LG OLED55C7V - testujemy telewizor z matrycą OLED najnowszej generacji

Marek Kowalski
LG OLED55C7V - testujemy telewizor z matrycą OLED najnowszej generacji

LG OLED55C7V to przedstawiciel wyprodukowanych przez koreańskiego potentata telewizorów z matrycą OLED najnowszej generacji. LG jest tutaj w komfortowej sytuacji, gdyż jest de facto monopolistą na rynku ekranów z matrycą organiczną stosowanych w telewizorach. Bez dwóch zdań mamy tu do czynienia z produktem obok którego nie sposób przejść obojętnie. Oprócz matrycy dostarczającej imponującej jakości obraz, telewizor oferuje wiele dodatkowych "smaczków": ultrawysoką rozdzielczość, zgodność ze wszystkimi obecnie dostępnymi standardami HDR (HDR10 i Dolby Vision). Zapraszamy do lektury recenzji modelu LG OLED55C7V. 

0
  • Telewizor LG OLED55C7V i jego podstawowe funkcje
  • Matryca OLED, co to właściwie takiego?
  • LG OLED55C7V - pierwsze wrażenie
  • Parametry, złącza, sterowanie i funkcje SMART
  • Obraz w telewizorze LG OLED55C7V
  • Podsumowanie - sprzęt zdecydowanie godny polecenia

Kosztujący naprawdę sporo (ale też bez przesady) telewizor to urządzenie, które powinno oferować tyle, by nabywcy wynagrodzić poczynioną po zakupie pustkę w portfelu. W przypadku testowanego przez nas modelu LG OLED55C7V producent przyłożył się do tego, by produkt, swoim wzornictwem i możliwościami uzasadniał taki wydatek. Do naszej redakcji dotarł 55-calowy wariant telewizora LG OLED55C7V. Oprócz tego na rynku LG oferuje jeszcze model C7V z ekranem 65-calowym. Oba produkty - poza różną przekątną charakteryzują się taką samą konstrukcją (ten sam typ matrycy, te same funkcje itp.), dlatego w pewnym stopniu - pominąwszy wielkość - nasze wnioski z testowania 55-calowego egzemplarza można przenieść również na większy model.

LG OLED55C7V-00

Telewizor LG OLED55C7V to urządzenie wyposażone w produkowaną przez koncern LG matrycę organiczną typu OLED WRGB stanowiącą znak rozpoznawczy koreańskiej marki. Matryca pracująca natywnie w częstotliwości 120 Hz oferuje najwyższą aktualnie dostępną na rynku konsumenckim rozdzielczość 4K/Ultra HD, czyli 3840x2160 pikseli. Co prawda na ostatnich targach IFA mieliśmy okazję zobaczyć ekrany o rozdzielczości czterokrotnie wyższej, czyli 8K, ale nie były to produkty dostępne na rynku lecz prototypy, bądź egzemplarze demonstracyjne poszczególnych producentów.

Matryca OLED WRGB zastosowana w testowanym egzemplarzu to produkt najnowszej generacji. Ma to o tyle znaczenie, że pierwsza generacja oferowanych na rynku matryc OLED (również produkcji LG) charakteryzowała się mniejszą trwałością. Choć problem udało się rozwiązać - obecnie matryce OLED LG mają zachowywać swoje parametry przez 100 tysięcy godzin świecenia (to około 30 lat oglądania telewizji przez 8 godzin dziennie), to wciąż wśród niektórych pokutuje stereotyp o niskiej trwałości matryc organicznych. Dziś to już mit, bo telewizory pierwszej generacji w których problem występował, zostały już praktycznie wycofane z rynku.

LG OLED55CLV - matryca organiczna, czyli właściwie co?

OLED to akronim od Organic Light Emitting Diode, co oznacza po prostu pewien typ półprzewodników, których główną cechą jest to, że są zbudowane z cząsteczek organicznych. Podstawowym zadaniem diody OLED, podobnie jak diody LED, jest przetworzenie dostarczonej energii (elektrycznej) w energię świetlną.

LG OLED55C7V-07

Od strony praktycznej najważniejszą cechą matryc OLED jest to, że nie wymagają one stosowania podświetlenia. Pamiętajmy, każda "zwykła" matryca ciekłokrystaliczna (LCD) wymaga podświetlenia. Aktualnie najczęściej w telewizorach LCD stosuje się podświetlenie diodami LED - stąd też niezbyt precyzyjne określanie takich telewizorów jako LED TV (tymczasem są to dalej telewizory LCD, LED to jedynie podświetlenie).

W przypadku matrycy OLED każdy punkt obrazu sam generuje światło. Dzięki temu obraz wyświetlany przez matrycę organiczną będzie charakteryzował się cechami niemożliwymi do uzyskania w najlepszym nawet telewizorze LCD, np. praktycznie nieskończonym kontrastem czy idealną czernią - wyłączone piksele OLED nie emitują żadnego światła. To nie marketing, to fizyka. Zainteresowanych szczegółami dotyczącymi matryc organicznych odsyłamy do naszego materiału dotyczącego tego typu konstrukcji: przeczytaj artykuł "OLED, czyli właściwie co?".

LG OLED55C7V - pierwsze wrażenie

Telewizor za kwotę przekraczającą 10 tysięcy złotych, nie tylko musi wyświetlać dobry obraz (co sprawdzimy), ale również odpowiednio dobrze prezentować się w salonie. Model LG OLED55C7V charakteryzuje się stylowym, minimalistycznym wzornictwem, które z pewnością można uznać za efektowne, ale w żadnym razie nie przesadnie krzykliwe.

LG OLED55C7V-03

Szeroka stopa telewizora przydaje całej konstrukcji stabilności. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę grubość ekranu. Zobaczcie zresztą jak telewizor LG OLED55C7V wygląda z profilu:

LG OLED55C7V-08

Cechą matrycy organicznej jest to, że składa ona się ze znacznie mniejszej liczby warstw niż klasyczne matryce ciekłokrystaliczne wymagające podświetlenia. A to z kolei oznacza, że telewizory OLED mogą być naprawdę cienkie, co właśnie miało miejsce w przypadku testowanego przez nas modelu LG OLED55C7V. W górnej części telewizor ma grubość zaledwie 4,5 milimetra. 

LG OLED55C7V-09

Boczna krawędź pudełka na film zapisany na płycie Blu-ray jest znacznie grubsza od ekranu telewizora LG OLED55C7V. W dolnej części telewizor jest już nieco grubszy (potrzebne jest miejsce na złącza oraz całą elektronikę) i ma 4,7 centymetra grubości. Skoro wspomnieliśmy o złączach, czas zajrzeć czym dysponuje testowany model.

LG OLED55C7V - złącza

LG OLED55C7V-05

Wszystkie złącza testowanego telewizora producent rozmieścił w dwóch odrębnych panelach, do których dostęp mamy w tylnej części obudowy urządzenia. Na pionowej listwie, na której płaszczyzna gniazd jest umieszczona prostopadle do ekranu znajdziemy gniazdo PCMCIA, złącze USB w standardzie 3.0 (szybka transmisja danych, to zaleta, gdyż wiele telewizorów wciąż ma wyłącznie wolniejsze gniazda USB 2.0) oraz trzy gniazda HDMI. W drugim panelu, umieszczonym już równolegle do ekranu znalazły się jeszcze dwa złącza USB (już w standardzie 2.0), gniazdo sieci komputerowej (LAN), optyczne wyjście cyfrowe audio, gniazdo słuchawkowe oraz naturalnie gniazda antenowe (cyfrowy tuner naziemny i satelitarny).

Zakres dostępnych złączy jest w zupełności wystarczający do tego, by na testowanym telewizorze móc oglądać materiały praktycznie z dowolnego źródła. Telewizor jest oczywiście wyposażony także w interfejs łączności bezprzewodowej, dzięki czemu można na nim za pośrednictwem domowej sieci WiFi podłączonej do internetu oglądać seriale i filmy oferowane przez popularne serwisy streamingowe (np. Netflix i inne).

LG OLED55C7V-04

Jest tylko jeden mały problem - takie rozmieszczenie paneli powoduje, że kable będzie trochę trudno ukryć. Aczkolwiek pewną pomocą jest niewielki, odłączany organizer przewodów umieszczony w tylnej części obudowy. Jeżeli telewizor umieścimy blisko ściany, np. na szafce pod telewizor, zasłaniającej naścienne gniazdo antenowe i zasilania, kable nie będą widoczne, bo będzie zasłaniać je zarówno telewizor, jak i szafka na której go ustawimy.

LG OLED55C7V - włączamy telewizor, sterowanie i funkcje SMART

Uruchomienie telewizora jest bardzo proste i nie wymaga studiowania instrukcji, choć oczywiście warto to zrobić w przypadku każdego nowo zakupionego urządzenia (ale i tak nie posłuchacie...).

LG OLED55C7V-10

Telewizor pracuje pod kontrolą wewnętrznego systemu operacyjnego WebOS czwartej generacji. Jest to oprogramowanie intuicyjne i proste w obsłudze, a przede wszystkim działające płynnie. Bezpośrednio po pierwszym włączeniu telewizora uruchamiana jest procedura wstępnej konfiguracji krok po kroku prowadząca użytkownika przez proces konfiguracji urządzenia. Pamiętajmy, aby w przypadku telewizora ustawianego w domu zawsze wybierać tryb "Dom" - jak na ilustracji.

LG OLED55C7V-06

Głównym urządzeniem umożliwiającym sprawowanie kontroli nad wszystkimi funkcjami telewizora jest oczywiście pilot zdalnego sterowania. Tutaj LG zdecydowało się na model o raczej klasycznym wzornictwie, ale nie pozbawiony innowacji - choćby w postaci żyroskopowego mechanizmu, za pomocą którego - wymachując pilotem - sterujemy kursorem na ekranie. Dla kogoś, kto nigdy nie używał wcześniej takiego sposobu sterowania może się to wydać na początku niewygodne, ale wystarczy kilka minut wprawy i obsługa będzie naprawdę prosta. Jak przystało na model klasy premium, telewizorem LG można również sterować za pomocą poleceń głosowych (po uprzednim naciśnięciu na pilocie przycisku z mikrofonem). Sprawdziliśmy i np. wyszukiwanie głosowe treści działa bardzo dobrze.

LG OLED55C7V-01

Również sam interfejs systemu dający dostęp do funkcji smart i wbudowanych aplikacji (z internetu można doinstalowywać kolejne) uważamy za bardzo prosty w obsłudze. Chcąc skorzystać z jakiejkolwiek usługi czy aplikacji, wystarczy, że wybierzemy pochyły kafelek z nazwą interesującej nas usługi (np. Netflix) i już możemy oglądać interesujące nas treści.

Telewizor testowaliśmy z różnymi źródłami treści - korzystaliśmy zarówno z serwisów strumieniowych w internecie, z materiałów wideo zapisanych na podłączanych do telewizora nośnika, czy z płyt z filmami Blu-ray. Zasadniczo telewizor spisywał się bardzo dobrze z jednym wszak wyjątkiem. Otóż po podłączeniu jednego z naszych testowych nośników USB, na którym mieliśmy zapisane demonstracyjne filmy testowe, jednego z klipów - działającego na innych telewizorach (wykluczenie błędu pliku to pierwsze co zrobiliśmy) - telewizor nie był w stanie odtworzyć wyświetlając komunikat o następującej treści:

LG OLED55C7V-02

Po prostu każdorazowo próba odtworzenia tego jednego pliku demonstracyjnego (co ciekawe - był to klip w rozdzielczości 4K z HDR, przygotowany przez... LG) skutkowała wyświetleniem powyższego komunikatu. Nie mogliśmy tego pominąć, ale jednocześnie chcemy podkreslić, że był to jednostkowy przypadek. Ze wszystkimi pozostałymi materiałami jakimi dysponowaliśmy telewizor poradził sobie śpiewająco.

LG OLED55C7V - ach ten obraz! 

Sama technika generowania obrazu nie poprzez podświetlanie odpowiednio spolaryzowanych cząstek ciekłokrystalicznych (cecha każdego ekranu LCD) lecz poprzez bezpośrednie przyłożenie napięcia do organicznych diód elektroluminescencyjnych powoduje, że obraz, który widz obserwuje znacznie różni się jakościowo od tego, jaki możemy oglądać na jakimkolwiek telewizorze ciekłokrystalicznym. Co ważne, nie jest to różnica błaha, a wręcz kolosalna. Gigantyczny kontrast, szerokie spektrum barwne czynią z matryc OLED niedościgniony jak dotąd przez żadną inną technologię ideał. Czytelników zainteresowanych technicznymi aspektami związanymi z matrycami OLED zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem pt. "OLED, czyli właściwie co?"wyjaśniającym konstrukcyjne różnice pomiędzy organicznymi matrycami, a alternatywnymi rozwiązaniami technicznymi.

Dowiedz się jak powstaje obraz w matrycach OLED! Poszerz swoje horyzonty wiedzy!

Artykuł, do którego odsyłamy powyżej zawiera szczegółowe informacje na temat matryc organicznych OLED, ale w szczyptę wiedzy na temat takich matryc przekażemy i tu. W matrycy OLED światło emitowane jest bezpośrednio przez każdy punkt obrazu (każdy organiczny subpiksel). Ta cecha zapewnia matrycom OLED istotną przewagę w jakości generowanego obrazu. Uzyskanie takich poziomów kontrastu jakich możemy doświadczyć w telewizorach z matrycą organiczną jest w innego typu produktach po prostu niemożliwe. Inna sprawa, że aby docenić potencjał tego typu matrycy trzeba jeszcze dysponować materiałem audiowizualnym odpowiedniej jakości. O ile jeszcze kilka lat temu zdobycie materiału o odpowiedniej jakości było problemem, o tyle dziś pasjonat filmów w najlepszej dostępnej jakości ma już znacznie większy wybór filmów i seriali na rynku.

LG OLED55C7V-12

Źródłem pozwalającym wydobyć potencjał drzemiący w telewizorze LG OLED55C7V mogą być np. filmy dystrybuowane na płytach Blu-ray 4K/UltraHD oznaczonych dodatkowo logo HDR. Po uruchomieniu odtwarzania takiego filmu testowany telewizor automatycznie ustawiał odpowiedni tryb obrazu i rozpoznawał, że dany tytuł przygotowano w trybie o rozszerzonym zakresie tonalnym (HDR).

LG OLED55C7V-13

Również w przypadku źródeł przesyłanych strumieniowo coraz większa liczba usługodawców dostrzega, że ich klienci mają lepsze telewizory i chcą oglądać lepszą jakość. Na powyższej ilustracji przykład z aplikacji Netflix uruchomionej na testowanym telewizorze LG OLED55C7V. W tym przypadku mamy przykład treści oferowanej w rozdzielczości 4K/UltraHD w standardzie Dolby Vision. Telewizor LG wspiera również i ten standard, co wyróżnia go spośród innych telewizorów klasy premium dostępnych na rynku.

LG OLED55C7V - testy obrazu

Trudno wypowiadać się o obrazie inaczej niż w samych superlatywach - jeżeli tylko dysponujemy odpowiedniej jakości materiałem wejściowym, to to, co zobaczymy na ekranie tego telewizora wywołuje jedynie - ujmując rzecz kolokwialnie - "opad szczęki". Warto jeszcze raz zaznaczyć, że ekran w testowanym produkcie to nie tylko matryca (OLED) i ultrawysoka rozdzielczość 4K/UHD, ale również elektronika umożliwiająca prezentację filmów HDR. Telewizor obsługuje zarówno standard HDR10 jak i wspomniany Dolby Vision, a także HLG, czyli Hybrid Log Gamma oraz Technicolor HDR. Oznacza to, że testowany model rozpozna i poprawnie wyświetli wszystkie najważniejsze standardy HDR aktualnie dostępne na rynku. Kolor w tym telewizorze przetwarzany jest 10-bitowo, co automatycznie oznacza znacznie większą liczbę odcieni, które na ekranie mogą być wyświetlone. Pytanie jak telewizor naprawdę radzi sobie z jasnością i z kolorami? Czas na testy.

LG OLED55C7V-pomiary obrazu

Telewizor LG OLED55C7V wykazał się bardzo równomiernym rozkładem jasności (kliknij aby obejrzeć powyższe wyniki w pełnej rozdzielczości) - różnice pomiędzy najjaśniejszą bielą, a najciemniejszą bielą były niewielkie, maksymalnie 6,25%. Jeszcze lepsza okazała się równomierność temperatury barwowej na całym panelu - tutaj odchylenie maksymalne wynosiło 4,29%. Jest naprawdę dobrze, nawet bardzo dobrze. Przejdźmy do kolorów.

LG OLED55C7V-pomiary obrazu2

Fabrycznie skalibrowany telewizor LG OLED55C7V pracujący w trybie Film/Kino (czyli właściwym do oglądania filmów - materiałów od których przede wszystkim oczekujemy jakości) ustawionym do wymagań przestrzeni barwowej DCI-P3 po pomiarach wykazuje nieznaczną tendencję do zmniejszania nasycenia poszczególnych barw (kropki oznaczające pomiar znajdują się nieco bliżej centrum wykresu (punkt bieli) niż kwadraty oznaczające wartości referencyjne dla DCI-P3). Czy to źle? Naszym zdaniem absolutnie nie - ze względu na gigantyczny kontrast oraz inne fizyczne cechy matrycy organicznej minimalnie mniejsze nasycenie barw nie jest widoczne, szczególnie w przypadku oglądania materiałów przygotowanych wg różnych standardów HDR. To znacznie lepsza sytuacja od przypadku, gdy barwy byłyby przesadnie nasycone - wtedy choć bardziej "dawałyby po oczach" obraz traciłby na naturalności.

O kontraście testowanego telewizora można powiedzieć tylko jedno słowo: rewelacyjny. Telewizor OLED jest w stanie uzyskać niemożliwy dla jakiegokolwiek telewizora LCD poziom czerni wynoszący po prostu 0 cd/m2. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że matryca OLED nie jest w stanie świecić tak jasno, jak potrafią to już niektóre modele telewizorów LCD. Jednak właśnie ze względu na gigantyczny kontrast w OLED-ach, fakt, że świecą one trochę słabiej w praktycznym ujęciu traci na znaczeniu. Różnicę tak naprawdę zobaczymy oglądając testowe plansze ANSI, a nie dynamiczne sceny ulubionego filmu, który na testowanym LG OLED55C7V powinien prezentować się fenomenalnie. O ile tylko mamy wersję 4K z HDR.

A co z dźwiękiem? Cóż, możemy jedynie napisać, że jest - i to całkiem przyzwoity. Telewizor wyposażony jest w podsystem dźwiękowy typu 2.2 o mocy sumarycznej 40 W (RMS). Oprogramowanie telewizora dekoduje cyfrowy dźwięk zapisany w standardach Dolby Digital Plus, DTS i Dolby Atmos. Jako że obraz generowany przez telewizor jest lepszy niż w jakimkolwiek kinie, osoby, które chciałyby również uzyskać dźwięk na poziomie co najmniej kinowym, powinny zainwestować w dodatkowe nagłośnienie, to jednak nie uwaga do testowanego modelu, lecz ogólnie do każdego telewizora.

LG OLED55C7V - podsumowanie

Czas na podsumowanie. Telewizor LG OLED55C7V to urządzenie, które absolutnie nie powinno zawieść użytkownika poszukującego przede wszystkim jakości w oglądanych materiałach. Nowoczesna matryca organiczna o podwyższonej znacznie (w stosunku do pierwszej generacji) trwałości, zgodność telewizora ze wszystkimi najważniejszymi standardami HDR, prosta obsługa dzięki przejrzystemu i płynnie działającemu systemowi WebOS - wszystko to pozwoli Wam zapomnieć o gwałtownym spustoszeniu w portfelu spowodowanym nowym nabytkiem i rozkoszować się naprawdę bardzo wysoką jakością obrazu. Nawet niewielki zgrzyt w postaci nieodtwarzalnego jednego klipu testowego nie zmieni naszego zdania. LG OLED55C7V uważamy za produkt zdecydowanie godny polecenia. Stąd nasze wyróżnienie:

AGDLAB-Redakcja-poleca

telewizor LG OLED55C7V

 

 LG OLED55C7V

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.