MPM Bora – długodystansowy test odkurzacza z filtrem wodnym

Praktyczny odkurzacz z filtrem wodnym

Michał Wójcik
MPM Bora – długodystansowy test odkurzacza z filtrem wodnym

Podczas gdy odkurzacze workowe są najlepiej sprzedającymi się urządzeniami tego typu, my dziś zajmiemy się odkurzaczem z filtrem wodnym. Do przetestowania dostaliśmy model Bora (MOD-07) firmy MPM, na którym przeprowadziliśmy prawdziwy test długodystansowy. Spośród jego głównych zalet można wymienić niezauważalny wręcz koszt eksploatacji, stałą siłę ssania i solidność. Zapraszamy do lektury.

2

Testowane produkty:

Czym jest odkurzacz wodny?

Na początek przybliżymy Wam to, czym tak naprawdę są odkurzacze z filtrem wodnym. Otóż działają one w nieco podobny sposób do innych odkurzaczy, np. bezworkowych. Główną różnicą jest rodzaj zastosowanego filtra. Bezworkowce wykorzystują komorę cyklonową, w której zanieczyszczenia oddzielane są od powietrza za sprawą siły odśrodkowej.
Większość znanych nam odkurzaczy korzysta z wymiennych worków. Swego czasu niemal w każdym domu można było spotkać sowiecką Rakietę czy Predom firmy Zelmer. Oba wykorzystywały płócienny woreczek wielokrotnego użytku. W nowoczesnych, ale tanich konstrukcjach często stosowane są jednorazowe, papierowe woreczki.

MPM Bora - pojemnik na wodę.

Odkurzacz z filtrem wodnym wsysa powietrze przez rurę do komory z wodą. Końcówka rury znajduje się pod powierzchnią wody. Tam dochodzi do małej burzy wodnej – namoczenia brudu i odseparowania go od powietrza. Zanieczyszczenia, które nie zostały w wodzie (ok. 10–20%), są zatrzymywane przez dodatkowy filtr, w tym przypadku filtr Hepa. Odkurzacze z filtrem wodnym pojawiły się na rynku znacznie później. Na pierwszy rzut oka można dostrzec same zalety: tanią eksploatację (w końcu filtrem jest tylko woda), dobrą jakość filtrowania, a dodatkowo nawilżanie powietrza. Ale nie ma ideałów. O wadach takich konstrukcji napiszemy już za chwilę.

Ponieważ powietrze wychodzące z odkurzacza jest nawilżane, modele wodne można stosować właśnie jako nawilżacz. Jednak wilgotność i ciepło sprawiają, że w powietrzu mogą szerzyć się bakterie i pleśń. Aby temu zapobiec, należy po każdym użyciu dokładnie wyczyścić sprzęt, po czym wysuszyć go i zdezynfekować. Odkurzacze z filtrem wodnym są świetnym wyborem dla alergików czy astmatyków, ponieważ ochronią ich przed kontaktem z kurzem. Woda jest pod tym względem znacznie bardziej efektywna niż filtry w innych typach urządzeń.

Jedną z ważniejszych zalet części odkurzaczy z filtrem wodnym jest to, że można nimi usuwać także błoto, a nawet niewielkie ilości wody. W przypadku „suchych” jest to bezwzględnie zabronione: woda może zamoczyć worek i/lub dostać się do silnika. Trzeba tylko uważać, żeby nie przekroczyć maksymalnego wskazania pojemnika z wodą (odlewać jej nadmiar). Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci zapewniają taką możliwość, dlatego radzimy zawsze przed pierwszym użyciem przeczytać instrukcję obsługi. MPM Bora MOD-07 może pracować tylko na suchych powierzchniach.

MPM Bora - koła

Odkurzacze z filtrem wodnym mogą także działać jak nawilżacze. Burza wodna wytwarzająca się podczas odkurzania w komorze filtra powoduje mieszanie drobnych cząsteczek wody z powietrzem. Większość z nich jest zatrzymywana przez dodatkowy filtr, ale część wydostaje się z wylotu, dzięki czemu po odkurzaniu w pokoju pojawia się ciekawy mikroklimat.

Dodatkowo wodę będącą filtrem można wzbogacić dowolnym aromatem, np. odświeżaczem powietrza. Coś takiego producent dołączył w zestawie. Zaleca skroplić nim filtr Hepa od zewnętrznej strony, co z pewnością pozwoli lepiej rozprowadzić zapach.

Waszym zdaniem

dxm00

Plusem jest mały pobór mocy?! chyba kogoś pogięło albo miał do szkoły pod górkę. Moc silnika im większa tym lepiej. Odkurzacz to nie żarówka energooszczędna. Ma odkurzać, a nie oszczędzać prąd. Mocy ssania i oszczędności połączyć nie da rady!
Nie zawracajcie sobie głowy odkurzaczami poniżej 1600W mocy realnej, a nie urojonej przez producenta. Optymalny odkurzacz musi mieć 2000W i koniec!

pskrzypek00

Filtry HEPA trzeba dość często wymieniać. Można je kupić np. w firmie Filterpol. Mają duży wybór o korzystne ceny.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.