (ciemne pomieszczenie) - jasność 223 cd/m2, kontrast 1061:1, temperatura bieli 5980 K, 

Niestety, obraz wyświetlany podczas pracy w trybie standardowym daleki był od jednolitego (w sensie jednolitości podświetlenia matrycy). Poziom nierównomierności podświetlenia w tym trybie wynosił aż 26 procent (zakres od 262 cd/m2 do 354 cd/m2). To dużo, po telewizorze klasy premium spodziewaliśmy się lepszych rezultatów. Ponadto podczas testów zaobserwowaliśmy jeszcze jeden niepokojący objaw. Podczas poruszania kursorem systemu WebOS, na niektórych obrazach widoczny był powidok (ślad podświetlenia widoczny jako poziomy pasek o innej od otoczenia jasności, podążający za kursorem), co psuło odbiór obrazu. Efekt występował jedynie na niektórych rodzajach obrazu, ale gdy był widoczny, po prostu irytował, niczym skrzypiąca klamka w limuzynie wyższej klasy. Nie wiemy czy to wada dostarczonego nam egzemplarza, czy też wada produkcyjna całej serii modelowej. Niemniej jeżeli faktycznie ktoś jest zdecydowany na zakup tego modelu, warto dokonać próbnego podłączenia jeszcze w sklepie - uwaga, należy żądać wyłączenia trybu sklepowego (podbita jasność, kontrast i kolorystyka) i oglądu dokonywać wyłącznie w trybie "Dom".

Podsumowanie

Podsumowując. Telewizor LG 55UH8507 jest urządzeniem kompleksowo wyposażonym praktycznie we wszystkie rozwiązania techniczne jakie dotychczas udało się wypracować w odniesieniu do ciekłokrystalicznych matryc. Sprzęt wygląda dobrze i prezentuje przyzwoitą (choć nie bez wad - wynikających z fizycznych ograniczeń matryc ciekłokrystalicznych z podświetleniem ledowym) jakość obrazu. Tyle, że rzetelna ocena sprzętu nie może naszym zdaniem opierać się wyłącznie na technologicznej maestrii samego produktu, ale powinna uwzględnia również kontekst. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, kiedy skądinąd całkiem przyzwoity i dobrze wyposażony produkt jest oferowany na rynku, na którym potencjalny nabywca nie ma praktycznie żadnych możliwości pełnego wykorzystania technicznego potencjału testowanego telewizora. Analizując dostępność legalnie dystrybuowanych treści, których jakość pozwoliłaby wydobyć potencjał testowanego sprzętu wypada stwierdzić krótko: jest fatalnie. Owszem, można się spierać, że da się telewizora LG używać jako monitora 4K i w ten sposób korzystać z natywnej rozdzielczości matrycy, ale 55 calowy monitor za taką cenę?

Waszym zdaniem

patimal10

Wolałbym jakiegoś panasonica z UDH ;p

s.pazur00

Pozdrawiam

bartosinski00

Posiadam 2 x lg tv ! miesiac temu przy kupnie kryteria 3D ! ale dla was to minus ...bo was na filmy pewnie nie stac slaby ten wasz tekst a tv super pozdro.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.