LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Lodówka zużywająca tyle prądu, co mała żarówka

Artykuł powstał we współpracy z firmą LG
Marek Kowalski
LG GBB530PZQFE - test energooszczędnej lodówki

Masz za wysokie rachunki za prąd? Zacznij od zmiany urządzeń zasilanych non-stop. Chłodziarkozamrażarki są absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Z tym większą uwagą powinniśmy dokonywać wyboru urządzenia, które przez lata będzie nam służyć, zapewniając z jednej strony dostęp do możliwie jak najdłużej przechowywanego, świeżego pożywienia, a z drugiej w minimalnym stopniu obciąży tę część budżetu domowego, którą potocznie nazywamy "rachunkami za prąd". Mieliśmy okazję przetestować w działaniu jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń tego typu - lodówkę klasy A+++, wyposażoną w nowoczesny, inwerterowy kompresor liniowy - oto test modelu LG GBB530PZQFE.

13

Zamrażarka - duża pojemność, łatwo dostępna przestrzeń

8Q2A0189

8Q2A9806

Zamrażarka w modelu LG GBB530PZQFE to trzy szuflady oznaczone identycznym napisem Freezing Zone Fish & Meat. Oznaczenie cokolwiek niesprawiedliwe - oprócz mięsa i ryb lubimy też lody :) Oczywiście lodówka LG jak najbardziej nadaje się do przechowywania lodów i innego typu pożywienia. Dwie górne szuflady mają identyczne wymiary, ale istnieją pomiędzy nimi pewne różnice użytkowe. Jeżeli komuś zależy na jak najszybszym zamrożeniu pożywienia, powinien je umieścić w środkowej szufladzie. Tutaj proces zamrażania będzie przebiegać najszybciej. Dolna szuflada jest nieco płytsza ze względu na mechanizmy znajdujące się we wnętrzu lodówki.

8Q2A9816

Jedynym dodatkowym elementem wyposażenia zamrażarki w testowanym sprzęcie była tacka na kostki lodu, co jest standardem w tej klasie urządzeń.

Wszystkie trzy szuflady są oczywiście wyjmowalne, są również tak wyprofilowane, że łatwo można je w razie potrzeby oczyścić. Dwie górne szuflady zamrażarki oparte są na dwóch drucianych półkach - elementy te nie tylko pełnią rolę oparcia dla szuflad, ale również umożliwiają układanie żywności bezpośrednio w zamrażarce. To przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy potrzebę czasowego przechowywania większej ilości pożywienia w zamrażarce - można wtedy po prostu całkowicie wyjąć dwie górne szuflady zamrażarki i układać żywność bezpośrednio na drucianych półkach.

Dodatkowe funkcje - diody LED, łatwa diagnostyka

8Q2A9812

Światło w lodówce? A cóż to za nowość? Nie o samą kwestię oświetlenia chodzi, ale o jego typ. W testowanym modelu producent zdecydował się na zastosowanie oświetlenia w postaci listwy z diodami LED. Jest ona umieszczona w górnej części chłodziarki i skutecznie rozświetla całe wnętrze tej części lodówki (zamrażalnik - co jest zresztą normą w tej klasie urządzeń - nie jest oświetlony). Zaletą tego typu oświetlenia jest jego olbrzymia efektywność - ludzkość dotychczas nie opracowała skuteczniejszej metody zamiany energii elektrycznej w świetlną niż właśnie diody LED. 

8Q2A9814

Testowana lodówka LG wyposażona jest w umieszczony w górnej części i oznaczony specjalnym symbolem Smart Diagnosis niewielki głośniczek. Służy on do emisji specjalnego sygnału, który poprzez nawiązane przez użytkownika lodówki połączenie z linią serwisową producenta jest interpretowane przez serwis i pozwala łatwo zdiagnozować ewentualny problem z urządzeniem. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste, należy zadzwonić pod polski numer serwisu (jest on nalepiony wewnątrz lodówki), następnie konsultant w trakcie rozmowy poprosi o przyłożenie telefonu do wspomnianego głośnika - wyemitowany przez lodówkę specjalny modulowany sygnał zostanie odebrany przez konsultanta i przetworzony cyfrowo przez komputery pracujące w punkcie serwisowym producenta. Wynikiem takiej analizy będzie dokładny raport określający przyczyny niedomagania urządzenia. Dzięki temu systemowi wysyłany przez producenta technik od razu wie, czego może się spodziewać, dysponuje odpowiednimi częściami zamiennymi i jest przygotowany do natychmiastowej naprawy bez tracenia czasu na przeprowadzenie diagnostyki na miejscu.

8Q2A9813

Kolejną ciekawostką techniczną wbudowaną w testowany sprzęt jest system Multi AirFlow oraz Total No Frost. Pierwsze z wymienionych rozwiązań to system obiegu chłodnego powietrza, ułatwiający utrzymywanie stałej temperatury na wszystkich poziomach urządzenia i szybciej niwelujący chwilowe wahania powstające np. po otwarciu drzwi, co korzystnie wpływa na świeżość przechowywanego w chłodziarce pożywienia. Natomiast Total No Frost jest systemem antyszronowym, dzięki niemu lodówka LG GBB530PZQFE jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, nie wymagającym okresowego rozmrażania produktów.

8Q2A9800

Za pomocą wspomnianego wcześniej panelu kontrolnego umieszczonego na drzwiach chłodziarki można wywołać kilka funkcji, pokrótce je tu przedstawimy. 

Przede wszystkim panel ten służy do regulacji zadanej temperatury w chłodziarce i zamrażarce. Dla chłodziarki dostępny zakres mieści się w przedziale od 7 do 1 stopnia C, natomiast dla zamrażarki jest to przedział od -15 do -23 stopni C.

Funkcja ekspresowego zamrażania (Express frz) - specjalny tryb uaktywniany po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na panelu kontrolnym, zwiększa wydajność zamrażarki; przy czym zgodnie z zaleceniem producenta, aby z niej korzystać optymalnie należy tryb ten uaktywnić jakiś czas przed planowanym umieszczeniem w zamrażarce żywności, którą chcemy możliwe jak najszybciej zamrozić.

Testowana lodówka jest wyposażona w blokadę ustawień, uniemożliwiającą przypadkową zmianę parametrów pracy lodówki. Włączenie tej funkcji jest dość proste - wystarczy przytrzymać przez trzy sekundy jeden z przycisków panelu kontrolnego - w analogiczny sposób zdejmujemy tę blokadę.

Kolejną przydatną funkcją jest wywoływany również pojedynczym przyciskiem na panelu kontrolnym lodówki tryb Eco Friendly. Po jego aktywacji lodówka automatycznie przełącza się w tryb oszczędzania energii - temperatura zamrażarki zostaje ustawiona na -15 stopni C, a chłodziarki na +7 stopni C. Inną nazwą tego trybu jest "tryb wakacyjny" bo takie też jest jego przeznaczenie. Nie należy z niego korzystać podczas codziennego użytkowania lodówki, tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje czy innego rodzaju dłuższy pobyt, nie trzymamy akurat świeżych rzeczy w lodówce. Pojawił się termin "oszczędność energii", nic dziwnego, w końcu mieliśmy do czynienia z egzemplarzem klasy A+++. Sprawdziliśmy ile energii pobiera testowana lodówka.

Waszym zdaniem

wojtekpolska6900

Artykuł sponsorowany ale zapomnieliście o tym napisać.
Poza tym tylko 60% rachunku za prąd zużyty a reszta to opłaty za przesył itp. i to one są cały czas podnoszone i nie zmieni ich kupowanie urządzeń energooszczędnych.

jarpom110

No dobrze, ale ani slowa ile kWh na dobe pobiera!

lesnikzg10

jarpom1 jest podane godzinne zużycie energii, które wynosił 0,019 kWh i dalej jest "Taka średnia godzinna daje ok. 0,456 kWh na dobę, a to przekłada się na 166,44 kWh rocznie.

zoltar702

Hmmm.. to tak - 166kWh to średnio 100zł (rocznie licząc 0,6zł/kWh) - inna lodówka o dwukrotnie większym poborze zabierze mi z portfela 200zł rocznie ... niech tak będzie. Lodówka średniej klasy (taka z dwukrotnie większym poborem energii )- cena średnio 1500zł, za to LG - 3000. Różnica 1500zł. Zaoszczędziłem 100zł miesięcznie przy zakupie LG - 1500zł / 100zł rocznie = 15 LAT - tyle musi wytrzymać moja LG żeby się zwrócił (!) zakup.
To oczywiście WILEKIE uproszczenie, ale oprócz dbania o środowiko i kieszeń producenta to faktycznie zakupy AGD trzeba dobrze przemyśleć. Inne względy (design, kosmiczne technologie, nazwa producenta) pomijam.

wojtekpolska6900

zoltar7 i to jest to co ty napisałeś plus to co ja i wychodzi że kupowanie takich "super ekologicznych lodówek" to nieporozumienie.

gzegosz00

"bezpieczna dla dzieci" - ciekawe co poeta miał na myśli? Chyba to że najniższa półka (nie licząc szuflad na owoce) znajduje się sporo wyżej niż głowa tej dziewczynki na foto i po prostu do niczego nie sięgnie. A co będzie z jej bezpieczeństwem jak zacznie podstawiać sobie pod nogi krzesła, taborety czy też inne "dziecięce patenty"?

schwalk00

Masakra! Utrzymanie temperatury w lodówce powinno być mierzone bez otwierania drzwi. Pomiar schładzania powinien zawierać głównie info o schładzanym próbniku: czyli 1kg - ilość kW na stopień Celsjusza. Jak można tak nieprofesjonalny tekst nazywać jakimkolwiek testowaniem??? Nazywanie tej reklamy dziennikarstwem to kompletna kompromitacja mediów :(

dzamnik00

ciekawe jak jest jak się postawi lodówkę przy ścianie w zabudowie meblowej.
mam BEKO 60021 A+ porducent sugerował 470 KWh na rok i co taki wynik to chyba jak w pomieszczeniu jest 15 stopni C
przekonałem się po kilku pierwszych pomiarach
średnio 1,8 KWh na dzień
czyli ok 650 w roku
nie pomogły reklamacje, pomiary serwisantów, firma dopowiedziała że tak ma być.
Miałem kiedyś małego indesita i obietnice producenta się zgadzały.

dzamnik00

0,019 na godzinę ale nie powiedziane że w tej godzinie się włączył kompresor

zew00

Wszystko fajnie tylko, że oszczędzać trzeba na wszystkim co żre prąd, a nie tylko na lodówce I jak oszczędzać to tak, aby było przy okazji wygodnie. Ja mam zamontowane automatyczne wyłączniki światła które same zapalają i gaszą po mnie światło więc oszczędzam na prądzie, a przy okazji mam komfort w domu. Takie wyłączniki np Suno2 są na stronie eledo.pl. Można tez oszczędzać na ogrzewaniu kupując klimatyzator z funkcją grzania. Takie cudo bierze 1 kW a wytwarza ciepła 3 KW. Jedyna wada, że cały czas dmuch powietrze więc nie każdemu to pasuje.

mi.ol00

Lodówkę w tej klasie można mieć już za 2200 a nie za 3000. Wtedy to się zaczyna opłacać. Wiem bo mam i sam liczyłem.

jarek196600

Mam ten model. Jest generalnie Ok i super cicha. Mały minus za górna komorę zamrażarki która po wysunięciu tworzy zaledwie wąska szczelinę i trzeba szufladę wysuwać poza prowadnice aby coś włożyć lub wyjąc.

kayron00

Żeby takie inwestycje się opłacały sprzęt musi przetrwać 10-15 lat. Z drugiej strony zużycie prądu to nieco abstrakcyjne dywagacje, bo to zależy od wielu rzeczy, takich jak umiejscowienie lodówki, nawet częstość i czas jej otwarcia ma znaczenie.
Sądzę że te 0,019KWh to jest wartość jak lodówka stoi pusta, i nie jest otwierana, a w dodatku nie jest w trybie aktywnego chłodzenia.
Ja bym sobie tak do tego z 30% dodał i przyjął 0,025KWh, jako wartość realną.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.