Monitoring w domu

Dom pod obserwacją

Marek Kowalski
Monitoring w domu

Chcąc monitorować własne mieszkanie lub dom nie musisz od razu zamawiać ekipy techników i instalować rozbudowany system telewizji przemysłowej. Możesz samodzielnie skonstruować skuteczny system monitoringu wykorzystując powszechnie dostępne komponenty.

2

Najprostsze i tanie - kamerka internetowa

Hasło "monitoring" zwykle kojarzy się z rozbudowanymi, profesjonalnymi i kosztownymi systemami telewizji przemysłowej (CCTV). Jednak w przypadku domowych zastosowań nie trzeba od razu inwestować dużych środków. W naszym poradniku zaczniemy od rozwiązań najprostszych i najtańszych. Na początek proponujemy, by w system monitoringu zmienić... zwykłą kamerkę internetową, choćby taką, która standardowo jest zainstalowana niemal w każdym laptopie.

Zwykle kamerka internetowa zamontowana w komputerze lub podłączona do niego, oferowana jest z oprogramowaniem, które pozwala z niej korzystać. Najczęściej jednak są to programy pozwalające prowadzić wideopogawędki, niekiedy trafi się aplikacja pozwalająca nagrać rejestrowany przez kamerę obraz. Teoretycznie to wystarczy. Można przecież ustawić obiektyw zainstalowanej w komputerze kamery tak, by obejmował pomieszczenie, które chcemy monitorować, a następnie uruchomić nagrywanie wideo i dźwięku w oprogramowaniu dostarczanym z kamerą. W praktyce takie rozwiązanie jest mało użyteczne. Oprogramowanie dodawane do kamery nagra obraz, ale w żaden sposób nie oznaczy np. fragmentów nagrania, w których coś się działo (np. ktoś wszedł do pokoju, coś się poruszyło w monitorowanym obszarze, itp.), a ręczne przewijanie choćby jednej doby nagrania to strata czasu, pomijamy już fakt, że w przypadku takiego ciągłego zapisu dość szybko wyczerpie się miejsce na dysku twardym. Dlatego pamiętajmy, oprogramowanie nagrywające wideo z kamerki internetowej to za mało, by mówić o monitoringu. Co jest potrzebne? Na początek: odpowiednie oprogramowanie.

Waszym zdaniem

miro0800

Opisywanego oprogramowania nie używałem, ale testuję darmową wersję oprogramowania Axxon. Sam używam dla 3 kamer chociaż w wersji bezpłatnej można podłączyć 16. Działa super i z dobrą jakością

szwejk000

Czy do tych "wypasionych" tzw. kamerek dołączają w zestawie okulary 7 dioptrii, aby dopatrzeć się obrazu? Patrz artykuł o Wiplerze, gdzie szukają specjalisty z dobrymi okularami, co by odczytał obraz tzw. "monitoringu".

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.