LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Lodówka zużywająca tyle prądu, co mała żarówka

Artykuł powstał we współpracy z firmą LG
Marek Kowalski
LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Masz za wysokie rachunki za prąd? Zacznij od zmiany urządzeń zasilanych non-stop. Chłodziarkozamrażarki są absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Z tym większą uwagą powinniśmy dokonywać wyboru urządzenia, które przez lata będzie nam służyć, zapewniając z jednej strony dostęp do możliwie jak najdłużej przechowywanego, świeżego pożywienia, a z drugiej w minimalnym stopniu obciąży tę część budżetu domowego, którą potocznie nazywamy "rachunkami za prąd". Mieliśmy okazję przetestować w działaniu jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń tego typu - lodówkę klasy A+++, wyposażoną w nowoczesny, inwerterowy kompresor liniowy - oto test modelu LG GBB530PZQFE.

13

Pierwsze spojrzenie

LG-dzieci

Lodówka LG GBB530PZQFE to klasyczna chłodziarkozamrażarka typu combi z chłodziarką w górnej części i zamrażalnikiem w dolnej. Już na pierwszy rzut oka model ten wywołuje pozytywne wrażenie. Urządzenie utrzymane w eleganckim metalizowanym kolorze określanym przez producenta jako Platinum Silver prezentuje się na tyle estetycznie, że z pewnością można je uznać za sprzęt, który może być ozdobą niejednej kuchni. Metalizowana powłoka frontowej części lodówki ma fakturę eliminującą powstawanie nieestetycznych odcisków palców, a jednocześnie jej powierzchnia jest płaska co ułatwia czyszczenie urządzenia.

LG GBB530PZQFE-01

Smukła, pojemna, bezpieczna dla dzieci

Lodówka jest zgrabna, smukła i proporcjonalna. Urządzenie ma wysokość 201 cm, 59,5 cm szerokości oraz 68,6 cm głębokości. Takie gabaryty pozwalają przypuszczać, że sprzęt ten bez większych problemów można łatwo ulokować w każdej kuchni, na dodatek producent przewidział pewne ułatwienia w tym zakresie, ale o tym za chwilę. Urządzenie mimo swojej wizualnej szczupłości oferuje również dużą pojemność wynoszącą aż 343 litry, z czego 252 litry przypada na chłodziarkę, a pozostałe 91 litrów objętości oferuje zamrażarka. Podawane przez nas wartości to rzeczywista pojemność netto - wartość pokazująca ile faktycznie zmieścimy w lodówce pożywienia, a nie podawana niekiedy pojemność brutto oznaczająca po prostu objętość całej bryły lodówki włącznie z drzwiami, izolacją i wszelkimi urządzeniami.

8Q2A9799

8Q2A9800

W górnej części drzwi chłodziarki umieszczono panel kontrolny urządzenia składający się z wyświetlacza i zestawu sześciu przycisków sterujących pracą urządzenia. Od razu warto zauważyć, że jest on umieszczony na tyle wysoko, że prawdopodobieństwo, iż nasze pociechy przypadkowo zmienią ustawienia urządzenia jest praktycznie żadne. Oczywiście niezależnie od tego panel dysponuje funkcją blokady ustawień, co dodatkowo eliminuje ryzyko przypadkowej zmiany parametrów roboczych urządzenia. 

8Q2A9805

Na drzwiach chłodziarki umieszczono jeszcze znaczek informujący o klasie energetycznej urządzenia (A+++) oraz o tym, że testowany sprzęt wyposażono w nowoczesny inwerterowy kompresor liniowy objęty przez producenta aż 10-letnią gwarancją. 

Waszym zdaniem

wojtekpolska6900

Artykuł sponsorowany ale zapomnieliście o tym napisać.
Poza tym tylko 60% rachunku za prąd zużyty a reszta to opłaty za przesył itp. i to one są cały czas podnoszone i nie zmieni ich kupowanie urządzeń energooszczędnych.

jarpom110

No dobrze, ale ani slowa ile kWh na dobe pobiera!

lesnikzg10

jarpom1 jest podane godzinne zużycie energii, które wynosił 0,019 kWh i dalej jest "Taka średnia godzinna daje ok. 0,456 kWh na dobę, a to przekłada się na 166,44 kWh rocznie.

zoltar702

Hmmm.. to tak - 166kWh to średnio 100zł (rocznie licząc 0,6zł/kWh) - inna lodówka o dwukrotnie większym poborze zabierze mi z portfela 200zł rocznie ... niech tak będzie. Lodówka średniej klasy (taka z dwukrotnie większym poborem energii )- cena średnio 1500zł, za to LG - 3000. Różnica 1500zł. Zaoszczędziłem 100zł miesięcznie przy zakupie LG - 1500zł / 100zł rocznie = 15 LAT - tyle musi wytrzymać moja LG żeby się zwrócił (!) zakup.
To oczywiście WILEKIE uproszczenie, ale oprócz dbania o środowiko i kieszeń producenta to faktycznie zakupy AGD trzeba dobrze przemyśleć. Inne względy (design, kosmiczne technologie, nazwa producenta) pomijam.

wojtekpolska6900

zoltar7 i to jest to co ty napisałeś plus to co ja i wychodzi że kupowanie takich "super ekologicznych lodówek" to nieporozumienie.

gzegosz00

"bezpieczna dla dzieci" - ciekawe co poeta miał na myśli? Chyba to że najniższa półka (nie licząc szuflad na owoce) znajduje się sporo wyżej niż głowa tej dziewczynki na foto i po prostu do niczego nie sięgnie. A co będzie z jej bezpieczeństwem jak zacznie podstawiać sobie pod nogi krzesła, taborety czy też inne "dziecięce patenty"?

schwalk00

Masakra! Utrzymanie temperatury w lodówce powinno być mierzone bez otwierania drzwi. Pomiar schładzania powinien zawierać głównie info o schładzanym próbniku: czyli 1kg - ilość kW na stopień Celsjusza. Jak można tak nieprofesjonalny tekst nazywać jakimkolwiek testowaniem??? Nazywanie tej reklamy dziennikarstwem to kompletna kompromitacja mediów :(

dzamnik00

ciekawe jak jest jak się postawi lodówkę przy ścianie w zabudowie meblowej.
mam BEKO 60021 A+ porducent sugerował 470 KWh na rok i co taki wynik to chyba jak w pomieszczeniu jest 15 stopni C
przekonałem się po kilku pierwszych pomiarach
średnio 1,8 KWh na dzień
czyli ok 650 w roku
nie pomogły reklamacje, pomiary serwisantów, firma dopowiedziała że tak ma być.
Miałem kiedyś małego indesita i obietnice producenta się zgadzały.

dzamnik00

0,019 na godzinę ale nie powiedziane że w tej godzinie się włączył kompresor

zew00

Wszystko fajnie tylko, że oszczędzać trzeba na wszystkim co żre prąd, a nie tylko na lodówce I jak oszczędzać to tak, aby było przy okazji wygodnie. Ja mam zamontowane automatyczne wyłączniki światła które same zapalają i gaszą po mnie światło więc oszczędzam na prądzie, a przy okazji mam komfort w domu. Takie wyłączniki np Suno2 są na stronie eledo.pl. Można tez oszczędzać na ogrzewaniu kupując klimatyzator z funkcją grzania. Takie cudo bierze 1 kW a wytwarza ciepła 3 KW. Jedyna wada, że cały czas dmuch powietrze więc nie każdemu to pasuje.

mi.ol00

Lodówkę w tej klasie można mieć już za 2200 a nie za 3000. Wtedy to się zaczyna opłacać. Wiem bo mam i sam liczyłem.

jarek196600

Mam ten model. Jest generalnie Ok i super cicha. Mały minus za górna komorę zamrażarki która po wysunięciu tworzy zaledwie wąska szczelinę i trzeba szufladę wysuwać poza prowadnice aby coś włożyć lub wyjąc.

kayron00

Żeby takie inwestycje się opłacały sprzęt musi przetrwać 10-15 lat. Z drugiej strony zużycie prądu to nieco abstrakcyjne dywagacje, bo to zależy od wielu rzeczy, takich jak umiejscowienie lodówki, nawet częstość i czas jej otwarcia ma znaczenie.
Sądzę że te 0,019KWh to jest wartość jak lodówka stoi pusta, i nie jest otwierana, a w dodatku nie jest w trybie aktywnego chłodzenia.
Ja bym sobie tak do tego z 30% dodał i przyjął 0,025KWh, jako wartość realną.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.