LG FH4U1JBS2 6Motion DirectDrive - pralka z TurboWash - test

Marek Kowalski
LG FH4U1JBS2 6Motion DirectDrive - pralka z TurboWash - test

Jaką pralkę wybrać? Pranie bywa problematyczne. Jest go za dużo albo za mało, trwa zbyt długo lub za krótko, pralka przeszkadza domownikom a odgłosy wirowania niepokoją nawet sąsiadów, dlatego producenci starają się usunąć wszelkie niedogodności i sprostać wszystkim oczekiwaniom nabywców nowych urządzeń, które oferują coraz wiecej funkcji, programów, do tego maja być niezawodne i trwałe. Czy im się to udaje? Sprawdzimy na przykładzie jednego z najnowszych modeli pralki automatycznej ładowanej od przodu LG FH4U1JBS2, z najnowocześniejszym silnikiem Direct Drive.

1

LG to jedna z wiodących marek na rynku AGD i jak każda inna ma grono swoich zwolenników, którzy jej produkty kupują w ciemno. Jest szansa, ze dzięki nowej pralce automatycznej ładowanej od przodu o roboczej nazwie FH4U1JBS2 grupa ta się powiększy, ponieważ na pierwszy rzut oka nowoczesne urządzenie ma wszystko, czego można oczekiwać od pralki, a nawet jeszcze więcej, bo oprócz standardowych funkcji piorących i odwirowujących potrafi również odświeżać, rozprostowywać i dezynfekować ubrania, ma funkcję opóźnionego startu, ma być bardzo cicha, nie powodować drgań podczas wirowania, pozwalać na pranie jednorazowo nawet 10 kg wkładu, przy tym ma być energooszczędna, a na nowoczesny silnik Direct Drive producent daje aż 10 lat gwarancji. Brzmi kusząco, nic tylko sięgać do kieszeni i kupować, ale ponieważ cena nie jest mała, może najpierw przyjrzyjmy się dokładniej tym możliwościom i porównajmy obietnice producenta ze stanem faktycznym sprawdzając urządzenie w praktyce.

LG FH4U1JBS2 - pierwsze spojrzenie

Pralka automatyczna LG FH4U1JBS2 trafiła do nas starannie zapakowana w pudło kartonowe i opakowanie polistyrenowe oraz dobrze zabezpieczona na czas podróży poprzez stabilne umocowanie w podstawie opakowania oraz zastosowanie taśm zabezpieczających przewód zasilający i wąż spustowy. Urządzenie jest nieco większe niż typowy produkt tego typu, waży 70 kg a jej wymiary to 60 cm (szerokość), 61 cm (głębokość) i 85 cm (wysokość), więc nie wszędzie idealnie wpasuje się w miejsce po starej, mniejszej pralce z czasów epoki dążenia do minimalizmu i trzeba to brać pod uwagę podczas ewentualnego zakupu. Większe gabaryty pralki LG FH4U1JBS2 wynikają z dużej rozbieżności pomiędzy dopuszczalną masą załadowanego wsadu - urządzenie może skutecznie wyprać od trzech niewielkich sztuk odzieży będących odpowiednikiem ok 2 kg do 10 kg, więc nieco większe niż standardowe rozmiary urządzenia są w pełni zrozumiałe.

Przed instalacją pralki należy zdjąć zabezpieczenia transportowe i zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi miejsca oraz warunków instalacji które zostały szczegółowo opisane w dołączonej instrukcji obsługi, a na koniec wypoziomować urządzenie. Pralka LG FH4U1JBS2 może być podłączona do zasilania 220-240 V, 50 Hz, producent podaje że moc maksymalna urządzenia wynosi 2100 W w przypadku prania i 1100 W przy użyciu funkcji parowych. Dopuszczalne ciśnienie wody 100-1000kPa. Jako wyposażenie standardowe w każdym opakowaniu umieszczony został wąż doprowadzający wodę z odpowiednimi końcówkami gwintowanymi oraz klucz płaski służący do odkręcenia blokad transportowych.

LG-FH4U1JBS2-01

Pralka automatyczna LG FH4U1JBS2 6Motion DirectDrive w całej okazałości. Wypoziomowana i przygotowana do pracy.

Po zamontowaniu urządzenia i zapoznaniu się z instrukcją obsługi zastosowaliśmy się również do zaleceń producenta, który sugeruje przeprowadzenie na wstępie tzw. prania czyszczącego (polegającego na uruchomieniu pralki z pustym bębnem). Ustawiony cykl prania BAWEŁNA 60, zwykłe pranie, z połową zasobnika detergentu, trwało godzinę i 32 minuty. Miało ono na celu usunięcie z pralki ewentualnego osadu, który mógł pozostać z etapu produkcji, ale już to pierwsze uruchomienie pozwoliło nam zaobserwować, że woda wlewa się do bębna pralki falami, jakby rzutami, wyraźnie widać zróżnicowanie ruchów bębna, pralka, mimo iż jest pusta stoi bardzo stabilnie, nie ma żadnych drgań i to, co nas zaskoczyło najbardziej - jest naprawdę bardzo cicha.

LG FH4U1JBS2 6Motion Direct Drive - nowoczesna budowa, funkcje i możliwości

LG FH4U1JBS2-01

Pralka automatyczna ładowana od przodu LG FH4U1JBS2 została wyposażona w tzw. system napędu bezpośredniego, w którym nowoczesny, bezszczotkowy silnik zasilany prądem stałym napędza bęben bezpośrednio, bez koła pasowego i paska. Inwerterowy silnik LG Direct Drive dzięki minimalnym wibracjom układu ma zapewnić zwiększoną stabilność urządzenia oraz mniej hałasu w porównaniu z napędem konwencjonalnym, ze względu na brak paska i szczotek oraz odgłosów powodowanych tarciem. Spodziewana jest również zwiększona wytrzymałość ze względu na mniej części ruchomych i większa efektywność energetyczna ze względu na bezpośredni napęd bębna oraz stała wydajność przy wirowaniu. Warto wspomnieć również o tym, że zastosowany w pralce LG FH4U1JBS2 silnik inwerterowy Direct Drive zużywa mniej energii w porównaniu z napędem konwencjonalnym, jest więc przyjazny zarówno dla środowiska jak i dla kieszeni, a producent objął tą część 10 letnim okresem gwarancyjnym.

Jak każda pralka od przodu ładowana, LG FH4U1JBS2 ma widoczny bęben, który w tym przypadku wydaje się wyjątkowo duży i solidny. W jego pracy zastosowano funkcję 6Motion - czyli sześć unikalnych ruchów bębna. Oznacza to, że w zależności od wybranego programu prania urządzenie może wykonywać różne ruchy bębna.

6Motion-schemat

Schemat ruchów bębna w funkcji 6Motion dostępnej w testowanej przez nas pralce.

  1. Upuszczanie - ten ruch ma chronić przed nadmiernymi zagnieceniami pranych tkanin, chroni również ubrania przed zniszczeniem, jest to rozwiązanie idealne np. do prania koszul.
  2. Filtracja - zapewnia lepsze przenikanie detergentu do ubrań, dzięki czemu namoczenie prania jest bardziej równomierne, szybsze i dokładniejsze; ten ruch jest szczególnie użyteczny podczas prania ciężkich rzeczy, takich jak kołdry czy zasłony.
  3. Rolowanie - stałe zanurzanie i delikatne obroty tkaniny zapewniają ciche i delikatne pranie; idealne np. do prania w późnych godzinach nocnych ze względu na redukcję hałasu do poziomu nie przekraczającego 51 dB.
  4. Ruch pełnoobrotowy - standardowy ruch stosowany we wszystkich pralkach automatycznych; ma zastosowanie przy praniu równomiernym.
  5. Intensywny półobrót - detergent jest szybko rozpuszczany, zapewniając lepsze pranie; stosowany przy intensywnym czyszczeniu mocno zabrudzonych i trudnych do wyprania rzeczy.
  6. Kołysanie - płynne ruchy bębna zapewniają tkaninom ochronę przed zniszczeniem i zagnieceniem; stosowane przy praniu delikatnych tkanin.

Użytkownik ma do wyboru, poprzez dostępne programy i opcje dodatkowe, różne kombinacje wyżej wymienionych ruchów 6Motion, co w połączeniu z regulowaną prędokością wirowania i możliwością obrotu bębna w lewo i w prawo zapewnia znacznie wyższą jakość pracy i pozwoli uzyskać dobre rezultaty przy każdym praniu i wirowaniu. 6Motion ma też wpływ na mniejsze zużycie energii.

Pralka LG FH4U1JBS2 ma wbudowaną funkcję LG TURBOWASH, która skraca zwykły program prania do jednej godziny, a przy tym dodatkowo ogranicza koszty energii i wody poprzez mniejsze ich zużycie odpowiednio o 15% i 40%. Pranie Turbo można wykonać przy załadowaniu połowy maksymalnego wsadu.

Innym - poza już wymienionymi - sposobem na oszczędność w pralce LG FH4U1JBS2 z silnikiem Direct Drive jest wmontowany ekonomiczny inteligentny system prania, który waży włożoną do bębna odzież i sprawdza temperaturę pobieranej wody po czym określa optymalny dla danych parametrów poziom wody oraz dostosowuje czas prania w celu zminimalizowania zużycia energii elektrycznej i wody.

Bardzo ciekawą techniką prania wbudowaną w pralkę LG FH4U1JBS2, eliminującą (wg zapewnień producenta) 100% bakterii i 99,9% alergenów jest rozwiązanie o nazwie True Steam 3w1. Mamy tutaj trzy połączone ze sobą funkcje: Allergy Care usuwa alergeny z ubrań przez optymalną kontrolę temperatury, Steam Refresh odświeża ubrania w zaledwie 20 minut, neutralizuje zapachy i niweluje zagniecenia, trzecią funkcją jest Steam Softener, higieniczny zmiękczacz wody, przeznaczony do prania ubranek dziecięcych i ubrań osób o bardzo wrażliwej skórze. Podczas stosowania True Steam cząsteczki pary, które są 1600 razy mniejsze niż cząsteczki wody wnikają głęboko w tkaninę nie uszkadzając struktury włókien. Użycie pary wodnej podczas cyklu prania umożliwia lepsze usunięcie zanieczyszczeń z ubrań w porównaniu do standardowego cyklu prania: para jest aplikowana np. w celu usunięcia uporczywych plam, które są przez nią rozbijane, dzięki czemu ubrania stają się czystsze i skutecznie pozbawione nieprzyjemnych zapachów.

Działanie True Steam w celu odświeżenia odzieży odbywa się w trzech etapach i polega na przedmuchaniu zabrudzonych ubrań gorącym powietrzem, które ma na celu usunięcie lotnych zapachów, następnie na wsad w bębnie maszyny piorącej zostaje skierowany natrysk wytworzonej pary wodnej, która likwiduje rozpuszczalne w wodzie cząstki zapachowe (pot, ryba, papierosy, barbecue itp.) na zakończenie następuje przedmuchanie chłodnym powietrzem, w celu rozprostowania i wygładzenia.

Z innych ciekawszych funkcji wbudowanych w pralkę LG-FH4U1JBS2 warto wymienić również system sterowania głośnością wirowania oraz tzw. Auto-Restart. Pierwsza z tych funkcji polega na tym, że dzięki funkcji wykrywania wielkości wsadu i jego niewyważenia w pierwszym etapie prania następuje jego równomiernie rozłożenie w bębnie, przez co minimalizuje się sie hałas podczas wirowania. Auto Restart z kolei pozwala na automatyczną kontynuację programu po jego niespodziewanym zatrzymaniu spowodowanym np, chwilowym zanikiem napięcia; program jest wówczas kontynuowany od punktu jego wcześniejszego zatrzymania. Warto również zaznaczyć, że pralka wyposażona została również w funkcję blokady przed dziećmi, czyli system zabezpieczenia przed dziećmi, opracowany w celu uniemożliwienia zmiany programu w czasie pracy pralki podczas zabawy przyciskami.

LG FH4U1JBS2 6Motion Direct Drive - pralka i smartfon

Urządzenia typu smart cieszą się coraz większą popularnością i zdobywają rzesze zwolenników. Zastosowanie funkcji sterowania smartfonem plasuje te urządzenia w grupie nowoczesnych, cenionych i pożądanych. Testowana przez nas pralka automatyczna ładowana od przodu LG FH4U1JBS2 również jest urządzeniam smart. Wbudowano w niej funkcję Tag On, która pozwala używać smartfonów z Androidem wyposażonych w zbliżeniowy interfejs NFC. Dodatkowo, po pobraniu na telefon specjalnej aplikacji LG Smart Laundry przy pomocy funkcji Tag On Mój Program można pobierać oraz instalować nowe programy prania lub diagnozować usterki przy pomocy Tag On Diagnosis.

LG-Smart-Laundry-app

Doświadczonemu użytkownikowi smartfonów obsługa mobilnej aplikacji LG Smart Laundry nie powinna sprawić żadnych problemów. Najpierw należy w aplikacji wybrać rodzaj posiadanego urządzenia (tu: pralka automatyczna), a następnie można już poprzez interfejs NFC pobierać dane statystyczne dotyczące pralki, czy przesyłać do pralki wbudowane w aplikację i pobierane z internetu na smartfon dodatkowe programy prania.

Inteligentnej diagnostyki w testowanej pralce można używać na dwa sposoby: dane diagnostyczne mogą być przesyłane poprzez interfejs NFC do telefonu z aplikacją LG, albo przez użycie sygnału dźwiękowego zawierającego zakodowany zbiór danych. W tym drugim przypadku mówimy o funkcji Smart Diagnosis. Co ciekawe, nie wymaga ona użycia tylko smartfonu, można tu posłużyć się dowolnym telefonem. Jak to się odbywa? Użytkownik wykonuje telefon na specjalny numer serwisowy producenta, zgłasza pracownikowi firmy problem z pralką, a następnie jest proszony o telefoniczne przekazanie sygnału dźwiękowego generowanego przez pralkę po aktywacji funkcji Smart Diagnosis. Ów sygnał odebrany przez telefoniczne centrum obsługi klienta firmy LG jest dekodowany, dzięki czemu konsultant może zanalizować problem i zasugerować skuteczne rozwiązanie. W ten sposób drobne błędy mogą zostać usunięte bezpośrednio przez odpowiednio poinstruowanego użytkownika, bez wizyty serwisanta.

Oprócz wyżej wymienionej aplikacji LG Smart Laundry posiadacze testowanej przez nas pralki LG mogą od niedawna korzystać z zupełnie nowego programu o nazwie LG Smart ThinQ. W trakcie testów z wykorzystaniem LG Smart Laundry na ekranie smartfonu otrzymaliśmy powiadomienie o zalecanej aktualizacji do nowszej aplikacji, która pozwala monitorować wiele różnych urządzeń AGD produkowanych przez LG. Oprócz smart-pralki, może to być np. lodówka LG, czy piekarnik koreańskiego producenta - oczywiście dane urządzenie musi być też "smart", czyli jest wyposażone w odpowiedni cyfrowy interfejs komunikacyjny pozwalający wymieniać dane pomiędzy konkretnym sprzętem, a aplikacją zainstalowaną w smartfonie. Jednak wadą nowszej aplikacji, do której producent zaleca aktualizację z programu LG Smart Laundry jest brak polskojęzycznego interfejsu. Dlatego użytkownikom, którzy niezbyt dobrze władają językiem Szekspira zalecamy pozostanie przy aplikacji LG Smart Laundry.

LG FH4U1JBS2 6Motion DirectDrive - testy praktyczne

Po zapoznaniu się z możliwościami nowoczesnej pralki automatycznej ładowanej od przodu LG FH4U1JBS2, postanowiliśmy przetestować, na ile zachęcające obietnice producenta sprawdzą się w praktyce, czy faktycznie urządzenie będzie tak ciche, skuteczne i energooszczędne, jak to wynika z materiałów marketingowych producenta oraz czy zastosowanie nowoczesnych technik i funkcji w sposób odczuwalny zmienia coś w stosunku do tradycyjnego prania za pomocą zwykłych pralek automatycznych pozbawionych wielu przedstawionych tu funkcji.

LG-FH4U1JBS2---test---program-POŚCIEL-m
Program POŚCIEL - z założenia ma służyć do prania dużych ilości, dużych gabarytów jak np. koc, narzuta, poduszka czy nawet kołdra. Jako wsadu użyliśmy średniej grubości koca, z zakresu dostępnych temperatur wybraliśmy maksymalne w tym programie 40 stopni (mogło być 20°C lub 30°C) i ustawiliśmy wirowanie również na maksymalne w tym programie 1000 obrotów na minutę. By ocenić skuteczność wersji podstawowej nie włączaliśmy żadnych funkcji dodatkowych, prania wstępnego ani dodatkowego płukania. Po zważeniu i równomiernym rozłożeniu koca w bębnie urządzenie na panelu sterującym pokazało nam, iż cały cykl potrwa godzinę i 41 minut. Podczas pracy wyraźnie dało się zauważyć trzy różne rodzaje ruchów bębna: filtrację, rolowanie i upuszczanie, a wirowanie było zadziwiająco ciche. Po zaprogramowanym czasie ciężki koc był świeży, bardzo dobrze uprany, puszysty i świetnie odwirowany. Podczas całego cyklu urządzenie zużyło 0,6 kWh energii elektrycznej. Powtórzenie testu programu POŚCIEL, w temp. 40°C i ustawionej prędkości wirowania na 1000 obr./min. z dodatkową funkcją prania rzeczy mocno zabrudzonych wydłużyło nam czas prania do prawie dwóch godzin (dokładnie godzina i 57 minut). Zużycie prądu w tym przypadku wyniosło 0,71 kWh.

LG-FH4U1JBS2---test---program-BAWEŁNA-+-TurboWash_m

Kolejny test - załadunek bębna to połowa maksymalnego wsadu, ustawiamy program BAWEŁNA , 40 stopni, dodatkowa funkcja TurboWash i maksymalna możliwa prędkość wirowania: 1400 obrotów na minutę. Pralka po zważeniu zawartości i ocenie temperatury bieżącej wody obiecała wykonać program w 60 minut i tej obietnicy dotrzymała. Podczas pracy widać było trzy rodzaje ruchów bębna: filtrację, rolowanie i upuszczanie. Podczas prania urządzenie było bardzo ciche, jednak już samo wirowanie przy 1400 obr./min. było wyraźnie głośniejsze niż w poprzednim teście, w którym ustawiona była prędkość 1000 obr./min. (co jest zrozumiałe przy tej prędkości), za to gotowe, świeże ubrania po skończeniu cyklu, w zależności od struktury tkaniny były praktycznie prawie suche.

Powtórzenie testu prania tej samej ilości wsadu w programie BAWEŁNA, ale już przy temperaturze 60 stopni i bez dodatkowej funkcji Turbo wydłużyło czas pracy urządzenia do godziny i 37 minut. Przy okazji okazało się również, że wsypanie proszku do przegródki "pranie wstępne" w zasobniku na detergenty skutkuje jego opróżnieniem w trakcie prania, mimo iż nie została włączona opcja prania wstępnego.

Zobaczmy teraz jak zwiększenie temperatury i włączenie kolejnej funkcji dodatkowej wpłynie na czas pracy urządzenia i zużycie energii: połowa wsadu w bębnie, program BAWEŁNA, 60 stopni, dodatkowa funkcja TurboWash, druga dodatkowa funkcja usuwanie alergenów, maksymalne obroty wirowania - 1400. Znowu następuje równomierne rozkładanie i ważenie wsadu, po czym wyświetla się komunikat, iż zadanie zostanie wykonane po upływie równo półtorej godziny. Tak jak się podziewaliśmy, dodatkowe zadania to dodatkowy czas pracy maszyny. Tradycyjnie już urządzenie wykonuje zróżnicowane ruchy bębna, pracuje bardzo cicho, kończy pracę o zaplanowanej porze, a skutek prania jest bardzo dobry. Skuteczności usunięcia alergenów z ubrań w warunkach naszych testów nie jesteśmy w stanie ocenić, ale na pewno zwraca uwagę fakt, że pomimo dodania pachnącego proszku dobrej jakości oraz bardzo pachnącego płynu do płukania wszystkie ubrania po zastosowaniu funkcji usuwania alergenów są całkowicie pozbawione jakiegokolwiek zapachu - to stanowi potwierdzenie neutralizacji wszelkich potencjalnie szkodliwych dla alergików substancji z pranej odzieży.

Sprawdźmy zatem, czy wrażenia z poprzedniego testu się potwierdzą: tym razem po załadowaniu bębna włączamy program ANTYALERGICZNY (z grupy programów pielęgnacyjnych), 60 stopni, wzmocnione dodatkowym płukaniem alergenów i na zakończenie programujemy wirowanie 1400 obr/min. Tym razem całość pracy ma trwać znacznie dłużej, bo aż dwie godziny i 38 minut. Urządzenie pracuje cichutko i wykonuje różnorodne ruchy bębna, wyjęte pranie jest czyściutkie, doskonale odwirowane i totalnie pozbawione jakiegokolwiek zapachu, mimo zastosowania bardzo pachnących środków piorących i zmiękczających. To dobra wiadomość dla osób z alergią.

Każdy doskonale zna sytuację, kiedy czasami chciałoby się coś szybko przeprać, ubranie w zasadzie nie jest brudne, mamy do wyprania tylko kilka sztuk i nawet program z opcją TurboWash skracającą czas prania do godziny wydaje się stanowczo za długi. Pralka LG FH4U1JBS2 6Motion Direct Drive zdaje się mieć rozwiązanie tego problemu: program SZYBKI 14 (minut), zatem testujemy: trzy niewielkie bluzeczki ładujemy do bębna, wybieramy z grupy programów specjalnych SZYBKI 14. Zależy nam na czasie, a ubrania w zasadzie chcemy tylko nieco odświeżyć, więc darujemy sobie opcje dodatkowe, ale jednak 20 stopni wydaje nam się zbyt niską temperaturą, więc ją podnosimy i tu mała niespodzianka: program SZYBKI 14 trwa 14 minut tylko przy temp. 20 stopni i minimalnej prędkości wirowania, która w tym przypadku wynosi 400 obr./min. Zarówno zwiększenie temperatury (możliwe 30°C lub 40°C) jak i zwiększenie obrotów wirowania (do 600 lub, w tym programie maks. 800 obr/min) nieznacznie wydłuża czas trwania programu, np. wybrane przez nas 40 stopni i 800 obrotów to 20 minut pracy urządzenia przy zużyciu 0,24 kW energii elektrycznej. Efekty prania, mimo krótkiego czasu są dobre, wirowanie - choć wolniejsze - również było skuteczne.

Może zamiast krótko prać, warto spróbować tylko odświeżyć odzież? Skoro jest taka opcja (program ODŚWIEŻANIE) w grupie programów pielęgnacyjnych, przetestujmy. Już przy wyborze tego programu może pojawić się wątpliwość: niby z nazwy jest to "odświeżanie", jednak w instrukcji obsługi producent podaje, iż "usuwa zagniecenia w ciągu 20 minut za pomocą pary" a teoretycznie to jednak nie jest to samo. Odświeżające działanie programu postanawiamy dokładnie sprawdzić na podstawie bardzo mocno chłonącej zapachy bluzy polarowej pozostawionej w silnie eksploatowanym pomieszczeniu kuchennym. W programie tym z oczywistych względów nie ma możliwości wyboru temp. wody, natomiast początkowo nie jest do końca jasne, czy należy dodawać jakiekolwiek środki piorące, zmiękczające czy też zapachowe, które miałyby ewentualnie zostać użyte do wymieszania z wodą służącą do wytworzenia pary odświeżającej ubrania, więc wsypujemy niewielką ilość proszku i wlewamy odrobinę płynu do szufladek dozownika i uruchamiamy maszynę. Słychać dzwięk pobierania niewielkiej ilości wody, po czym około 7 minut wsad jest delikatnie obracany przy delikatnym nawiewie gorącym powietrzem, następnie wyraźnie widać pojawienie się dużej ilości pary wodnej, na koniec wsad zostaje potraktowany zimnym powietrzem. Program zgodnie z obietnicą producenta trwa 20 minut, po wyjęciu bluza jest świeża, pozbawiona zapachów, wygląda jak po zwykłym, typowym praniu. Zarówno proszek do prania jak i płyn w pojemniku pozostały w stanie nienaruszonym, zatem cały proces odświeżania odbył się wyłącznie przy użyciu pozbawionej detergentów pary wodnej. 

W powyższym teście użyliśmy bluzy polarowej by solidnie sprawdzić skuteczność dosłownego "odświeżenia" i eliminacji zpachów, teraz powtarzamy czynność z zastosowaniem płóciennego materiału, który mniej chłonie zapachy, natomiast po zwykłym praniu jest bardzo pognieciony.

przed-i-po

Efekt rozprostowywania bardzo pozytywnie nas zaskoczył, materiał został pozbawiony praktycznie wszystkich większych zagnieceń. Zdjęcie po lewej przedstawia płótno po zwykłym typowym praniu, po prawej po wyczyszczeniu z programem Odświeżanie. Zwracamy uwagę, że fotografowana tkanina była jeszcze wilgotna. Rezultaty programu Odświeżanie są jeszcze lepsze, po wyschnięciu poddanej jego działaniu tkaniny. Płócienne prześcieradło wyglądało jakby przyjechało z magla. Biorąc pod uwagę ile sił wymaga prasowanie płóciennej odzieży, poszewek do poduszek, prześcieradeł czy poszew na kołdry, program ten uważamy za naprawdę bardzo dużą zaletę testowanej pralki.

Na zakończenie jeszcze jeden test: pełen wsad w bębnie, program SYNTETYCZNE z grupy programów ogólnych, dodatkowe pranie wstępne, dodatkowe płukanie, temperatura 60 stopni i prędkość wirowania 1000 obr./min. ma trwać co prawda aż trzy godziny i 6 minut (nie można użyć opcji TurboWash ze względu na dużą ilość prania), ale cały proces zużywa tylko 1,46 kWh energii elektrycznej.

Z przeprowadzonych testów wynika, że pralka automatyczna ładowana od przodu LG FH4U1JBS2, z silnikiem Direct Drive spełnia wszystkie oczekiwania i obietnice producenta zwarte w materiałach informacyjnych dotyczących testowanego modelu. Zauważalna jest ogromna prostota obsługi, dobra skuteczność, energoszczędność urządzenia. Wyraźnie widać różnice wynikające z doboru odpowiednich programów czy ich kombinacji z funkcjami dodatkowymi a ogrom możliwości pozwala na wybór najdogodniejszej opcji ze względu na czas, porę dnia, gatunek czy stopień zabrudzenia prania. Urządzenie jest również bardzo ciche i stabilne.

LG FH4U1JBS2 6Motion Direct Drive - podsumowanie

Nie da się ukryć, że pralka automatyczna LG-FH4U1JBS2, z najnowocześniejszym silnikiem Direct Drive jest dośc droga. 3600 -3800 zł (aktualne ceny w bloczku poniżej) to jak dobrze poszukać równowartość dwóch też niezłych urządzeń piorących, ale wobec możliwości jednorazowego załadunku 10 kg brudnych rzeczy przy minimalnym zużyciu energii jest idealnym, oszczędnym rozwiązaniem dla właścicieli dużych tradycyjnych domów, w których używa się zasłon, firan, kap i kotar a także dla modelu rodziny wielodzietnej gdzie codziennie są duże ilosci ubrań i bielizny pościelowej do prania. Jednak dzieki temu, że jest to urządzenie inteligentne, zużycie wody i energii dopasowuje do ilości załadunku, który może wynosić od 2 kg (wagowo ) co jest odpowiednikiem ok 3 sztuk średniej wielkości ubrań, sprawdzi się również w przypadku montażu w mieszkaniu singla, natomiast niezwykle ciche działanie i brak wibracji przy wirowaniu docenią chyba wszyscy.
Mała ilość zużycia wody, energooszczędność, wiele możliwości kombinacji wyboru różnorodnych programów i opcji dodatkowych, prostota obsługi, duża rozpiętość wagowa ilości wsadu,możliwość opóżnionego startu urządzenia, wreszcie skuteczność prania i wirowania oraz dodtkowy serwis sprawiają , że pralka automatyczna ładowana od przodu LG-FH4U1JBS2, z najnowocześniejszym silnikiem Direct Drive, mimo, iż dość droga jest warta swojej ceny. Dlatego też przyznajemy temu modelowi nasze wyróżnienie:

AGDLab_POLECAMY

Pralkę automatyczną LG FH4U1JBS2 6Motion DirectDrive

 

 

Waszym zdaniem

brutus1400

Jezeli pralka to tylko MIELE reszta to SMIECI !!!
MIELE ma swoja cene ale naprawde sie OPLACI:-))
Pozdro......

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.