LG Titan F14U1JBS2 - test pralki

Pranie tanie niesłychanie

Tekst powstał we współpracy z firmą LG
Krzysztof Pojawa
LG Titan F14U1JBS2 - test pralki

Ile może kosztować pranie? Ile trzeba zapłacić za prąd, który zużywa pralka? W skali roku mogą to być niebagatelne kwoty. Wybierając nowoczesną, energooszczędną pralkę można je jednak znacznie obniżyć. Test pralki LG Titan F14U1JBS2 udowadnia, że pranie nie musi być drogie, a za zużyty w ciągu całego roku prąd zapłacimy tyle... co za kilka filiżanek kawy w kawiarni. Co nie mniej ważne, dzięki zastosowanym w pralce LG z serii Titan innowacjom nasze pranie będzie nie tylko tanie, ale też naprawdę czyste i świeże.

4

Oszczędzamy prąd, czyli trochę matematyki

Jednostkowe zużycie prądu przez LG Titan F14U1JBS2 jest niskie, to nie ulega wątpliwości. Policzmy jednak, ile energii elektrycznej zużyjemy w ciągu roku – to pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy pralka LG jest na pewno tak energooszczędna, jak się wydaje i ile pieniędzy możemy dzięki niej zaoszczędzić.

Załóżmy, że w ciągu tygodnia wykonujemy trzy prania po około 5 kg – do nich skorzystamy w programu bawełna z wykorzystaniem Turbo Wash i True Steam (pranie i zmiękczanie). Ten program zużywa jednorazowo 0,482 kWh, czyli tygodniowo 1,446 kWh. W skali roku daje to 75,192 kWh. 

Do tego raz w tygodniu zapełniamy pralkę po brzegi. Tutaj skorzystamy z programu podstawowego, który podczas naszych testów zużył jednorazowo 0,96 kWh. Pamiętając jednak o tym, ze nasz wkład testowy ważył mniej, niż dopuszczalne 10 kg, przyjmijmy, że przy stuprocentowym napełnieniu bębna zużycie energii wyniesie tyle, ile podaje producent, czyli 0,72 kWh.

W skali roku zużycie wyniesie więc 37,44 kWh. 

Dość często, powiedzmy trzy razy w tygodniu, zdarzy się nam też skorzystać z czternastominutowego programu prania szybkiego, które jednorazowo zużywa 0,04 kWh, a więc w skali roku 6,24 kWh. 

Przy takim założeniu wykorzystania pralki – ani za małego, ani za dużego – łączne roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 118,652 kWh. Mało. Bardzo mało. Żebyście mogli wyobrazić sobie tę wartość, przypomnimy Wam test bardzo nowoczesnej lodówki LG – w skali roku zużywa ona tyle prądu, ile 40-watowa żarówka: 166,44 kWh. A tutaj mamy jeszcze mniej.

Ale... ile to tak naprawdę jest pieniędzy? Cena 1kWh w zależności od operatora sieci i sprzedawcy, z którego usług korzystamy wynosi od 0,50 zł do 0,65 zł. Można więc przyjąć, że średnia cena 1 kWh to 0,58 zł. Czyli prąd, który testowana pralka zużyje w ciągu całego roku dość aktywnego użytkowania będzie nasz kosztował jedynie około 69 złotych, czyli tyle, ile wydamy na dwie niezbyt drogie książki, albo kilka latte machiatto w kawiarni.

Oczywiście to, ile zużycie energii elektrycznej wyniesie w Waszym przypadku zależy od bardzo indywidualnych czynników. Ile razy pierzecie, jakie zabrudzenia z jakich tkanin musicie usunąć. Jednak nawet jeżeli wykorzystujecie pralkę dwa razy intensywniej, niż w naszym przykładzie, to wciąż roczny pobór mocy będzie bardzo niski.

LG Titan F14U1JBS2 to zdecydowanie bardzo energooszczędna pralka. 

Waszym zdaniem

mariuszkisiel00

Te energooszczędne pralki nabierają tak mało wody że aż żal patrzeć. Na czarnych tego nie widać ale białe skarpetki dziecka aby się doprały trzeba do pralki wrzucić ze trzy góra cztery pary bo jeśli wypierzemy je z dużą ilością białego oczywiście prania to już się nie dopiorą bo w czym? na sucho?. Kiedy ja kupowałem pralkę ok. 5 lat temu mówiłem sprzedawcy że nie chcę pralki oszczędnej a już na pewno w wodę więc polecił mi dużą z 6 kg wsadem i co? trzeba dolewać wody bo nabiera tyle że wsiąka w ciuchy i w okienku nie widać chociaż by pół szklaneczki wody. Dobrze że nie pozbyłem się "franki" w niej piorę a w oszczędnej wiruję.

piotrzimny00

Oj to co zaoszczędzimy przez dwa lata, nie wystarczy nam na naprawę pralki kiedy się zepsuje 2 tygodnie po gwarancji.
Od taka prawda.

artec00

Jak czytam o oszczędności prądu przez nowe pralki, to już wiem, że jest to tylko reklama. Co w pralce zużywa prąd? Silnik i grzałka. Silniki już od dawna mają ponad 90% sprawności i nic nowego w tej dziedzinie nie wymyślono. Grzałki z kolei mają 100% sprawności. Jak więc może nowa pralka zaoszczędzić prąd? Dodanie komputera sterującego zamiast programatora tylko pogorszy sprawę (komputer też zużywa prąd). Nowe pralki "oszczędzają" tylko wodę. Jest tylko jeden problem. Bez wody nie można niczego uprać. Oszczędność jest więc pozorna, bo pranie w takiej pralce tylko marnuje wodę, do pranie nie będzie po praniu uprane.

mi.ol00

Biorąc pod uwagę, że jak każdy koreański wynalazek zepsuje się 2 dni po upływie gwarancji to potwornie drogi wynalazek. Lepiej kupić markową, mniejszą pralkę za połowę tej kwoty. Kiedy się zepsuje kupujemy kolejną za drugą połowę tej kwoty. Pieniądze na koncie lokacyjnym zarobią na różnicę w cenie za 2-3 lata. Nigdy nie kupiłbym pralki LG czy Samsung za 3,3 tysiąca złotych! Mam przykre doświadczenie z takimi wynalazkami i nigdy więcej tego błędu nie popełnię.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.