Panasonic DMP-BDT330 – test odtwarzacza Blu-ray 3D

Nie tylko Blu-ray 3D

Marek Kowalski
Panasonic DMP-BDT330 – test odtwarzacza Blu-ray 3D

Na filmy 4K, a tym bardziej programy telewizyjne nadające w ultrawysokiej rozdzielczości, wciąż musimy poczekać. Ci, którzy szukają najwyższej powszechnie dziś dostępnej jakości obrazu, powinni zainteresować się filmami zapisanymi na krążkach Blu-ray i Blu-ray 3D. Rozdzielczość Full HD (pełne 1080p), zwłaszcza w połączeniu z poczuciem przestrzeni, gwarantuje doskonałą rozrywkę. Potrzebny jest do tego nie tylko telewizor wyświetlający obraz Full HD i 3D, ale też odpowiednie źródło sygnału. I właśnie jedno z takich urządzeń, stylowy odtwarzacz Panasonic DMP-BDT330, przetestowaliśmy.

0

Testy praktyczne – obsługiwane standardy i zużycie energii

Panasonic DMP-BDT330 to jeden z bardziej uniwersalnych odtwarzaczy multimedialnych (to określenie pasuje do niego lepiej niż tylko Blu-ray/Blu-ray 3D) spośród tych, które mieliśmy okazję gościć w redakcji. 

 

Panasonic DMP-BDT330-60

Już wspomnieliśmy, że ustawienia dostępne w menu głównym zostały dobrane przede wszystkim pod kątem odtwarzania różnych treści multimedialnych. Cóż, nie powinno to dziwić, w końcu mamy do czynienia z odtwarzaczem.

Odtwarzanie zdjęć

Testy zaczęliśmy od sprawdzenia, jak testowany sprzęt radzi sobie z obsługą plików graficznych.

Panasonic DMP-BDT330-62

Po podłączeniu do urządzenia napędu USB zawierającego testowe pliki i wybraniu zdjęć jako typu multimediów zobaczyliśmy na ekranie czytelną listę plików. W tym przypadku jednopozycyjną, gdyż obsługiwany jest tylko jeden format zdjęć, popularny JPEG. Widoczna w górnej części interfejsu odtwarzacza karta 3D dotyczy plików w formacie MPO (fotografii trójwymiarowych), również obsługiwanego przez testowany odtwarzacz. Więcej formatów zdjęć nie jest obsługiwanych. Zdjęcia mogą być wyświetlane pojedynczo, a także w formie pokazu slajdów. Standardowo odtwarzacz wyświetla dostępne fotografie, przeskalowując je na pełny ekran.

Odtwarzanie muzyki

Panasonic DMP-BDT330-63

Panasonic DMP-BDT330-64

Odtwarzacz audio wygląda trochę ubogo – niewielki panel widoczny w prawym górnym rogu podczas odtwarzania muzyki to wszystko. Niemniej pod względem liczby obsługiwanych formatów trudno się przyczepić. Sprzęt Panasonica radzi sobie praktycznie ze wszystkimi popularniejszymi formatami dźwięku, może poza Ogg Vorbis. Obsługiwane są MP3, AAC (ale bez DRM), WAV, WMA, FLAC.

Odtwarzanie wideo

Panasonic DMP-BDT330-65

Również co do liczby obsługiwanych formatów wideo trudno mieć większe zastrzeżenia. Popularne w sieci FLV czy RMVB nie są obsługiwane, ale z plikami AVI (Divx/Xvid), MPEG, MPEG-2, MPEG-2 (MP4/M4V), MOV, MTS (AVCHD) czy kontenerem Matroska (MKV) odtwarzacz nie miał żadnych problemów.

Liczba obsługiwanych formatów multimedialnych zależy ściśle od nośnika. (W tym miejscu zaznaczymy, że płyty tłoczone zawierają ściśle zdefiniowane standardy zapisu audio/wideo). Użycie np. płyty DVD+R pozwoli odtworzyć tylko standardowe wideo zgodne z DVD (pliki VOB, format MPEG-2) oraz filmy AVCHD. Chcąc odtworzyć z nagranego krążka np. pliki wideo MKV (kontener Matroska), zdjęcia w formacie JPEG bądź MPO (fotografie 3D) czy muzykę (MP3, WMA, FLAC, WAV, AAC), trzeba już użyć płyty DVD-R/RW, bo te same dane nie zostaną odtworzone z nośnika DVD+. Ci, którzy traktowali nagrywalne płyty DVD-R/RW oraz DVD+R/RW jako „identyczne”, powinni mieć to na uwadze.

Jeżeli w roli nośnika plików multimedialnych zostanie użyty dysk/fleszdysk podłączony do jednego z dwóch portów USB wbudowanych w testowany napęd, to nie ma się czego obawiać. Sprzęt zdekoduje pełen zakres obsługiwanych formatów. Podobnie będzie w przypadku odtwarzania z kart SD oraz z sieci (serwery DLNA).

Zużycie energii

Odtwarzacze Blu-ray nigdy nie były specjalnie prądożerne. Zgodnie ze specyfikacją średni pobór energii podczas pracy testowanego urządzenia wynosi ok. 18 W. Oto wyniki kilku wykonanych przez nas pomiarów:

  • pobór energii podczas wyświetlania menu głównego: 8 W
  • pobór energii podczas odtwarzania płyty Blu-ray: ok. 10–11 W
  • pobór energii podczas odtwarzania płyty DVD: ok. 10–11 W
  • pobór energii podczas odtwarzania przez sieć: 8 W
  • pobór energii podczas odtwarzania z nośnika USB: 8,2 W.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.