Panasonic RP-HJX20 – słuchawki dokanałowe – test

Bas zamknięty w pchełkach

Paweł Pilarczyk
Panasonic RP-HJX20 – słuchawki dokanałowe – test

Małe, czarne, dyskretne, niemal chowają się w uchu. Zapewniają przy tym naprawdę dobrej jakości brzmienie i nie kosztują majątku (choć tanie też nie są). To najnowsze słuchawki dokanałowe Panasonic RP-HJX20. Od wielu podobnych modeli na rynku wyróżnia je nietypowa konstrukcja, w której wykorzystano współosiowy, podwójny przetwornik. Według producenta taka budowa zapewnia reprodukcję głębszych basów bez szkody dla tonów średnich i wysokich. Jak sprawdzają się RP-HJX20 w praktyce? Sprawdziliśmy to!

2

Budowa i parametry techniczne

Najważniejsza w słuchawkach Panasonic RP-HJX20 jest ich budowa. Inżynierowie Panasonic zaprojektowali specjalną konstrukcję głośnika, którą marketingowcy ochrzcili mianem „Axial Dual Drive” (w wolnym tłumaczeniu, podwójny przetwornik osiowy). W typowych głośnikach diafragma poruszana jest przez pojedynczy układ magnesu i cewki. W systemie „podwójnego przetwornika” zastosowano dwa takie układy, po obu stronach diafragmy. Podwójne magnesy pozwalają na lepszą i precyzyjniejszą kontrolę nad wychyleniem diafragmy, co przekłada się na – zdaniem producenta – precyzyjniejszą i wierniejszą reprodukcję dźwięku oraz możliwość uzyskania potężniejszego basu.

panas11

Prócz podwójnego przetwornika zastosowano też kilka innych elementów poprawiających brzmienie. Przetwornik umieszczony jest w aluminiowej obudowie, co ogranicza trzeszczenie i wpadanie całej konstrukcji w wibracje. Powiększona komora wokół głośnika poprawia reprodukcję tonów niskich.

panas12

Słuchawki przymocowane są do przewodu z miedzi beztlenowej (OFC) i zakończone wtyczką typu mini-jack, zgiętą o 90 stopni. Przewód nie plącze się i łatwo go rozwinąć po wyciągnięciu słuchawek z futerału czy kieszeni. Nie da się go jednak wymienić - przymocowany jest do słuchawek na stałe.

Według danych producenta, słuchawki RP-HJX20 przenoszą pasmo od 4 Hz do 35 kHz, czyli szersze niż typowe dokanałówki (najczęściej 20 Hz do 20 kHz). Impedancja słuchawek to 26 Ohmów, czułość 103 dB/mW, maksymalna moc wejściowa 150 mW.

Waszym zdaniem

dariusz.kula00

Całkiem fajne słuchawki tylko jednak trochę drogie. Wolał bym wybrać coś z oferty firmy Brainwavz, Również można tam znaleźć modele o takiej specyfice, tj nie mordującej uszu basem ale przyjemnie nim pieszczące. Do tego ceny mają jednak przystępniejsze.

grzegorz.papka00

Cena faktycznie nie jest najniższa. Używam ich od około 2 miesięcy i powiem szczerze, że nie zamienię na żadne inne. Są dyskretne a to jak grają? Moim zdaniem najlepsze jakie miałem do tej pory. Po raz kolejny nie zawiodłem się na panasonicu chociaż prawdą jest, że za jakość trzeba zapłacić.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.