LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Lodówka zużywająca tyle prądu, co mała żarówka

Artykuł powstał we współpracy z firmą LG
Marek Kowalski
LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Masz za wysokie rachunki za prąd? Zacznij od zmiany urządzeń zasilanych non-stop. Chłodziarkozamrażarki są absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Z tym większą uwagą powinniśmy dokonywać wyboru urządzenia, które przez lata będzie nam służyć, zapewniając z jednej strony dostęp do możliwie jak najdłużej przechowywanego, świeżego pożywienia, a z drugiej w minimalnym stopniu obciąży tę część budżetu domowego, którą potocznie nazywamy "rachunkami za prąd". Mieliśmy okazję przetestować w działaniu jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń tego typu - lodówkę klasy A+++, wyposażoną w nowoczesny, inwerterowy kompresor liniowy - oto test modelu LG GBB530PZQFE.

13

Wygodne otwarcie, przemyślana konstrukcja

8Q2A0190

8Q2A9803

Podczas pierwszego otwarcia drzwi chłodziarki i zamrażarki zwróciliśmy uwagę na dwie, dość istotne sprawy. Po pierwsze testowany model lodówki wyposażono w system ułatwiający otwieranie drzwiczek. Rączki obu komór urządzenia nie są sztywno przymocowane do drzwiczek, lecz nieznacznie się odginają, co powoduje delikatne jakby podważenie i równomierne odepchnięcie drzwi od uszczelki za pomocą wysuwanych w tym momencie elementów dystansowych oraz łatwe otwarcie lodówki. Mamy nadzieję, że zdjęcie pokazuje to proste i przydatne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma ryzyka że będziemy zmuszeni do "szarpania się" ze drzwiami lodówki.

8Q2A9804

Wspomnieliśmy wcześniej o ułatwieniach producenta dotyczących ustawienia lodówki w kuchni. Chodzi o tzw. system bezkolizyjnego otwierania drzwi. Nawet, gdy lodówka będzie stała przy ścianie (z prawej strony, tej, na którą otwierają się drzwi chłodziarki i zamrażarki) to bez problemu będzie można otworzyć oba drzwiczki. W wielu modelach lodówek zawiasy są tak skonstruowane, że lodówka może mieć taką samą szerokość jak testowany egzemplarz (ok. 60 cm), ale szerokie otwarcie drzwi w opisywanej sytuacji (gdy lodówka stoi przy ścianie) nie będzie możliwe, co utrudni dostęp do wnętrza lodówki i korzystanie z niej (np. nie będzie można wyciągnąć szuflad, półek itp). Dzięki zastosowanemu w modelu LG GBB530PZQFE rozwiązaniu w postaci bezkolizyjnego otwierania drzwi mamy większe możliwości w zakresie aranżacji i ustawienia lodówki nawet w niewielkiej kuchni. Nawet gdy lodówka będzie stała bezpośrednio przy ścianie to i tak drzwi dadzą się otworzyć na tyle szeroko, że bez najmniejszych problemów mamy pełny dostęp do lodówki i możemy wyjmować/wkładać szuflady i półki. Właśnie, skoro mowa o szufladach i półkach, co testowany sprzęt LG ma w śródku?

Wnętrze chłodziarki - równomierne chłodzenie, dłuższa świeżość potraw

8Q2A9809

 

Na drzwiach chłodziarki zamontowano łącznie aż cztery elementy ułatwiające rozmieszczenie żywności. Na samej górze widoczny jest zamykany pojemnik na nabiał (oznaczony napisem Dairy Corner, co można przetłumaczyć jako "mleczny kącik"), wewnątrz którego dodano jeszcze wyjmowany pojemnik na jajka (8 szt.). Pozostałe trzy pojemniki są już otwarte. Dolny, oznaczony napisem Big Bottle (czyli "duża butelka") jest przeznaczony na napoje i - co sprawdziliśmy - faktycznie bez problemu mieści nawet dwulitrowe butelki z napojami. Każdy z tych pojemników można wyjąć, ale już wysokość na jakiej są one umieszczone na drzwiczkach lodówki nie jest regulowana. Same pojemniki są tak wyprofilowane, że są łatwe w czyszczeniu - nie ma tu zawiłych i trudno dostępnych zakamarków, które mogłyby sprawiać problem z usunięciem np. resztek przypadkowo rozlanego jogurtu.

W głównej komorze chłodziarki znaleźliśmy dwie duże, specjalistyczne szuflady oraz trzy szklane, wyjmowalne półki. Dość bogaty zestaw pozwalający dość swobodnie planować odpowiednie rozlokowanie żywności. Dwie górne półki to po prostu płaskie tafle szkła estetycznie wykończonego ramką z wyprofilowanymi punktami podparcia - półki te można umieszczać w pięciu różnych miejscach wewnątrz chłodziarki.

8Q2A0186

8Q2A9807

8Q2A9808

Znacznie ciekawsza jest trzecia półka - można ją złożyć na pół, dzięki czemu z jednej strony dalej może ona pełnić swoją rolę (choć oczywiście jest wtedy o połowę węższa), a uzyskana w ten sposób przestrzeń może być wykorzystana do przechowania w lodówce pożywienia o niestandardowych wymiarach, albo np. wysokich butelek nie mieszczących się w drzwiach lodówki.

8Q2A9811

Dodatkowym elementem wyposażenia testowanej przez nas lodówki LG GBB530PZQFE był stojak (czy raczej leżak) na butelki mieszczący dwie butelki - jest to element całkowicie niezależny od reszty wyposażenia i można go używać tylko w razie potrzeby, a gdy z niego nie korzystamy można go w ogóle z lodówki usunąć by nie zajmował miejsca.

8Q2A9810

W dolnej części chłodziarki znajdują się dwie szuflady. Pierwsza z nich oznaczona napisem Moist Balance Crisper służy przede wszystkim do przechowywania świeżych owoców i warzyw. Górna pokrywa tej szuflady zwraca uwagę charakterystyczną fakturą przypominającą plastikową kratownicę. Nie jest to tylko wymysł projektanta, rozwiązanie to ma również wymiar praktyczny - chodzi o utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Nadmiar wilgoci ze świeżych warzyw i owoców osadza się na tej kratownicy (a nie na np. owocach) i odparowuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu przechowywane w tej szufladzie warzywa i owoce pozostają dłużej świeże. 

8Q2A0192

Ostatnia szuflada - oznaczona jako Fresh 0 Zone - to również "szuflada świeżości" lecz przeznaczona do przechowywania produktów takich jak świeże mięso czy ryby. Jej zadaniem jest utrzymywanie nieco niższej temperatury (bliskiej 0 stopni C) niż w pozostałej części chłodziarki. Takie rozwiązanie pozwala wydłużyć czas przechowywania niepreparowanej żywności, bez konieczności jej mrożenia i późniejszego rozmrażania, gdyż niższa temperatura skutecznie hamuje działanie litycznych enzymów wewnątrzkomórkowych oraz blokuje rozwój drobnoustrojów. Oczywiście rozwiązanie to nie zastępuje w żadnym razie zamrażarki, ale pozwala wydłużyć czas potrzebny na przygotowanie pożywienia z niemrożonych, świeżych składników. Skoro zaczepiliśmy temat mrożenia najwyższy czas przyjrzeć się wbudowanej w testowaną lodówkę zamrażarce.

Waszym zdaniem

wojtekpolska6900

Artykuł sponsorowany ale zapomnieliście o tym napisać.
Poza tym tylko 60% rachunku za prąd zużyty a reszta to opłaty za przesył itp. i to one są cały czas podnoszone i nie zmieni ich kupowanie urządzeń energooszczędnych.

jarpom110

No dobrze, ale ani slowa ile kWh na dobe pobiera!

lesnikzg10

jarpom1 jest podane godzinne zużycie energii, które wynosił 0,019 kWh i dalej jest "Taka średnia godzinna daje ok. 0,456 kWh na dobę, a to przekłada się na 166,44 kWh rocznie.

zoltar702

Hmmm.. to tak - 166kWh to średnio 100zł (rocznie licząc 0,6zł/kWh) - inna lodówka o dwukrotnie większym poborze zabierze mi z portfela 200zł rocznie ... niech tak będzie. Lodówka średniej klasy (taka z dwukrotnie większym poborem energii )- cena średnio 1500zł, za to LG - 3000. Różnica 1500zł. Zaoszczędziłem 100zł miesięcznie przy zakupie LG - 1500zł / 100zł rocznie = 15 LAT - tyle musi wytrzymać moja LG żeby się zwrócił (!) zakup.
To oczywiście WILEKIE uproszczenie, ale oprócz dbania o środowiko i kieszeń producenta to faktycznie zakupy AGD trzeba dobrze przemyśleć. Inne względy (design, kosmiczne technologie, nazwa producenta) pomijam.

wojtekpolska6900

zoltar7 i to jest to co ty napisałeś plus to co ja i wychodzi że kupowanie takich "super ekologicznych lodówek" to nieporozumienie.

gzegosz00

"bezpieczna dla dzieci" - ciekawe co poeta miał na myśli? Chyba to że najniższa półka (nie licząc szuflad na owoce) znajduje się sporo wyżej niż głowa tej dziewczynki na foto i po prostu do niczego nie sięgnie. A co będzie z jej bezpieczeństwem jak zacznie podstawiać sobie pod nogi krzesła, taborety czy też inne "dziecięce patenty"?

schwalk00

Masakra! Utrzymanie temperatury w lodówce powinno być mierzone bez otwierania drzwi. Pomiar schładzania powinien zawierać głównie info o schładzanym próbniku: czyli 1kg - ilość kW na stopień Celsjusza. Jak można tak nieprofesjonalny tekst nazywać jakimkolwiek testowaniem??? Nazywanie tej reklamy dziennikarstwem to kompletna kompromitacja mediów :(

dzamnik00

ciekawe jak jest jak się postawi lodówkę przy ścianie w zabudowie meblowej.
mam BEKO 60021 A+ porducent sugerował 470 KWh na rok i co taki wynik to chyba jak w pomieszczeniu jest 15 stopni C
przekonałem się po kilku pierwszych pomiarach
średnio 1,8 KWh na dzień
czyli ok 650 w roku
nie pomogły reklamacje, pomiary serwisantów, firma dopowiedziała że tak ma być.
Miałem kiedyś małego indesita i obietnice producenta się zgadzały.

dzamnik00

0,019 na godzinę ale nie powiedziane że w tej godzinie się włączył kompresor

zew00

Wszystko fajnie tylko, że oszczędzać trzeba na wszystkim co żre prąd, a nie tylko na lodówce I jak oszczędzać to tak, aby było przy okazji wygodnie. Ja mam zamontowane automatyczne wyłączniki światła które same zapalają i gaszą po mnie światło więc oszczędzam na prądzie, a przy okazji mam komfort w domu. Takie wyłączniki np Suno2 są na stronie eledo.pl. Można tez oszczędzać na ogrzewaniu kupując klimatyzator z funkcją grzania. Takie cudo bierze 1 kW a wytwarza ciepła 3 KW. Jedyna wada, że cały czas dmuch powietrze więc nie każdemu to pasuje.

mi.ol00

Lodówkę w tej klasie można mieć już za 2200 a nie za 3000. Wtedy to się zaczyna opłacać. Wiem bo mam i sam liczyłem.

jarek196600

Mam ten model. Jest generalnie Ok i super cicha. Mały minus za górna komorę zamrażarki która po wysunięciu tworzy zaledwie wąska szczelinę i trzeba szufladę wysuwać poza prowadnice aby coś włożyć lub wyjąc.

kayron00

Żeby takie inwestycje się opłacały sprzęt musi przetrwać 10-15 lat. Z drugiej strony zużycie prądu to nieco abstrakcyjne dywagacje, bo to zależy od wielu rzeczy, takich jak umiejscowienie lodówki, nawet częstość i czas jej otwarcia ma znaczenie.
Sądzę że te 0,019KWh to jest wartość jak lodówka stoi pusta, i nie jest otwierana, a w dodatku nie jest w trybie aktywnego chłodzenia.
Ja bym sobie tak do tego z 30% dodał i przyjął 0,025KWh, jako wartość realną.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.